Alfa Romeo Stellantis
Alfa Romeo Stellantis

Stellantis, EV’nin benimsenmesinde destek eksikliği ve yerli markalar Fiat ve Alfa Romeo’yu desteklememesi nedeniyle İtalyan hükümetiyle anlaşmazlığa düştü. Ancak Reuters’in haberine göre İtalya , Fransa’nın çok sevdiği Renault için kullandığı modelin aynısını kullanarak Stellantis’ten hisse satın almaya açık olduğunu söylüyor .

İtalya, Avrupa’daki en eski, en kirletici arabalardan bazılarına sahip ve Avrupa’daki en düşük elektrikli araç benimseme oranlarından bazılarına sahip. Ancak hükümet bunu değiştirmeyi hedefliyor; AB’nin iklim planı ne olursa olsun bir değişikliği zorunlu kılacağı için pek fazla seçeneği yok. İtalya , insanları benzinli veya dizel yakıtlı arabalardan elektrikli araçlara geçmeye teşvik etmek için 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor  ; ancak bu henüz gerçekleşmedi ve hâlâ onay sürecinden geçmesi gerekiyor. Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise bunun yeterince iyi olmadığını söylüyor.

Fransız modeli


Aşırı muhafazakar popülist parti Fratelli d’Italia’dan (İtalya’nın Kardeşleri) İtalya Başbakanı Giorgia Meloni de Stellantis’i, otomotiv endüstrisi nedeniyle İtalyan işçileri mücadelenin dışına iterek üretimini daha düşük maliyetli ülkelere taşıdığı için eleştirdi. Reuters’in haberine göre elektrikli araçlara uyum sağlamakta zorlanıyor. İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso, İtalya’nın Stellantis’in çoğunluk hissesini alarak Fransız modelini takip edebileceğini söyledi.

Renault da elbette kendi sorunlarıyla karşı karşıya ve Tarvares’te kaybolmayan EV girişimi Ampere’nin çok abartılı halka arzını iptal etti . Stellantis, Fransa’nın etkisi nedeniyle hiçbir şekilde Renault’yu devralmak için hamle yapamazken Tavares, Automotive News Europe’a daha ucuz elektrikli araçlara yönelmenin bir “kan banyosu” olacağını   ve Renault tökezlediğinde bunu bir fırsat olarak gördüğünü söyledi. Her şey gittikçe Darwinci olmaya başladı.

Fransa’nın Stellantis’te yüzde 6 hisseye sahip olması ve şirketin yönetim kurulunda temsilcilerinin bulunması da hissesi ve temsilcisi olmayan İtalya için sıkıntılı bir nokta oldu.

Stellantis’ten Tavares, İtalya’nın elektrikli araçların benimsenmesine çok az para harcadığını, bu nedenle geride kaldığını ve risklerin yüksek olduğunu söyledi. Automotive News Europe’a şunları söyledi : “Sonuç olarak İtalya’da üretebildiğimiz ürünleri kaybediyoruz. Fiat 500e’yi üreten İtalya’nın Torino kentindeki Mirafiori fabrikasında dokuz aylık üretimi, ek üretimi zaten boşa harcadık .

Bu arada Stellantis, kendi ürettiği elektrikli araçları (Fiat 500 e) destekleme konusunda çok az hükümet desteği gördüğünü söylüyor. Mirafiori  fabrikasında yakın zamanda  “talepteki durgunluk” nedeniyle bir dizi geçici işten çıkarma yaşandı .

Ayrıca İtalyan hükümeti, Stellantis’in İtalya’daki yıllık üretimini geçen yıl yaklaşık 750.000’den 1 milyon araca çıkarmasını istiyor ve otomobil üreticisinin de bunu kabul ettiği bildiriliyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için bir şeylerin olması gerekecek.

5 comments
  1. İtalyan hükümeti Çin arabalarına karşı yerli üretimi destekliyor. Biz de yerli üretimi desteklemeliyiz ve çin markalı arabalara ağır vergi getirmeliyiz.

  2. Bu yazı için teşekkürler, konu bu konu olduğunda faydalı kaynakları ortaya çıkarmakta zorlanıyorum, bilgi veren web sitesi için teşekkürler

  3. İtalyanlar araba markalarına sahip çıkıyor. Çünkü çinli otomobil firmaları tüm dünyada kanser gibi yayılıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Elektrikli Honda Prologue

Tamamen Elektrikli Honda Prologue 2024’de Satışta. Fiyatı, Menzili ve Teknik Detayları

Japon otomobil devi Honda, geçtiğimiz hafta Meksika’da seri üretimine başlanan elektrikli SUV…

Audi, Porsche ile Ortaklaşa Geliştirilen KKD Elektrikli Araç Platformu İçin Elektrik Motorları Üretmeye Başladı

Audi, uzun süredir beklenen ve Porsche ile birlikte geliştirilen Premium Platform Elektrikli…
Opel Astra Sports Tourer Electric

Opel Astra Sports Tourer Electric’in özellikleri, fiyatı, menzili ve diğer tüm detayları.

Opel Astra Sports Tourer Electric, Opel’in ikonik modeli olarak tanıtıldı. Bu tamamen…

BYD DOLPHIN: Avrupa’nın Tercihi, 2024’ün En İyi Elektrikli Hatchback Modeli!

BYD, Avrupa pazarında çığır açan yeni modelleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Elektrikli…