BYD Seal
Byd Seal

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, Avrupa’daki ilk büyük otomobil fabrikasını Macaristan’ın Segedin şehrinde kurma kararını resmen açıkladı. Nisan 2016’dan beri Komarom fabrikasında elektrikli otobüs üretimi gerçekleştiren ve uzun süredir Macaristan ile iş birliği içinde olan BYD, Segedin’deki yeni fabrikasıyla binlerce kişiye istihdam sağlayacak ve aynı zamanda BYD otomobillerin batarya paketlerini üretecek.

Üretim Başlamasıyla Gümrük Vergileri Sıfırlanacak!

Henüz fabrikanın inşa tarihleri ve yatırım miktarı açıklanmasa da, 2025 yılında üretime başlamayı hedefledikleri biliniyor. Avrupa’da üretim başladığında, Türkiye’de %54 gümrük vergisiyle satılan BYD otomobillerin, gümrük vergilerinin sıfırlanması sayesinde daha uygun fiyatlarla tüketicilere sunulacağı öngörülüyor. Bu fabrika sayesinde BYD marka elektrikli otomobiller Avrupa ve Türkiye’de sıfır gümrük vergisiyle satılabilecek. Üretimin 2025’te başlayacağı tahmin ediliyor.

BYD DOLPHIN
BYD DOLPHIN

BYD’nin Segedin fabrikasında hangi modelleri üretecek?

BYD’nin Segedin fabrikasında hangi modellerin üretileceği konusunda net bilgi bulunmasa da, Okyanus serisine ait Seal, Dolphin, Seagull, Sea Lion gibi modellerin planlar arasında olduğu kesin. Hanedan serisinin Çin pazarına yönelik olduğu, Okyanus modellerinin ise uluslararası pazarlara odaklandığı biliniyor. Bu stratejik hamle ile BYD, Avrupa pazarındaki rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

18 comments
  1. Türkiyede araba fiyatları düşmez. çünkü devlet muazzam vergi alıyor. Byd alınabilir hem güzel hem de ucuz araba olmasına rağmen devlet buna musade etmez

  2. Yaptığınız tanıtımın karşısında değilim ancak her gün zeekr byd xiaomi başka haber yapmaz oldunuz . Ayrıca İngilizce de bile yapılmayan tanıtımları yapıyoruz biraz iddialı oldu.

  3. BYD güzel ve teknolojik arabalarıyla Tesla hakimiyetine son verecek. Çinli bir markanın hakimiyeti iyi mi tartışılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Lamborghini lanzador EV

Lamborghini elektrikliye geçti!

Otomobil üreticisi elektrikli bir geleceğe hazırlanırken ikonik Lamborghini markası da yeni bir görünüme kavuşuyor. Lamborghini,…
Robotaxi

Tesla ‘robotaxi’ yi 8 Ağustos’ta tanıtacak!

Tesla CEO’su Elon Musk, otomobil üreticisinin yeni nesil sürücüsüz araç olan yeni…
Chery Fulwin A8 Pro

Chery Fulwin A8 Pro’nun 18 Nisan’da resmi olarak tanıtılması bekleniyor

Yakın zamanda yerel medyadan Chery Fulwin A8 Pro’nun (geçici isim) 18 Nisan’da…

Ford’un Volkswagen ile yeni elektrikli crossover’ı ilk kez testte yakalandı

Volkswagen’in MEB platformunu temel alan Ford’un yeni elektrikli crossover’ı ilk kez test edilirken görüntülendi. Ford Capri, ortaklıktan doğan ikinci elektrikli araç olarak yeniden canlandırılacak.