Çin merkezli otomobil üreticisi BYD, Avrupa’daki kitlelere uygun fiyatlı elektrikli araçlar sunmak amacıyla yeni bir fabrika kurmaya hazırlandığını duyurdu. Satışlarda hızla ilerleyen marka, Avrupa’daki ilk fabrikasını Macaristan’da kurmayı planlıyor. Ancak, Avrupa Birliği’nden gelebilecek yeni bir soruşturma ve Tesla ile diğer Avrupalı otomobil üreticileriyle rekabet etmek için eksik kalan sağlam bir marka bilinirliği gibi bazı zorluklarla karşı karşıya olacak.

Reuters, Almanya’nın Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine yakın kaynaklara dayanarak otomobil üreticisi hakkında bildirilen haberi doğruladı. Henüz kesin bir tarih ve lokasyon açıklanmamış olup, BYD ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı veya yorum taleplerine cevap vermedi.

Geçtiğimiz ay, Avrupa Birliği Çin’den gelen ucuz elektrikli araçların Avrupa pazarına olan yoğun akışı hakkında resmi bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma, potansiyel olarak ithalat vergileri veya diğer kısıtlayıcı önlemlerle sonuçlanabilecek 13 aylık bir sürece girdi. Ancak BYD’nin başkan yardımcısı Stella Li, Bloomberg’e yaptığı açıklamada şirketlerinin şeffaflık ve bilgi paylaşımına olan bağlılığını vurgulayarak, “Avrupa’da devam eden herhangi bir soruşturmadan endişe duymadıklarını” belirtti.

BYD’nin bu yıl 3 milyon adet plug-in hibrit ve tamamen elektrikli araç satma hedefi, Tesla’yı geride bırakma isteği taşıyor. Geçen ayın rakamları, şirketin bugüne kadar toplam 2,37 milyon elektrikli araç satışına ulaştığını gösteriyor ve 2023 hedefine sağlam adımlarla ilerlendiğini ortaya koyuyor.

2021’de BYD, Avrupa pazarında varlık göstermeye başladı ve Norveç aracılığıyla piyasaya sürülen Atto 3, İsveç’te en çok tercih edilen elektrikli araç haline geldi. Şirket, Almanya’da mevcut 15 bayi lokasyonuyla birlikte orta vadede bu s.ayıyı 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca BYD, kısa bir süre önce kiralama şirketi Sixt ile 2028 yılına kadar 100.000’e kadar elektrikli araç sağlamak için anlaşma imzaladı – tüm bunlar Avrupa’da marka bilinirliği kazanma stratejisinin bir parçası. Şirketin bir sonraki adımı, geleneksel otomobil satıcılarıyla bir distribütör ağı oluşturmak olacak.

BYD, Latin Amerika’da da adımlar atmaktadır; şirketin başkanı ve kurucusu Wang Chuanfu dahil olmak üzere şirket yetkilileri geçen ay bölgeyi ziyaret etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Skywell Skyhome

Skywell Skyhome tasarım ödülü aldı!

Skywell, 2024 yılında düzenlenen iF Tasarım Ödülleri’nde Skyhome modeliyle büyük bir başarı…
Genesis

Genesis GV60 Magma Konsepti Yeni Bir Performans Müjdesini Veriyor!

Genesis, New York Otomobil Fuarı öncesindeki bir etkinlikte GV60 Magma konseptini gösterdi.

Peugeot, E 3008 Modelinin Global Lansmanını Zürih’te Gerçekleştirecek

1-5 Kasım 2023 tarihleri arasında Zürih Otomobil Fuarı’nda, elektrikli araç gamına eklenen en son modeller sergileniyor. Bu etkinlik kapsamında, PEUGEOT INCEPTION Konsepti ve toplamda 11 farklı elektrikli PEUGEOT modeli sergilenecek.
Peugeot E-5008

Peugeot’un Yeni E-5008 Modeli, 7 Koltuklu Elektrikli SUV Segmentine Yenilik Getiriyor!

Dünya çapında tanınan otomotiv markası Peugeot, üstün teknolojiye sahip ve çevreci modelleriyle…