Nissan
Nissan

Nissan bugün, çoğu uzun zamandır söylentilere konu olan ancak artık somut olarak tanımlanan, elektrifikasyona yönelik bir dizi büyük yatırım ve planını açıklıyor. 

Özetle, üçü de İngiltere’de Nissan’ın Sunderland fabrikasında üretilecek olan iki yeni CUV ve Leaf’in yepyeni bir versiyonunu planlayın. Bu planları desteklemek amacıyla Nissan, üretimi mümkün kılmak için Sunderland’de başka bir dev fabrika daha ekleyecek.

Bugünün haberi ilk olarak resmi duyurudan önceki haftanın başlarında duyuruldu ancak Nissan bugün işleri resmileştirdi. Madde işaretleri aşağıdadır.

  • Qashqai’nin EV versiyonu (ABD’de Rogue Sport olarak pazarlanmaktadır)
  • Juke’un EV versiyonu (Juke, 2018’de ABD’de durduruldu, ancak hâlâ dünya çapında satılıyor)
  • Nissan Leaf EV’nin “yerine”
  • Bu üç EV sırasıyla Hyper Urban , Hyper Punk ve Chill Out konseptlerini temel alacak .
  • Nissan’ın “EV36Zero” üretim planının bir parçası olarak Sunderland’de üçüncü bir gigafabrika planlanıyor

Burada birkaç şey öne çıkıyor. İlk olarak, Nissan “Chill Out” konseptinin (bu makalenin en üstünde resmedilmiştir) bu noktada bir nevi geçerli teori olan yeni Leaf’in temelini oluşturacağı görülüyor. İkincisi, Nissan’ın EV portföyüyle olumlu bir geçiş çılgınlığı yapacağı anlaşılıyor . Sadece EV Qashqai ve EV Juke (muhtemelen çapraz geçiş benzeri Leaf değişimiyle birlikte) olmayacak, Leaf de CUV’ye geçecek gibi görünüyor.

Hyper Urban ailenin en büyüğü olduğundan Qashqai EV’nin gücünü burada göreceksiniz. Hyper Punk kompakt bir crossover ve Juke’un en doğal analogu gibi görünüyor. Daha da küçük olan Chill Out’a gelince, bunun yeni Leaf’in başlangıç ​​noktası olacağını belirledik. Kişisel olarak Juke’un değişiminin nasıl sonuçlanacağını çok merak ediyorum çünkü Hyper Punk konsepti kesinlikle çılgın.

Nissan Hyper Punk konsepti, çokgen bir crossover hayalidir ve yeni Juke EV tasarımının temelini oluşturacaktır.

Nissan çoğunlukla elektrifikasyona yönelmiş gibi görünüyor ve 2030 yılına kadar Avrupa’da %100 elektrik portföyüne sahip olmayı planladığını yineledi. Muhtemelen, içten yanmalı motorlu araçları dünya çapında satmaya devam etmeyi planlıyor . Şu anda markanın sunduğu tek rekabetçi EV, şaşırtıcı derecede popüler olan Ariya’dır ; bu, bana göre Nissan’ın hâlâ bazı gerçek tasarım özelliklerine sahip olduğunu doğruluyor ve bana gelecekteki bu EV’lerin farklı bir tarza sahip olacağına dair umut veriyor.

Bugünkü haberlerin bir parçası olarak, Nissan’ın planlarını destekleyen çeşitli Birleşik Krallık hükümeti girişimleri de duyuruluyor ve hatta Başbakan Rishi Sunak da konuya ağırlık vererek şunları söyledi: “Nissan’ın yatırımı, Birleşik Krallık’ın otomotiv endüstrisine yönelik büyük bir güven oyu. ekonomimize yılda 71 milyar £ gibi büyük bir katkı sağlıyor. Bu girişim şüphesiz elektrikli araç inovasyonu ve üretimi açısından Birleşik Krallık’ın Silikon Vadisi olarak Sunderland’in geleceğini güvence altına alacak.”

Bugünkü haberler hakkında daha fazla bilgi için Nissan’ın basın bültenine göz atın .

Hyper Urban konsepti Qashqai EV’ye ilham verecek ve bu anakonda yeşili rengiyle 
Turok’un kullanacağı arabaya da benziyor.

Electrugo’nun yaklaşımı

Ariya doğru yönde atılmış büyük bir adım olsa da Nissan, ilk Leaf’in on yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana heyecan yaratmaya zaman ayırdı. Ancak birçok Japon otomobil üreticisi gibi Nissan’ın da elektrikli bir geleceğe gerçekten ne kadar bağlı olduğu ya da sadece algılanan bir modaya mı tutunmak istediği açık değildi.

Bence bugünkü haberlere göre Nissan’ın geleceği için BEV’lere güvendiğini söylemek doğru olur. 2030 yılına kadar Avrupa için planlanan yalnızca elektrikli model serisi göz önüne alındığında, bu makul bir sonuçtur. Ancak buradaki daha güçlü sinyal, şirketin en popüler iki modeli olan Juke ve Qashqai’yi elektrikli hale getirmeye yatırım yaptığıdır. Bunlar, araç pazarının ortasını oluşturan crossover takıntılı müşterilere oldukça çekici gelen kitlesel pazar isim levhalarıdır. Nissan, elektrikli bir Patrol (diğer adıyla Armada) inşa ettiğini söylerse, bu, pazarın üst kısmına daha fazla odaklanılacağına işaret eder (en azından ana akım bir otomobil üreticisi için).

Nissan’ın İngiltere’de de uzun bir geçmişi var, ancak şirketin Avrupa’daki varlığı son yıllarda azalıyor. Artık büyük AB pazarlarında herhangi bir sedan veya hatchback satmıyor ve çoğu pazarda (Qashqai, Juke, X-Trail, Leaf, Ariya) esas olarak 5 modelli bir portföy sunuluyor. Leaf yaşlanıyor ve Nissan’ın AB’de kalan ICE binek araçlarının tümü Renault ile platform paylaşımında bulunuyor.

Birleşik Krallık’ta EV üretim kapasitesine yapılan büyük bir yatırım memnuniyet verici bir haber ve Nissan için kıtada ve ötesinde yeni bir dönemin habercisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Hyundai IONIQ 7 electric SUV

Hyundai IONIQ 9 elektrikli SUV test edilirken görüldü!

Hyundai IONIQ 9’un resmi çıkışına yaklaşırken , sonunda neler bekleyebileceğimize dair kısa bir göz…
Range Rover

Range Rover ilk EV’sini piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor!

Range Rover’ın ilk EV’si piyasaya sürülmeye yaklaşırken, tamamen elektrikli araç şimdiden heyecan…

Volvo, 2024 C40 ve XC40 Elektrikli modellerinin fiyatlarını güncelledi.

Volvo, daha fazla menzil ve daha hızlı şarj gibi talepleri karşılamak için yükseltilmiş C40 ve XC40 Recharge elektrikli modellerini piyasaya sürdü. Yeni geliştirilen elektrikli aktarma organları seçenekleriyle 2024 modellerini tanıttı.
Hozon Neta U

Hozon Neta U, Avrupa’dan önce Türkiye’de resmen satışta! İşte fiyatı ve Menzili!

2024 yılında Türkiye’de kullanıma sunulacak olan 42 elektrikli araç modeli arasında yer…