Volvo Group, Proterra’nın akü işi için düzenlenen açık artırmayı 210 milyon dolarlık iddialı bir teklifle kazandı. Bu dev anlaşmanın elektrikli araç endüstrisi için önemi büyük: Volvo Group, Kaliforniya’da akü modülleri ve paketleri için geliştirme merkezi ile Güney Carolina’da bir montaj fabrikası elde ederek, Proterra Powered iş birimini satın alıyor.

Proterra Powered, orta ve ağır ticari araçları elektrikli araçlara dönüştürme konusunda faaliyet gösteriyor. Volvo Group ise kamyon, otobüs ve inşaat ekipmanı üretimi yapıyor.

Bu satın alma işlemi, ABD iflas mahkemesinin onayına tabi olacak ancak kapanışın 2024’ün başlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Proterra, mali zorluklarla başa çıkabilmek için bu yılın başlarında Güney Carolina’daki tesisinde akü ve otobüs üretimini birleştirmiş ve işten çıkarmalar yapmıştı. Ancak tedarik zinciri ve finansman sorunları, Proterra’nın Ağustos ayında Bölüm 11 iflas başvurusu yapmasına yol açtı.

Proterra’nın CEO’su Gareth Joyce, bu satışın Proterra Powered işinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak adına atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

Pazar istihbarat şirketi Interact Analysis’in kıdemli araştırma direktörü Alastair Hayfield, eski bir OEM’in Proterra’yı satın almasının mantıklı olduğunu söylerken, şirketin diğer OEM’lerle olan anlaşmalarının devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Bu satın alma, Volvo Group’un akülü elektrikli araç yol haritasını hızlandırarak ticari EV’leri ve diğer ürünleri ölçeklendirme potansiyelini artırabilir. Ayrıca, Amerikan yapımı akülerin kullanımıyla ilgili vergi kredileri açısından da Volvo Group’a avantaj sağlayabilir.

Bu anlaşma, Proterra’nın teknolojisinin Volvo Group tarafından etkili bir şekilde kullanılmasını ve EV endüstrisinin gelişimine katkı sağlamasını bekleyen olumlu bir gelişmedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Mustang Mach-E GT

Elektrikli Mustang Mach-E GT Türkiye’de! İşte menzili, Fiyatı ve Özellikleri

Sonunda Mustang Mach-E GT modeli, Türkiye’de!
elektrikli araçlar

Elektrikli araçlar 2024 yılına kötü başladı!

2024 yılı, otomotiv endüstrisinde beklenmedik bir değişimi beraberinde getiriyor. Elektrikli otomobillere olan…

Volvo, 2024 C40 ve XC40 Elektrikli modellerinin fiyatlarını güncelledi.

Volvo, daha fazla menzil ve daha hızlı şarj gibi talepleri karşılamak için yükseltilmiş C40 ve XC40 Recharge elektrikli modellerini piyasaya sürdü. Yeni geliştirilen elektrikli aktarma organları seçenekleriyle 2024 modellerini tanıttı.
SWM G03F SUV

SWM Motors G03F SUV Türkiye’de 1.059.500 TL’den satışa sunuldu!

Shineray Group’un önde gelen otomotiv markalarından biri olan İtalyan SWM, Türkiye pazarına…