Elektrik motorları, içten yanmalı motorlara göre çok daha az hareketli parçaya sahiptir. Bu, elektrikli araçların genellikle gazla çalışan benzerlerine göre daha az bakım gerektirdiği anlamına gelir. Ancak yine de, elektrikli araçlar düzenli bakım gerektirir.

Pil Bakımı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, günümüzün EV pillerinin ılıman iklimlerde kullanılması durumunda 12 ila 15 yıl arasında hizmet ömrüne sahip olacağını tahmin ediyor. Aşırı ortamlarda düzenli kullanım meydana gelirse bu 8 ila 12 yıl arasına düşer. Ne olursa olsun, EV pilleri hizmet ömürleri boyunca neredeyse hiç bakım gerektirmez. Bununla birlikte, sürücülerin EV’lerinin pil takımının servis ömrünü uzatmak için yapabileceği birçok şey var.

Aşırı Sıcaklıklardan Uzak Durun

Aşırı sıcaklıklar (hem sıcak hem de soğuk) piller için zararlıdır. Otomobil üreticileri bunu, elektrikli araçlarının geliştirilmesinde dikkate alıyor ve pilin sıcaklığının kabul edilebilir seviyelerde tutulmasına yardımcı olmak için onlara gerekli yardımcı soğutma ve ısıtma sistemleri takıyor.

Her Zaman Hızlı Şarj Cihazlarını Kullanmayı Planlamayın

Hızlı şarj etme kolaylıklarına rağmen hızlı şarj cihazları, pil paketlerini daha yavaş 120 veya 240 volt şarja göre daha hızlı bir şekilde bozar. Bununla birlikte, modern EV’lerin nispeten erken olduğu bu günlerde, hızlı şarjın pil ömrünü ne kadar etkilediği kesin olarak bilinmiyor. Tabii ki, bir yolculuk senaryosunda hızlı şarj gereklidir ve bundan kaçınmak için hiçbir neden yoktur. Ancak yalnızca hızlı şarjı kullanmayı planlayan bir EV satın almak, hem pil ömrü hem de maliyet açısından harika bir fikir değil.

Pili Tamamen Şarj Etmemeye veya Tüketmemeye Çalışın

Piller, tam kapasiteye şarj edildiklerinde veya tüm enerjileri tükendiğinde daha çabuk bozulur. İşin iyi tarafı, birçok üretici pilin bozulmasına karşı mücadeleye yardımcı olmak için tam kapasite şarjını önlüyor. Çoğu arabanın yüzde 100’den daha düşük bir seviyeye kadar şarj olacak ayarları vardır ve birçok otomobil üreticisi günlük kullanım için yüzde 85 veya 90’a kadar şarj etmeyi önermektedir.

Fren Hidroliği ve Balatalarına Göz Atın

Elektrikli araçların fren hidroliği ve balataları da düzenli bakım gerektiren unsurlardır. Hem EV’ler hem de benzinli araçlar için, fren hidroliğinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirme süreleri araçlara ve üreticilere göre farklılık gösterse de, periyodik kontrol ve değişim işlemi aracınızın güvenliği ve sağlığı açısından önemlidir.

Lastik Aşınması

Elektrikli araçlar, pillerin ağırlığı nedeniyle lastiklerin daha hızlı aşınmasına neden olabilir. Bu nedenle lastiklerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi önemlidir.

Elektrikli araçlarla ilgili bakımın yanı sıra, hibrit ve plug-in hibrit araçlar da benzer bir bakım programına sahiptir, ancak elektrikli motorun avantajları, fren balataları ve rotorlarının daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Porsche Panamera

2024 Porsche Panamera Turbo E-Hybrid: Çevre Dostu Performansın Zirvesi

Stuttgart’un ünlü süper sedanı, 2024 Porsche Panamera Turbo E-Hybrid, çevre dostu ve…
Kia EV3

Kia EV3 nihayet tanıtıldı. Türkiye’de yüzde 10 ÖTV ile satılacak!

Güney Koreli otomotiv devi Kia, merakla beklenen yeni elektrikli aracı EV3’ü düzenlediği…
Volvo EX60, 2025

Volvo’nun Yeni Elektrikli SUV’u EX60 Geliyor

Volvo, 2025 yılında piyasaya süreceği dördüncü elektrikli SUV modeli EX60’ı tanıttı. EX60,…
elektrikli araçlar

Elektrikli araçlar 2024 yılına kötü başladı!

2024 yılı, otomotiv endüstrisinde beklenmedik bir değişimi beraberinde getiriyor. Elektrikli otomobillere olan…