Sony ve Honda Afeela
Sony ve Honda Afeela

Sony Honda Mobility, CES 2024’te Afeela prototipinin güncellenmiş bir versiyonunu tanıttı. Şık elektrikli sedan, birkaç revizyona tabi tutuldu ve şirket, en son yinelemenin üretim görünümüne öncekinden daha yakın olduğunu belirtti.

Bu bize Afeela’nın 2025’te piyasaya sürülmesiyle ne bekleyeceğimiz konusunda daha iyi bir fikir veriyor. Görsel olarak dört kapılı model, revize edilen ön uç stilinden faydalanıyor. Ön tampon, alt şeritte sportif siyah bir şeritle yeniden tasarlandı. Öncekine göre daha belirgin olan ön yüz, aydınlatmalı armalardan, tam genişlikte ışık çubuğundan ve etrafı saran farlardan yararlanıyor.

Geriye doğru çalışan Afeela, geçen yıl görülen ince kameraların aksine artık geleneksel yan aynalar takıyor . İnce tavan direkleri yerini daha kalın olanlara bıraktı, ancak parlak siyah kaplama ve aynı hizada donanım hala konseptin ön izlemesi olan “dolu cam” yanılsamasını veriyor.

Elektrikli sedan, üretime hazır olduğuna işaret eden bir dizi revizyon gördü.

Benzer değişiklikler, Afeela’nın daha kalın bir tampona ve aktif bir arka spoylere sahip olduğu arka kısımda da görülebiliyor. Bagaj kapağı eskisi kadar dramatik bir şekilde sivrilenmiyor ancak yine de çekici. Genel tasarımda Lucid Air ve Toyota Crown’un izlerini görüyoruz. Belki de yeni nesil Honda Accord, bu EV’den stil ipuçlarını ödünç alacak.

İçeri adım attığınızda Afeela’nın birçok kabin revizyonu aldığını görüyorsunuz. Orijinal arabadan birçok şey aktarıldı. Buna boyunduruk tarzı direksiyon simidi ve ön panonun genişliğini kaplayan bir ekran da dahildir. Ancak prototip, çift kablosuz şarj pedi ve diğer birçok güncellemeyle daha büyük bir orta konsola sahip.

Açılışta şirket Başkanı ve COO Izumi Kawanishi teknolojik gelişmelerden bahsetti. Buna, sürücü destek sistemleri için AI (yapay zeka) kullanımı da dahildir.

Yapay zeka, ADAS işlevleri için çeşitli isimsiz algılama cihazlarıyla birlikte çalışacak. Sony Honda Mobility, yol planlaması için görüntü tanıma konusunda uzmanlaşmış bir derin öğrenme modeli olan Vision Transformer’ı kullanacağını söyledi. Güvenliği sağlamak için yedekli sistem de kurulacak. Otomobil üreticisi Qualcomm’un yüksek performanslı çip üstü sistemine güvenecek.

Eğlence cephesinde Sony Honda Mobility, yayalar, hava durumu ve diğer araçlar için dış çevre koşullarını simüle edebilen, gerçekten nefes kesici, sürükleyici ekranlar oluşturmak üzere Epic Games ile ortaklık kurduSistem Unreal Engine 5.3 oyun motorunu kullanıyor. Sony Honda Mobility’nin bu işbirliğinden yararlanıp diğer markalar gibi araç içi oyun deneyimini sunup sunmadığını görmek ilginç olacak .

Oyundan bahsetmişken Sony Honda Mobility, elektrikli Afeela’nın bu yılın sonlarında Gran Turismo 7’ye tanıtılmasını sağlayacak Polyphony Digital ile bir ortaklık yaptığını da duyurdu .

Diğer ortaklıklar arasında Microsoft ile işbirliği yapılması ve şirketlerin Microsoft’un Azure OpenAI yazılımına dayalı bir “konuşma yoluyla kişisel temsilci” geliştirmesi yer alıyor. Şu ana kadar çok az şey açıklandı ancak görünen o ki Sony Honda Mobility, gelişmiş dijital asistanlar alanında segmente liderlik etmek istiyor. Volkswagen’in CES 2024’te ChatGPT’yi bu yıl araçlarına uygulayacağını duyurduğunu da belirtmekte fayda var .

Afeela Teknik Özellikleri

Afeela’nın ön ve arka akslarda bulunan Dahili Sabit Mıknatıslı Senkron Motorları kullandığını hatırlatmak isteriz. Her ikisi de 241 beygir gücü üretiyor, dolayısıyla toplam 482 beygirlik çıktı bekleyebiliriz. 91 kWh lityum iyon pil paketi 150 kW’a kadar hızlarda (DC şarj cihazıyla) şarj edilebiliyor ancak Sony Honda Mobility bu aralıktan bahsetmedi.

İlginç bir şekilde araç, ilk gördüğümüzden bu yana biraz büyüdü ve şu anda 193,5 inç uzunluğa sahip. Diğer tüm boyutlar aynı. Gelecek yılki çıkışından önce birkaç değişiklik daha bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Alfa Romeo MİLANO

Alfa Romeo, yeni modeli MILANO’yu tanıttı! Elektrili ve Hibrit Olarak Türkiye’de de satılacak!

Alfa Romeo, heyecan verici bir gelişmeyle yeni modeli MILANO’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi.…
Kia EV8

Yeni Kia EV8: 800 kilometre menzil ve etkileyici performans!

Kia, son zamanlarda heyecan verici bir duyuru yaparak elektrikli otomobil dünyasına yeni…
Fiat Topolino

Fiat’ın minik elektrikli modeli Topolino nihayet Türkiye’de!

Türkiye’de son yıllarda elektrikli araç teknolojisinin hızla yayılması ve kullanımının artmasıyla birlikte,…

Polestar 4, markanın bugüne kadarki en çevreci arabası seçildi

İsveçli elektrikli araç üreticisi Polestar, SUV crossover modeli olan Polestar 4 için…