ABD merkezli otomobil devi Tesla, Almanya’daki Grünheide fabrikasında daha ekonomik bir elektrikli araç üretmeye başlama planlarıyla gündemde. Bu gelişme, Çinli elektrikli araç şirketlerinin hisselerinde sert düşüşlere neden oldu. Peki, Tesla’nın yeni planları neler? İşte ayrıntılar:

Tesla, Berlin yakınlarındaki Grünheide fabrikasında “uygun fiyatlı” elektrikli araç üreteceğini duyurdu. Şirketin CEO’su Elon Musk, fabrikayı ziyaretinde çalışan personele yüzde 4 ila 5 oranında ücret artışı yapılacağını açıkladı. Ayrıca, Musk’ın toplantısında 25 bin euro değerinde araç üretiminden bahsettiği ifade ediliyor.

Tesla’nın bu adımı, elektrikli araçlarını daha geniş bir müşteri kitlesine ulaştırma hedefi doğrultusunda büyük önem taşıyor. Şirket, 2030 yılında 20 milyon araç teslim etme hedefine odaklanıyor.

Bu haber, Çinli elektrikli araç üreticileri arasında yankı buldu. Tesla’nın Avrupalı tüketicilere daha uygun fiyatlı araçlar sunma planının, sektörde rekabeti artırarak karları azalttığı haberleri, Çinli şirketlerin hisselerinde düşüşe neden oldu. Örneğin, Nio Inc. Hong Kong’da yüzde 5’ten fazla değer kaybederken, XPeng Inc. ve BYD Co. da düşüş yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Wagoneer S

Jeep Wagoneer S Detayları Ortaya Çıktı: Özellikleri ve Menzili

Geçtiğimiz yıl elektrikli araç piyasasına adım atan Jeep, 3 yeni elektrikli modeliyle…

Mercedes-Benz’in CLA EV’si Tesla Model 3’ün rakibi olacak!

Uzun menzilli yetenekleri nedeniyle “bir litrelik araba” olarak adlandırılan yeni giriş seviyesi Mercedes-Benz EV,…

BYD, Çin’deki otoyollarda L3 otonom sürüşü test etmeye başlayacak

Yeni bir grup otomobil üreticisinin artık otoyollarda ve otoyollarda kendi otonom sürüş…
Kia EV4

Ve Kia EV4 görüntülendi!

Yeni EV3’ün harika olduğunu düşünüyorsanız, Kia’nın yeni elektrikli sedanı onu yeni bir…