Çinli otomotiv devi Dongfeng Motor, 17 Kasım’da başlayacak Guangzhou Otomobil Fuarı’yla eşzamanlı olarak, lityum madenciliği-işleme sektöründe faaliyet gösteren Ganfeng Lithium ile birlikte geliştirdiği sodyum iyon kimyaya ve katı elektrolite sahip ilk otomobil modeli Nammi 01’i satışa sunmaya hazırlanıyor.

2018 yılından bu yana katı hâl batarya teknolojisi üzerine çalışan Dongfeng, Nammi 01 modelini piyasaya sürerek bu alandaki ilk adımını atacak. Bu yenilikçi model, katı hâl sodyum iyon batarya kullanarak batarya maliyetini makul seviyede tutmayı başarıyor ve şaşırtıcı bir 8 dakikada 200 kilometre menzil sağlayacak şarj hızına ulaşıyor. Dongfeng, bu çığır açan teknolojiyi müşterilerle buluşturmak adına aracın fiyatını yaklaşık 13 bin dolar olarak belirliyor. Henüz teknik detaylar tam olarak ortaya çıkmamış olsa da, bataryada tam katı hâl bir elektrolit yerine hibrit bir kimyanın tercih edildiği tahmin ediliyor.

Dongfeng Nammi 01, sadece batarya teknolojisi ile değil aynı zamanda teker içi hub motor kullanımıyla da dikkat çekiyor. Bu özellik, muhtemelen İstanbul merkezli Bedeo bünyesinde faaliyet gösteren İngiliz girişim Protean Electric’in çözümüyle donatılacak. Ayrıca, daha ekonomik bir seçenek olarak satışa sunulacak LFP bataryalı versiyonuyla Dongfeng Nammi 01’in batarya ve şarj performansı merakla bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Alibaba IM L7

Alibaba Destekli Elektrikli Sedan IM L7: 675 KM Menzil ile Yolda!

Çinli SAIC Motor ve Alibaba Ortaklığına Ait IM Motors, Yeni Elektrikli Sedanı…
dual motor

Elektrikli Araçlarda Dual Motor Nedir?

“Dual motor” ifadesi, elektrikli araçlarda kullanılan bir terimdir ve aracın içerisinde iki…

BYD, Avrupa’da Üretim Ağını Güçlendirmek İçin Fabrika Kurma Kararı Aldı

Çin merkezli otomobil üreticisi BYD, Avrupa’daki kitlelere uygun fiyatlı elektrikli araçlar sunmak amacıyla yeni bir fabrika kurmaya hazırlandığını duyurdu

Fiat 500e, Elektrikli Otomobil Arenasında Üçüncü Kez Zafer Kazanarak İkonluğunu Kanıtlıyor!

1957 yılında dünya yollarına ilk adımını atan ve o günden bu yana…