Geçen hafta Audi’den (normalde) güneşli Los Angeles’a gitmem ve en son EV modeli olan SQ8 e-tron’un direksiyonuna geçmem için bir davet aldım. Standart bir quattro ve Sportback versiyonu olarak mevcut olan üç motorlu SQ8, daha önce piyasaya sürülen Q8 e-tron’u alıyor ve performansı artırmak için onu çeşitli şekillerde geliştiriyor… yani menzil dışında her şeyi.

Audi’nin Elektrikli Araç Geçmişi

Audi SQ8 e-tron, Alman otomobil üreticisinin tamamen elektrikli araçların ikinci dalgasının tanıdık ama yenilenmiş bir versiyonu olarak geliyor. Volkswagen Grubu alt markası, 2018’de orijinal e-tron SUV ile elektrifikasyonu ilk benimseyenlerden biri oldu ve bunu 2020’de e-tron GT ve RS e-tron GT, 2021’de e-tron S ve Sportback takip etti. ve 2022’de Q4 e-tron ve Sportback.

Bu yılın başlarında, Audi’nin tasarım yenilemesi ve orijinal e-tron’un gelecekteki tüm BEV’lerin çift numaralandırılacağı yeni elektrik çağı için yeniden markalanması olan Q8 e-tron ve Sportback’i test sürüşü yapmak için şarap ülkesine uçtum. tüm ICE araçları tuhaf olacaktır (uygun şekilde öyle).

Q8 e-tron, tek e-tron terminolojisi kapsamındaki son varyasyondan çok da uzaklaşmış gibi görünmese de, EV’nin platform mimarisi farklı bir hikaye anlatıyordu. Audi, hem Q8 e-tron SUV hem de Sportback’teki batarya ve motor tasarımını başarılı bir şekilde geliştirdi; EV’nin batarya modüllerinin her santimetresini, prizmatik hücrelerini sarmak yerine istifleyerek kullandı. Sonuç olarak, tamamı aynı alanda yaklaşık 20 kWh daha fazla brüt kapasite (95 kWh’e karşı 114 kWh) sağlayan bir pil takımı ortaya çıkıyor.

Audi ayrıca ilk kez tek şarjla 300 mil mesafeyi aşarak yaklaşık %20’lik bir menzil artışı elde etmeyi başardı. Bir sonraki versiyonu olan SQ8 e-tron ile Audi, Q8 e-tron’un sürüş deneyimini içte ve dışta daha da geliştirdi.

Audi SQ8 e-tron İyileştirmeleri ve Diğer Özellikler

Tamamen elektrikli SQ8, Audi’nin bu yılın başlarında Q8 e-tron ile kaldığı yerden devam ediyor ve aerodinamiğe daha da fazla odaklanıyor. E-tron S veya e-tron S-Line ile karıştırılmaması gereken SQ8 e-tron, tamamen yeniden tasarlanmış süspansiyon, direksiyon ve entegre kontrol modüllerine sahipti.

Yenilenen hava perdeleri ve tekerleklerdeki sürtünmeyi azaltmak için havayı gövdenin altına ve otomobilin çevresine yönlendiren yeni tekerlek spoyleri gibi özellikler, gelişmiş aerodinamik sağlamaya yardımcı oluyor. Audi, SQ8 e-tron’da sürtünmeyi %6’ya kadar azalttığını söylüyor.

Diğer özellikler arasında gövde altı kapağındaki çukurlu cam elyafı (golf topu prensibi) ve orijinal e-tron tasarımından yeniden canlandırılan aktif panjurlar yer alıyor. Diğer e-tron modellerinde olduğu gibi Audi, aracın her iki tarafında da 9,6 kW AC şarj noktaları sunan ve isteğe bağlı olarak 19,2 kW’a yükseltilebilen birkaç otomobil üreticisinden biridir. Ancak yalnızca sürücü tarafında DC yetenekleri vardır.

2024 SQ8 e-tron, hem standart hem de Sportback versiyonuyla geliyor; hem üç motorlu hem de Audi quattro tasarımları. Sportback’in yüksekliğinin yarım inç daha kısa olması ve iç kısmında biraz daha az tavan boşluğu ve kargo alanı bırakması dışında, iki model arasındaki teknik özellikler neredeyse aynı. İşte bazı ek özellikler:

 • Motor: 3x asenkron elektrik motoru
 • En Yüksek Beygir Gücü: 496 hp (370 kW)
 • Tork: 718 lb.-ft. (Boost Modunda) (972 Nm)
 • Pil Boyutu/Türü: 114 kWh (brüt) / 397V Lityum İyon
 • Maksimum Şarj Kapasitesi (AC): 9,6 kW (19,2 kW Opsiyonel)
 • Maksimum Şarj Kapasitesi (DC): 170 kW
 • Seviye 2 Şarj (9,6 kW – 240V @ 40A): 13 saat
 • Seviye 2 Şarj (19,2 kW – 240V @ 80A): 6,5 saat
 • DC Hızlı Şarj (170 kW): 31 dakika (%10-80)
 • 0-60 mil/saat Hızlanma: 4,2 saniye (0-100 km/saat – 4,6 saniye)
 • Azami Hız: 130 mil/saat (210 km/saat)
 • Maksimum Çekme Kapasitesi: 4.000 lbs.
 • Boş Ağırlık: 6,118 lbs.
 • EPA Aralığı (20″ tekerlekler): Yaklaşık 407,58 kilometre
 • EPA Aralığı (22″ tekerlekler): Yaklaşık 350,81 kilometre

Daha sonra, sürüş deneyimimi derinlemesine incelemeden ve fiyatlandırmayı konuşmadan önce Audi SQ8 e-tron’un iç mekan resimlerine göz atalım. Bir göz atın:

Sürüş Deneyimi

Geçen hafta Malibu’nun alışılmadık derecede ıslak ve yağmurlu yollarına çıkmadan önce, Audi’nin ürün planlamadan sorumlu kıdemli müdürü Anthony Garbis bize yeni SQ8 e-tron’un ne kadar sessiz olduğunu anlattı ve hatta daha da sessiz olduğunu söyledi. süper yalıtımlı bir A8. Garbis yalan söylemiyordu.

Geçtiğimiz mayıs ayında Q8 e-tron ile yaptığım sürüş sırasında dikkat çektiğim avantajlardan biri de sürüşün ne kadar sessiz olduğuydu, ancak SQ8 bunu başka bir seviyeye taşıyor. Sirius XM’i duraklatmak için biraz zaman ayırdım ve Los Angeles’ın yukarısındaki kanyonların sessizliğinde arabamı sürdüm; e-tron’un Hankook’tan gelen EV lastikleri tarafından kaldırılan yağmurdan başka hiçbir şey duymadım. Bir video çektim ama sağanak yağmur nedeniyle pek iyi değil ama yine de sessiz , güven bana.

Yağmur ve ıslak, rüzgarlı yollardaki birkaç muhafazakar Los Angeles sürücüsü nedeniyle, lastiklerin istediğim kadar gıcırdamasını sağlama fırsatım olmadı. Bununla birlikte, yağışlar arasında, hemen bir yol bulduğum ve SQ8 e-tron’umu (kulaklarınızı kapatın, Audi) hız sınırını ÇOK aşabildiğim iki nokta vardı (haydi bunu burada bırakalım).

Audi Q8 e-tron’un daha sportif bir versiyonu olan SQ8, dürüst olmak gerekirse üç motorlu bir EV gibi sürüş yapmasa da hızlanma konusunda hayal kırıklığına uğratmadı. Bana göre kesinlikle hala çift motorlu bir araç gibi hissettim. Belki kuru kaldırımda biraz daha sert vurabilseydim tork vektörünü hissedebilirdim ama ne yazık ki Doğa Ana o gün aksini söyledi.

6.100 pound’un üzerindeki ağırlığıyla SQ8 e-tron sağlam bir kızdır ancak çok daha çevik bir şekilde hareket eder. Sanırım Q8 e-tron incelememde Napa’da birkaç virajı başlangıçta biraz fazla zorladığımı ve bu SUV’un ne kadar büyük ve ağır olduğunu hemen fark ettiğimi belirtmiştim. SQ8, Q8 e-tron ile oldukça karşılaştırılabilir olsa da, göründüğünden çok daha küçük olduğunu gördüm.

Yukarıda resimde görülen orta konsoldaki deri tutamak bence mükemmel bir dokunuş ve seyir halindeyken elinizi dinlendirmek için mükemmel bir yer. Baş üstü gösterge ekranı (HUD) kolayca görülebiliyordu ve navigasyonu gösteriyordu; dokunmatik ekranın dokunsal tepkisi memnuniyetle karşılandı.

UX ile ilgili tek sorunum, Dinamik Modu test etmek ve tam beygir gücü ve tork yönlendirmeyi deneyimlemek istediğimde, özellikle de çok dikkatli olmanız gereken virajlı yollarda sürüş yaparken, sürüş modlarını değiştirmek için çok fazla geçiş yapmamdı. . Bunu direksiyondan yapmanın bir yolu olabilirdi, ancak sürüşüm sırasındaki tüm kurcalamalarım sırasında bunu bulamadım.

Fiyat ve Sonuç

Bir Audi SQ8 e-tron’u keşfetmekle ilgileniyorsanız, quattro versiyonu 90.995 $’lık bir MSRP’den başlayacak, Sportback versiyonu ise 93.795 $’dan başlayacak. Bu fiyatlara halihazırda varış ücretlerinin 1.195$’ının dahil olduğunu unutmayın. Elektrikli araçların bu yılın dördüncü çeyreğinde Audi showroomlarına çıkması bekleniyor.

Audi SQ8 e-tron (mavi) ve Sportback (kırmızı) / Kredi: Audi

Sonuç

Audi SQ8 e-tron, lüks ve performansı bir araya getiren etkileyici bir elektrikli SUV. Sessiz sürüşü, gelişmiş aerodinamik özellikleri ve güçlü performansıyla dikkat çekiyor. Ancak, menzil konusunda bazı fedakarlıklar yapmak gerekebilir. Çift motorlu tasarımı ve yenilenmiş iç mekanıyla, Audi’nin elektrikli araç portföyünde öne çıkan bir model.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Mercedes eq serisi

Stellantis ve Mercedes-Benz, Çin arabalarıyla rekabet etmek için 4 yeni fabrika inşa ediyor!

Avrupalı ​​otomobil üreticilerine EV sektöründe Çin’e karşı mücadele etmek için büyük bir…
ZEEKR 009 GRAND

ZEEKR 009 Grand’ın Lüks versiyonunu tanıtıldı. İşte Fiyatı ve Özellikleri!

EV markası ZEEKR, mevcut 009 çok amaçlı aracının (MPV) yeni ultra lüks versiyonunu tanıttı.…

MG4 Electric: Avrupa’da Lider, Türkiye’de Kasım Kampanyasıyla Öne Çıkıyor!

MG (Morris Garages), otomotiv devi SAIC tarafından üretilen köklü İngiliz otomobil markası,…
Elektrikli otomobil

Elektrikli otomobili olanlar ve almak isteyenler dikkat! Türkiye’de satış yapamayacaklar

Yetkili servis, çağrı merkezi, yerleşik temsilci, servis personelinde yeterlilik belgesi gibi şartlar…