ac şarj
ac şarj

Elektrikli otomobiller, elektriğin bulunduğu her yerde şarj edilebilme özelliği ile öne çıkar. Standart ev tipi prizlerden alınan enerjiyle saatte 10-15 km menzil elde edilebildiği gibi, evde kullanılan AC şarj cihazlarıyla da saatte 100-150 km menzil kazanmak da mümkündür. Elektrikli otomobil şarj işlemi, ev aletlerini prize takmakla benzerlik gösterir. Ancak, topraklama, uzatma kullanımı ve kablo kesiti gibi detaylara dikkat edilmelidir.

İhtiyaca göre tek fazda 7,4 kW veya üç fazda 22 kW hıza ulaşabilen şarj cihazları, aynı zamanda kontrol cihazı olarak görev yapar. Wallbox adı verilen bu cihazlar, otomobilin bütünleşik şarj ünitesi ile iletişim kurarak güvenli bir şekilde akım transferini sağlar. Şebekeden gelen AC akım, PFC (güç faktörü düzeltme) aşamasından geçerek bataryanın depolayabileceği DC akıma dönüşür.

Evde şarj otomobile ve çevresindekilere zarar verebilir mi?

AC şarjın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için aracın maksimum AC şarj hızına uygun sigorta ve kablo kullanılmalıdır. Örneğin, 7,4 kW AC şarj destekleyen bir otomobil için 3x6mm2 kablo ve 20A sigorta yeterli olabilirken, 22 kW hıza ulaşan Togg T10X için 5×10-20mm2 kablo ve 40A sigorta gerekebilir. Elektrikli araç şarj ekipmanları, yüksek voltaj, sıcaklık ve nem gibi şartlara uygun olarak tasarlanarak araç üzerinde ve dışında zarar riskini en aza indirir.

Soğuk havalarda evde yapılan şarj, bataryanın optimum sıcaklığa gelmesini sağlayarak enerji tüketimini azaltabilir. Ayrıca, uzun süre kullanılmayacak bir elektrikli otomobilin evde şarj edilmesi, bataryanın enerjisini kaybetmesini ve kullanım ömrünün azalmasını önleyebilir. Evde elektrikli araç şarjı, çevresel etkileri açısından bir elektronik aygıtı şarj etmekle benzerlik gösterir. Radyasyon konusunda yapılan araştırmalarda, şarjın insana zararının olmadığı ortaya çıkmıştır.

Çok konnektörlü site tipi şarj sistemler yaygınlaşacak.

Gelecekte, kompakt DC şarj cihazlarının yaygınlaşmasıyla birlikte evde şarj işlemi daha verimli hale gelecek. Site tipi şarj çözümleri ve 2G teknolojisi, elektrik maliyetleri düşük olduğunda şebekeye elektrik satan ve tüketimin düştüğü saatlerde şarj gerçekleştiren cihazlar aracılığıyla evde elektrikli araç şarjının şebeke dengelemede kullanılmasını sağlayacak. Elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte, evde şarj etme avantajları da göz önüne alındığında, bu teknolojiye olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Renault 5 E-Tech

İşte Renault 5 E-Tech %100 Elektrikli! Menzili ve Özellikleri

Renault, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, efsanevi Renault 5’in tamamen elektrikli versiyonu olan…
BYD Yuan UP

BYD, ultra uygun fiyatlı Yuan Up SUV’unun ilk resmi görsellerini paylaştı

Build Your Dreams (BYD) , Yuan Up adlı yeni kompakt SUV’un ilk tanıtımını…

Honda ilk elektrikli bisikletini tanıttı

Honda, ilk elektrikli bisikleti olan Honda e-MTB Konseptini piyasaya sürerek tüm büyük otomotiv üreticilerinin izinden gidiyor.

Rusya’nın yeni iğrenç ‘Tesla katili’ Elektrikli Aracı hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Rusya’nın Moskova Politeknik Üniversitesi’nden bu hafta başında sosyal medyada paylaşılan yeni bir…