Flux Primo hızla geliyor. Slovenya merkezli Flux Performance şirketi , aşağıdaki videoyu yayınladı ve Flux Primo’nun ilk özelliklerini paylaştı.

Teslimatlar hala uzakta gibi görünse de bisiklet halihazırda mevcut prototip formunda kullanıma hazır görünüyor.

Flux Primo, 7 kWh’lik değiştirilebilir bir pil takımı etrafında inşa edilmiştir. Günümüzün tipik elektrikli motosikletleri için kapasite olarak çok büyük olmasa da, elektrikli arazi motosikletleri için aslında grubun en üst sıralarında yer alıyor.

Biraz daha küçük ama daha yüksek güçlü batarya, çoğu elektrikli motosiklet gibi uzun mesafeli sürüş için değil, pistte güçlü performans için optimize edildi. Değiştirilebilir tasarım sayesinde, yarışların arasına yeni şarj edilmiş bir pil bırakılarak sürücülerin tekrar sahaya çıkıp daha da fazla zorlamalarına olanak tanınabiliyor.

Su soğutmalı motor, kişiselleştirilebilir gaz kelebeği ve güç haritalarıyla ayarlanabilir; bu sayede başlangıç ​​seviyesindeki ve deneyimli sürücüler, motosikletin performansını kendi beceri seviyelerine uyacak şekilde ayarlayabilir.

Şirket, Primo’nun test videosunda görülen etkileyici performansa uygun görünen 63 kW (85 hp) maksimum güç oranı sayesinde herhangi bir 450cc arazi motosikletinden daha iyi performans gösterebileceğini iddia ediyor.

Elektrikli kontrol, sürücünün güvenliğini ve performansını artıran bir algoritmayı beslemek için g-kuvvetleri, yatma açıları ve tekerlek hızları gibi sensörlerden veri alan bir araç kontrol ünitesi gibi ek akıllı teknolojilerden faydalanma yeteneğini de beraberinde getiriyor. Şirket, “bisikletin her yönünü kodla kontrol etmeyi ve
yeni bir olasılıklar dünyasının kapılarını açmayı” mümkün kılan yazılım tanımlı bir yaklaşım kullandığını açıkladı.

Bu dijital yaklaşım aynı zamanda Flux’un “dijital kavrama” olarak adlandırdığı, hem motora giden gücü kesen hem de rejeneratif frenleme işlevini devreye sokan kavramayla sonuçlandı. Neredeyse tüm elektrikli motosikletlerde olduğu gibi, daha basitleştirilmiş ve daha az titiz tek vitesli aktarma organları nedeniyle mekanik bir kavramaya gerek yoktur.

Ayak freni kolunun bulunmaması, frenlemeyi tamamen parmaklarıyla kontrol ederek sürücülere daha fazla özgürlük sağlar.

CEO Marko Ukota, bu özgürlüğün tasarımın önemli bir parçası olduğunu açıklıyor:

Daha çok bisiklet sürdüğümüz ve gerçek özgürlüğün tadını çıkardığımız, bunu sürücülerin yardımıyla şekillendirdiğimiz bir gelecek istiyoruz. Dürüst, şeffaf bir ilişki kurmaya ve destek olabileceğimizi iddia etmeye kararlıyız. Çünkü günün sonunda sadece bisiklet üretmiyoruz, aynı zamanda statükoyu değiştiren yenilikçilerden oluşan bir topluluk da inşa ediyoruz. Primo bizim başlangıç ​​noktamızdır, bu sadece başlangıç.

Flux Primo’nun performansı etkileyici görünüyor, ancak zaman çizelgesi biraz daha az heyecan verici görünüyor. Şirket, nihai üretimin 2024’ün 4. çeyreğinde başlayacağını iddia ediyor, ancak teslimatlara bir yıl sonra 2025’in 4. çeyreğine kadar başlamayacağını iddia ediyor. Bisiklet nihayet piyasaya çıktığında üç versiyonla gelecek. Pist kullanımına yönelik bir motokros modelinin yanı sıra sokaklarda kullanıma uygun enduro ve supermoto versiyonları da olacak.

Tahmini teslimattan iki yıl önce 50 Euro’luk bir rezervasyon yaptırmak isteyenler için bisikletin fiyatının 12.000 Euro olması beklendiğini unutmayın. Bu da onu Stark Varge ve Cake Kalk gibi diğer modellerle benzer bir fiyata getirecek .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Kawasaki’nin ilk elektrikli motosiklet fiyatları açıklandı, ABD ve İngiltere’de siparişler açıldı

Kawasaki nihayet ilk iki elektrikli motosikleti Kawasaki Ninja e-1 ve Z e-1’in…

Talaria Dragon, XXX’ı gölgede bırakan güçlü yeni elektrikli arazi motosikletini tanıttı

Birkaç yıl önce Sur Ron’un pazar payını sessizce kapmaya başlayan elektrikli yol…
TOGG T10X

Togg T10X ile Nordschleife pistinde Görüldü!

Tamamen elektrikle çalışan yerli SUV modeli Togg T10x, dünyaca ünlü Nordschleife pistinde…

Honda, Elektrikli Motosiklet Arenasında Büyük Hedeflere Yöneldi

Honda, dünyanın en büyük motosiklet üreticilerinden biri olarak, ‘Elektrikli Vizyonu’ çerçevesinde elektrikli…