europower enerji
europower enerji

Ankara merkezli Europower Enerji, kendi geliştirdiği AC ve DC şarj ünitelerini üreterek yakın bir zamanda piyasaya sunma kararı aldığını duyurdu

Addmore’ markası altında şarj çözümleri sunacak olan firma, AC ünitelerde standart 22 kW’a kadar şarj kapasitesi sunmanın yanı sıra, DC tarafta 600 kW gibi yüksek hızlara ulaşma hedefiyle sektöre iddialı bir giriş yapmayı amaçlıyor. Bu, elektrikli araçların şarj süreçlerini daha hızlı ve verimli hale getirerek kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilecek bir teknolojik atılımdır. Firmamızın bu yüksek hızlı DC şarj üniteleri, özellikle uzun yol seyahatlerinde ve yoğun kullanım durumlarında kullanıcıların günlük yaşamlarını daha kolay ve konforlu hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu yöndeki yenilikçi çözümler, elektrikli araç pazarındaki rekabeti artırarak sektördeki standartları yükseltmeyi hedeflemektedir.

Umarız Europower gibi yerli üreticiler, depolamalı enerji sistemleri, silikon karbür güç modülleri ve/veya sıvı soğutmalı gelişmiş DC çözümleri gibi ileri teknolojiye sahip ürünlerin geliştirilmesine odaklanarak, elektrikli araç şarj altyapısındaki inovasyonu daha da ileriye taşırlar. Bu tür yenilikler, sürdürülebilir enerji kullanımı ve hızlı şarj teknolojisinin evrimine önemli katkılarda bulunabilir, sektördeki standartları yükseltebilir.

Elektrikli araçların şarj kapasitesini hızla artırdığı günümüzde, 800+ volt şarj desteği olmayan ve düşük verimliliğe sahip güç modülleriyle 90-100 kW gibi düşük kapasiteli çalışan ünitelerin geleceğinin olmadığını öngörmek hiç zor değil. Europower’ın yeni çözümleri, sektördeki bu gelişmelere karşı önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Ford, LG Energy Solution ve Koç’un, Türkiye’deki Batarya Fabrikasının İnşaatını Erteledi

Korea Economic Daily‘nin isim belirtmediği bir kaynağa göre, Ford, LG Energy Solution…
Elektrikli Nissan GT-R

Elektrikli Nissan GT-R, 2030 yılından önce gelecek mi?

Nissan Tasarım Başkanı Giovanny Arroba, Autocar’a yaptığı röportajda “(Hyper Force) 2030’a kadar ulaşabileceğimiz cesur ancak gerçekçi bir hedef. Tasarımı, oranları ve karakteri abartılı değil.” diyerek umut veriyor.
BYD Qin Plus EV

BYD piyasayı alt-üst edecek! 15 bin dolara elektrikli sedan

Çin’in elektrikli araç devi BYD, sedan segmentinde devrim niteliğinde bir adım atmaya…
Ford Mustang Mach-E GT 2024

2024 Mustang Mach-E, Daha Fazla Menzil ve Arttırılmış Teknik Özellikler!

Ford, daha fazla menzil, daha hızlı hızlanma ve daha hızlı şarj sunan…