Hyundai Motor Group, daha ucuz Elektrikli Araç (EV) fiyatlarını desteklemek için kendi LFP pillerini (lityum demir fosfat pil teknolojisi) üretmeyi planlıyor. Sektör kaynakları, otomobil üreticisinin 2025 yılından itibaren Hyundai ve Kia elektrikli otomobillerinde LFP pillerini piyasaya sürmesinin beklendiğini söyledi.

Haziran ayındaki 2023 yatırımcı gününde Hyundai, önümüzdeki on yıl içinde EV pilleri geliştirmek için 7,3 milyar dolarlık (9,5 trilyon KRW) yatırım yapacağını açıkladı. Hyundai, “sektördeki sismik değişimin ortasında” konumunu güçlendirdiğini söyledi. Planlar, maliyetleri düşürürken menzili artırmak için NCM, LFP ve katı hal pillerinin birlikte geliştirilmesini içeriyor.

Hyundai IONIQ 5 (solda) ve IONIQ 6 (sağda) Tesla Supercharger’da (Kaynak: Hyundai)

Otomobil üreticisi, pil geliştirmenin her bir bileşeni için özel bir birim oluşturduğunu söyledi. Rekabetçi fiyatlı LFP pillere sahip ilk Hyundai EV’ler 2025’te gelecek.

Hyundai, yeni LFP pille çalışan elektrikli modellerinin artan enerji yoğunluğuna ve geliştirilmiş düşük sıcaklık verimliliğine sahip olacağını söyledi. Yerel basında çıkan haberlere göre (The Korea Herald aracılığıyla), Hyundai, LFP pillerinin geliştirilmesini 2024 yılında tamamlayacak. Bu hareketin, Hyundai’nin Çin’e olan bağımlılığını azaltırken elektrikli araç fiyatlarını da düşürmesi bekleniyor.

2024 Hyundai Kona elektrikli (Kaynak: Hyundai)

Hyundai, bölgedeki EV satışlarını artırmak için bu yıl pil devleri SK On ve LG Energy Solutions da dahil olmak üzere diğer Güney Koreli sektör liderleriyle birlikte çalıştı.

Daha ucuz olan LFP piller, 2025’ten itibaren Hyundai ve Kia’nın giriş seviyesi ve orta fiyatlı EV modellerine takılacak.

Kia Ray EV (Kaynak: Kia)

Electrugo’nun görüşü

Görüşü Uygun fiyatlı elektrikli araçlara olan talep, dünya çapında önde gelen otomobil pazarlarında artmaya devam ediyor. BYD gibi diğer büyük otomobil üreticilerinin yanı sıra Hyundai’nin de kendi pillerini üretmeye başlaması, elektrikli araç pazarının genişlemesine katkıda bulunacaktır.

Hyundai’nin LFP pillerini üreterek, sektördeki değişime ayak uydurması ve rekabetçi kalması bekleniyor. Daha ucuz ve verimli piller, nihai tüketicilerin elektrikli araçlara erişimini kolaylaştırabilir ve elektrikli araç pazarını daha da genişletebilir.

Hyundai, sürdürülebilir ulaşım alanında oynadığı rolü artırarak, çevre dostu teknolojilere ve yeşil enerjiye olan talebi desteklemeye devam ediyor.

KISA BİLGİ : NCM, lityum-iyon pillerde yaygın olarak kullanılan bir katot malzemesi üçlüsünü ifade eder. Nikel, Kobalt, Manganez (Nickel, Cobalt, Manganese) anlamına gelir. Bu malzeme kombinasyonu, yüksek enerji yoğunluğu ve dayanıklılığı nedeniyle elektrikli araç bataryalarında sıkça tercih edilen bir seçenektir. Lityum-iyon piller, enerji depolama alanında ve özellikle elektrikli araçlarda kullanılan popüler bir teknolojidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Yuki AMY

Yuki Amy Fiyatı, Menzili ve Özellikleri

Otomobil endüstrisinde sürdürülebilirlik ve yenilikçilik giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu değişimde,…
Citroen e-C3

Citroen’un Elektrikli Modeli e-C3 Avrupa’da Satışa Sunuldu. Fiyatı ve Menzili

Citroen, geçtiğimiz yıl duyurduğu e-C3 modelini nihayet Avrupa pazarında satışa sundu. Bu…
Chery OMODA

En Ucuz Chery Omoda 3 Türkiye’ye geliyor!

Chery’nin alt markaları Omoda ve Jaecoo, Avrupa pazarına adım atıyor. Son duyuruya…
Tesla Berlin

Tesla 2,2 milyon aracını geri çağırdı!

Tesla, elektrikli otomobillerinin bazı modellerindeki ikaz ışıklarının yazı boyutunun oldukça küçük olması…