BYD SEAL U DM-i
BYD SEAL U DM-i

Çin merkezli otomobil üreticisi BYD, Türkiye‘de 29 Aralık’ta yürürlüğe giren “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” kapsamında, şarj edilebilir hibrit (PHEV) modellerini ülkemize getirme kararı aldı. BYD SEAL U DM-i modeli, bu modeller arasında öne çıkıyor ve ülkemizde satışa sunulacak. İlgili PHEV versiyonun D-SUV özellikleriyle ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni tebliğ, Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ülkeleri dışından elektrikli otomobil getiren marka ve distribütörlere yönelik önemli değişiklikler içermektedir. BYD gibi markalar, bu düzenleme sonrasında Türkiye genelinde 20 adet kendi servisini açma zorunluluğuyla karşı karşıya kaldı. Bu durum, markaların pazarlama ve satış stratejilerini gözden geçirmelerine neden oldu.

BYD, bu yeni düzenlemeye hızlı bir uyum sağlamak amacıyla pazar stratejisini elektrikten şarjlı hibrit araçlara yönlendirdi. Bu kararın temelinde, Türkiye’deki servis ağını genişletme zorunluluğu ve rekabet avantajını sürdürme amacı bulunmaktadır. Elektrikli araç pazarındaki stratejik bu değişiklik, BYD‘nin Türkiye’deki varlığını güçlendirmek ve tüketicilere daha iyi hizmet sunabilmek için attığı bir adım olarak değerlendirilebilir.

BYD SEAL U DM-i TÜRKİYE’DE NE ZAMAN SATIŞA SUNULACAK?

Tamamen elektrikli araçların ithalatını askıya alan BYD, tebliğ detayları netleşene kadar şarj edilebilir hibrit (PHEV) modellerini Türkiye’ye getirme kararı almıştır. BYD’nin resmi olarak duyurduğu D-SUV PHEV modeli SEAL U DM-i’nin satışına başlayacak. Ancak aracın satış tarihi hakkında henüz bilgi paylaşılmamıştır.

BYD SEAL U DM-i (PHEV) özellikleri, güçlü dört silindirli 1.5 litrelik benzinli motoru ile entegre edilmiş 145 kW’lık elektrikli motoruyla dikkat çekmektedir. Bu özellik, şarj edilebilir hibrit teknolojisi sayesinde yüksek sürüş menzili ve düşük yakıt tüketimi sunmaktadır. 18.3 kWh Blade Batarya’ya sahip olan araç, şarj edildiğinde WLTP ölçümlerine göre ortalama 80 kilometrelik elektrikli menzil sağlamaktadır. Özellikle şehir içi kullanımda bu menzil 110 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

BYD SEAL U DM-i FİYATI

BYD SEAL U DM-i (PHEV) modelinin Türkiye’deki fiyatı henüz açıklanmamışken, yurtdışı fiyatları 76,800 – 246,800 yuan (24,400 – 34,000 USD) aralığında bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Mercedes eSprinter

Mercedes-Benz’in elektrikli eSprinter 2024’ün ikinci yarısında Türkiye’de!

Yenilikçi elektrikli ticari araç Mercedes-Benz eSprinter, heyecan verici özellikleriyle yakında yollarda olacak.…
Range Rover Elektrikli

Range Rover’ın ilk %100 elektrikli aracı nihayet yüzünü gösterdi!

Range Rover’ın tamamen elektrikli SUV’sinin, ikonik SUV’un modern bir yorumunu gösteren ilk görüntüleri ortaya…
ArcFox Alpha T5

Çinli ArcFox Alpha T5 Özellikleri, Fiyatı ve Menzili

Çin merkezli otomobil üreticisi BAIC‘in elektrikli araç markası ArcFox, heyecan verici bir…

Dongfeng, Yenilikçi Sodyum İyon Bataryalı Nammi 01 Modelini Piyasaya Sürüyor

Çinli otomotiv devi Dongfeng Motor, 17 Kasım’da başlayacak Guangzhou Otomobil Fuarı’yla eşzamanlı…