Honda-eNS2
Honda-eNS2

Elektrikli crossover’lar geçen yıl Şangay’da konsept formunda gösterilmişti ve ışıkları ve tamponları dışında aynıydılar

Honda’nın e:NP2 ve e:NS2’si hakkında en son bir şey duyduğumuzda , Honda 1970’lerde popüler olan ve otomobil üreticisinin içeriye kaç kişiyi sığdırabileceğini gördüğü gösterilerden birinde yer alıyordu. Ama şimdi Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndaki yardımsever insanlar sayesinde çok daha ciddi ve anlamlı istihbarata sahibiz.

Hafızanızı tazelemek için, SUV ikilisi Çin pazarı için geliştirildi ve aslında aynı otomobil. Ancak bunlar hem Honda’nın GAC ile ortak girişimi hem de Donfeng tarafından satılacak ve her bölüm kendi özel stil ipuçlarını alacak ve kendi versiyonunu yapacak.

Böylece Donfeng’in NS2’sinde her ön tekerleğin önünde dikey olarak monte edilmiş bumerang şekilli gündüz farları, her iki tarafta yere doğru inen tam genişlikte arka ışık çubuğu ve bagaj panelinde ‘Honda’ yazısı bulunur.

Öte yandan NP2’de, altta yatay olarak düzenlenmiş gündüz farları ve iki lamba ünitesi arasında siyah bir panel bulunan farlar bulunur. Arka lambalar da benzer bir işleme tabi tutuluyor ve bu durumda ‘ Honda ‘ yazısı lambaların arasındaki siyah panele yükseltiliyor. Her iki versiyonda da ortak olan tasarım öğelerinden biri, ön ve arka alt tamponların yüksek teknolojili klima üniteleri gibi görünmesini sağlayan geniş yatay çubuklardır.

MIIT dosyaları bize her iki otomobilin de aynı 2.735 mm (107.7 inç) dingil mesafesine sahip olduğunu ve 1.840 mm (72.4 inç) genişlik ve 1.570 mm (61.8 inç) yükseklikte olduğunu, NS2’yi ise sadece 1 mm (0.04 inç) ayırdığını söylüyor. daha uzun NP2. Teknik özellikler sayfası aynı zamanda çiftin her birinin, konseptin vaat ettiği gibi 201 hp (150 kW/204 PS) üreten tek bir motora ek olarak 68,8 kWh pil aldığını da ortaya koyuyor .

Her iki modelde de bulunan eğimli arka tavan çizgisi, bunların normal SUV’lardan daha fazla crossover olduğu anlamına geliyor ve bu arka cam açısı onlara sportif bir görünüm verirken, Honda’nın geçen sefer hakkında yazdığımız insan kaçakçılığı gösterisi bunun mümkün olabileceğini kanıtlamak için yola çıktı. yine de pratik ol. Arka koltuk katlandıktan sonra altı jimnastikçi NP2’nin kargo bölmesinde kendilerini katladılar.

MIIT’in resim ve bilgi yayınlaması, resmi lansmanın çok yakın olması gerektiği ve Çinli alıcıların bu crossover’ları bu yılın sonlarında alabilecekleri anlamına geliyor. Özellikle Çin yapımı EV’lere uygulanan mevcut mali cezalar nedeniyle Amerika’ya ulaşmaları pek mümkün değil, ancak Türkiye’de satacaklarını düşünüyor musunuz?

2 comments
  1. Honda son yaptığı tasarımlarla tamamen bir hayal kırıklığı benim için ENS2 de bunlardan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Polestar 4, markanın bugüne kadarki en çevreci arabası seçildi

İsveçli elektrikli araç üreticisi Polestar, SUV crossover modeli olan Polestar 4 için…
Etiyopya

Etiyopya içten yanmalı arabaları yasaklayan ilk ülke olmaya hazırlanıyor

Etiyopya, geçtiğimiz yıl fosil yakıt ithal etmek için yaklaşık 6 milyar dolar…
Mercedes eq serisi

Stellantis ve Mercedes-Benz, Çin arabalarıyla rekabet etmek için 4 yeni fabrika inşa ediyor!

Avrupalı ​​otomobil üreticilerine EV sektöründe Çin’e karşı mücadele etmek için büyük bir…
Volkswagen ID.3 GTX

Volkswagen ID.3 GTX 322 HP Performansı, Golf GTI’nin Elektrikli hali!

ID.3’ün en hızlı versiyonu 5.6 saniyede 100 km/saat hıza ulaşıyor.