BMW i5 Touring
BMW i5 Touring

BMW, 348 mil (560 km) WLTP menziline sahip ilk tamamen elektrikli lüks vagonu i5 Touring’i piyasaya sürüyor. Lüks BMW wagon her zamankinden daha gelişmiş. Artık daha sportif, yeni özelliklere sahip ve ilk kez tamamen elektrikli olarak sunuluyor.

Tamamen elektrikli lüks bir wagon olan BMW i5 Touring ile tanışın

Geçen Mayıs ayında tamamen elektrikli 5 serisini piyasaya süren BMW , ürün yelpazesini genişletiyor.

İki donanım seçeneği mevcuttur: eDrive40 ve yüksek performanslı M60 modeli. Şimdi BMW, i5 Touring’deki ilk elektrikli vagonunu piyasaya sürüyor. BMW, yeni Touring modelini “günlük sürüş için çok yönlü, gelişmiş bir araç” olarak tanımlıyor.

Sedanla karşılaştırıldığında Touring’in tavanı uzatılmış, yükseltilmiş tasarım ise aerodinamiğini geliştiriyor.

Yeni 5 serisi vagon, önceki nesle göre 97 mm (3,8 inç) daha uzun, 32 mm (1,3 inç) genişlikte ve 17 mm (0,7 inç) yüksekliktedir. Ayrıca 2.995 mm (118″) ile sınıfının en uzun dingil mesafesine sahiptir.

Yeni model, daha büyük olmasına rağmen, arka koltuklar katlandığında 1.700 L’ye kadar uzanan aynı 570 L’lik depolama kapasitesine sahiptir.

Daha fazla menzil, performans ve özellik

BMW i5 Touring başlangıçta iki versiyonla satışa sunulacak: eDrive40 Touring ve M60 xDrive. BMW’nin yüksek performanslı i5 M60 xDrive Touring, 601 bg’ye (442 kW) kadar çift elektrik motoruyla çalışır.

M başlatma kontrolü etkinleştirildiğinde, EV’nin torku 3,9 saniyede 0’dan 62 mil/saat’e (0-100 km/saat) hızlanma için 605 lb-ft’ye (820 Nm) yükselir.

Bu arada, temel i5 eDrive40 Touring, 340 hp’ye (250 kW) ve 317 lb-ft 430 Nm’ye kadar torka sahip bir arka elektrik motoru içerir.

Her iki modele de 81,2 kWh pil güç veriyor. BMW, menzili artırmak için uyarlanabilir geri kazanım ve bir ısı pompası içeriyordu. eDrive 40, 300 ila 348 mil (483 ila 560 km) WLTP aralığına ulaşırken, M60 modeli 277 ila 314 mil (445 ila 506 km) arasında bir mesafeye ulaşır.

i5 Touring, 11 kW AC şarj standardını (22 kW seçeneğiyle) ve 205 kW’a kadar DC şarj gücünü içerir.

BMW, yeni elektrikli vagonu en son teknoloji ve yazılımla yükledi. Buna gelişmiş Drive ekranı, BMW OS 8.5 ve kullanım kolaylığı için yeniden tasarlanmış ana ekran dahildir. Ayrıca standart olarak Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini de içerir.

Standart Live Cockpit Plus, BMW Haritalar bulut tabanlı navigasyonu içerirken, Profesyonel seçeneği Head-Up Display’e ve artırılmış görünüme sahiptir. Bağlantılı paket, akış için YouTube veya başka bir video uygulaması seçeneği sunar.

BMW, benzinli, dizel ve PHEV versiyonlarının yanı sıra i5 Touring’i de piyasaya sürüyor. Şirketin Dingolfing tesisinde inşa edilecek ve ilk lansmanları Almanya’da, “birçok Avrupa ülkesinde” ve Japonya’da Mayıs ayından itibaren yapılacak. BMW, Haziran 2024’te diğer pazarların da bunu takip edeceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Alfa Romeo Stellantis

İtalya’nın aşırı sağ hükümeti Stellantis’ten hisse satın alabilir!

Stellantis, EV’nin benimsenmesinde destek eksikliği ve yerli markalar Fiat ve Alfa Romeo’yu…
Chery Tiggo 9 Pro

Chery Tiggo 9 Pro Tanıtıldı. İşte Teknik Özellikleri ve Menzili

Chery, 2024’ün sonlarına doğru müşterilere sunulacak olan yeni premium SUV modeli Tiggo…
Chery Omoda 7

Chery Omoda 7, Nihayet Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı!

Chery’nin çatısı altında bulunan Omoda, yeni amiral gemisi olan Omoda 7’yi Pekin…

Elektrikli Arabaların Artıları ve Eksileri

Düzenleyicilerin ve otomobil üreticilerinin tahminleri doğruysa, otomobilin geleceği büyük ölçüde akülü elektrik…