Elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) dilimindeki matrah limiti önemli bir değişikliğe uğradı. Vergisiz fiyat üst limiti, yüzde 10 ÖTV diliminde bulunan araçlar için 1 milyon 250 bin TL’den 1 milyon 450 bin TL’ye yükseltildi. Bu düzenleme ile vergiler dahil fiyatı 1 milyon 914 bin TL’ye kadar olan elektrikli araçlar, yüzde 10 ÖTV diliminde kalmaya devam edecek. Tüketiciler, vergi dilimi geçişlerinde yaşanan yüksek zamlardan korunmuş olacaklar.

Şu an Türkiye’de 16 markanın 29 elektrikli otomobili bu vergi avantajından yararlanırken, yapılan düzenleme sonrasında listeye beş veya altı model daha eklenmesi bekleniyor. Bu sayede, elektrikli araçlara olan erişim daha da genişleyecek ve çeşitlenmiş bir ürün yelpazesi tüketicilere sunulacak. Otomotiv sektörü, vergi düzenlemeleriyle birlikte daha rekabetçi ve çevre dostu bir hale gelmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Byd Denza Z9 GT

BYD Denza Z9 GT, Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıttıldı!

Z9 GT , neredeyse 1.000 hp’ye varan güçle BYD’nin e3 teknolojisine dayanıyor . Denza, Mayıs ayında Z9 GT ile ilgili bir teknoloji lansman etkinliği düzenleyecek ve modelin resmi lansmanı yıl sonunda gerçekleşecek.
Porsche Taycan Turbo GT

Porsche, Elektrikli Taycan Turbo GT’yi ilk kez tanıtıyor!

Porsche, Taycan ailesinin en güçlü modelinin yakında piyasaya sürüleceğini duyurdu. 11 Mart’ta tanıtılması planlanan bu modelin, “en dinamik Taycan” olarak tanımlandığı ve pazarlama stratejilerinin yanı sıra Nürburgring’de 7:07 lap time elde eden bir prototipin üretim versiyonu olacağı belirtiliyor.
Hyundai SANTA FE

Hyundai’nin 5. Nesil SANTA FE Modeli Red Dot Tasarım Ödülü’nü Kazandı

Hyundai, SANTA FE’nin beşinci nesliyle, prestijli Red Dot Tasarım Ödülü’nü alarak başarılarını…

Toyota ve BYD: Elektrikli Otomobil Arenasında Dev İş Birliği

Dünyanın önde gelen otomobil markalarından Toyota ve BYD, güçlerini birleştirerek elektrikli otomobil…