elektrikli araç
elektrikli araç

Türkiye aşırı sıcaklara hazırlanırken, Recurrent batarya serisi uzmanlarından yüksek sıcaklıkların EV menzilini nasıl etkilediğini öğrendik.

Hava Durumu Servisi, Türkiye’nin üzerindeki sıcak hava sayesinde milyonlarca insanın önümüzdeki beş gün içinde “tehlikeli derecede sıcak koşullarla” karşı karşıya kalacağını söylüyor. Türkiye’nin batı sıcaklıklarının önümüzdeki hafta 41C ulaşması bekleniyor. 

Bu nedenle, araç sahipleri, alışveriş yapanlar ve bayiler için EV pil sağlığı raporları sağlayan Recurrent’ın yeni bir araştırmasını inceledim . Recurrent’ın “Elektrikli Otomobil Serisinde Yaz ve Sıcak Havalar” adlı çalışması, ABD’deki 7.500’den fazla elektrikli otomobilden elde edilen gerçek dünya verilerini inceledi.

batarya
batarya

Kısa cevap, EV’lerin sıcaklık yükseldiğinde çoğunlukla iyi çalıştığıdır. Elektrikli arabalar 32C altındaki sıcaklıklarda menzilin yalnızca %2-5’ini kaybeder. Elektrikli otomobiller, pilleri serin ve güvende tutmak için güçlü bir termal yönetime sahiptir.

Ancak Recurrent’ın pil okumaları, EV’lerin kavurucu havalarda, yani 35C üzerinde toplam menzilinin %20-30’unu kaybedebileceğini buldu.

Elektrikli araçlar için ısı sorun haline geldiğinde

Isı, EV’leri iki durumda olumsuz etkiler:

  1. EV pilinizi çok düşük bir şarj yüzdesinde bırakmak.  Bir otomobilin termal yönetimi enerji gerektirir; bu nedenle, otomobilin aküsünü soğuk tutmasına yardımcı olmak için aküsünü şarjlı tutun.
  2. Bir arabanın haftalarca sıcak güneşin altında kalmasına izin vermek.  Bir EV için bu, onu gölgeye veya dışarıya park etmekten daha zordur. Arabanızı bir haftalığına havalimanında bırakmanız gerekiyorsa, özellikle aşırı sıcakların beklendiği durumlarda, onu korunaklı bir park yerine koymak ideal olacaktır.

Klima EV aralığını nasıl etkiler?

Klimanızı normal yaz koşullarında kullanmak menzilinizi gözle görülür miktarda azaltmaz. Ancak iç soğutma elbette enerji gerektirir, dolayısıyla aşırı ısı menzil kaybına neden olabilir.

Klimanın EV aralığı üzerinde dirençli ısıtıcıya göre çok daha az olumsuz etkisi vardır, bu nedenle termometre 30C’ye ulaşana kadar aralık düşmeye başlamaz.

EV’nizin kabinini soğutmak, menzili soğuk havalarda ısıtmaktan daha az etkiler.

EV’nizi soğutmanın en iyi yolu

EV’nizi fişe takılıyken önceden soğutursanız klima menzilinizi etkilemez. İklimlendirmenin en enerji yoğun kısmı ilk soğutmadır. 35C’lik bir arabayı 21C’ye çıkarmak için 3-5 kW enerji gerekebilir, ancak onu 21C’de tutmak için yalnızca 1 kW civarında enerji gerekir. 

Ayrıca, elektrikli klimalar mekanik olanlardan daha basittir ancak yine de hava filtrelerinizi ve hortumlarınızı düzenli olarak kontrol edin. 

EV’ler ısıyı nasıl etkiler?

Aşırı sıcakların daha az gün sürmesini istiyorsanız, elektrikli araç kullanmak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Fosil yakıtla çalışan ulaşım, iklim değişikliğine en önemli katkılardan biridir; EV’ler bununla mücadeleye yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Kia EV3

Kia EV3 nihayet tanıtıldı. Türkiye’de yüzde 10 ÖTV ile satılacak!

Güney Koreli otomotiv devi Kia, merakla beklenen yeni elektrikli aracı EV3’ü düzenlediği…

BYD, Çin’deki otoyollarda L3 otonom sürüşü test etmeye başlayacak

Yeni bir grup otomobil üreticisinin artık otoyollarda ve otoyollarda kendi otonom sürüş…
MG Cyberster roadster

MG’nin yeni Roadster Cyberster özellikleri, renkleri ve daha fazlası!

MG Cyberster’la tanışın. İlk kez 2021’de Şangay Otomobil Fuarı’nda konsept olarak gösterilen , garip…
Hyundai IONIQ 6 Black Edition

Hyundai, içten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçişi teşvik etmek için Kore’de takas programını başlatıyor!

Hyundai, elektrikli araç alımını teşvik etmek için takas planını başlattı