Ford, elektrikli araç sahibi olma deneyimini geliştirmek amacıyla son çabası kapsamında Auto Motive Power’ı (AMP) satın aldı. Ford, enerji çözümü sağlayıcılarının teknolojilerini kullanarak Elektrikli Araç şarjını ve pil yönetimini geliştirmeyi hedefliyor.

2017 yılında kurulan LA merkezli AMP, çeşitli çözümler için donanım ve yazılım sağlayarak Elektrikli Araç şarjı, bulut çözümleri, pil ve enerji yönetimi gibi hizmetler sunmaktadır.

AMP’nin CEO’su Anil Paryani, haberi çarşamba günü LinkedIn’de duyurdu. Gönderide şu ifadeler yer alıyordu: “Yetenekli ekibimiz yeni bir yolculuğa başlayacak ve enerji yönetimi teknolojilerimizi Ford’un kazanan Elektrikli Araç portföyüne entegre edecek.”

Ford'dan Alan Clarke, AMP CEO'su Anil Paryani
Ford’dan Alan Clarke, AMP CEO’su Anil Paryani ile birlikte

Paryani, “Elektrikli Araç elektroniğinin maliyetini düşürmek ve pil kullanımını iyileştirmek her zaman şirketin misyonu olmuştur” diye ekledi.

Bir zamanlar “dünyanın en büyük elektrikli OEM’lerinin çoğuna” güç sağladığını iddia eden AMP, anlaşmanın ardından artık var olmayacak.

TechCrunch’a göre Ford, şirketin teknolojisini, çalışanlarını ve Sante Fe Springs, CA tesisini bünyesine alacak. Ford sözcüsü Emma Bergg haberi doğruladı.

Ford, Elektrikli Araç teknolojisini şirket içine taşımak için AMP’yi satın aldı Ford anlaşmayla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak Pitchbook verileri, AMP’nin lansmanından bu yana 26,5 milyon dolar topladığını gösteriyor.

2023 Ford Mustang Mach-E

Ford’dan Alan Clarke, AMP CEO’su Anil Paryani ile birlikte Bergg’e göre Amerikalı otomobil üreticisi AMP çalışanlarının çoğunu bünyesine katacak. Paryani, Elektrikli Araç geliştirme patronu Alan Clarke yönetimindeki Ford’un Model e birimine yardımcı olacak. İkisinin de bir geçmişi var; her ikisi de Tesla’nın mühendislik ekibinde yaklaşık beş yıl çalıştı.

Clarke, LinkedIn’de AMP teknolojisini Ford’un Elektrikli Araç ürünlerine entegre etmenin “müşterilerimizin deneyimlerini geliştirirken hem maliyeti hem de performansı optimize etmesine olanak sağlayacağını” söyledi.

Haber, Ford’un yakın zamanda Elektrikli Araçlara geçişini yavaşlatmasının ardından geldi. Üçüncü çeyrekte yaklaşık 21.000 Elektrikli Araç sattıktan sonra Ford, Mach-E üretimini yavaşlatacağını ve yaklaşık 12 milyar dolarlık yatırımı geri çekeceğini duyurdu.

Amerikalı otomobil üreticisi daha önce bu yıl 600.000 Elektrikli Araç üretme hedefini 2024 yılına kadar erteleyeceğini açıklamıştı.

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Uykulu araç kullanımı

Dikkat: İlkbaharda uykulu araç kullanma kazaları artıyor!

– Sıcaklıklar arttıkça uykulu araç kullanmanın yol açtığı trafik kazalarının sayısı da…

Dev Volkswagen, Üretimdeki Şokuyla Sarsılıyor: ID.4 ve ID.7 Üretimi İkinci Kez Durdu!

Emden fabrikasındaki üretim hatları Perşembe günü durma noktasına geldiğinde, bir VW sözcüsü, haberin ID.4 ve ID.7 modelleri için elektrik motorlarının bulunmadığı bir dönemde geldiğini açıkladı.
XPeng G6

Yeni elektrikli SUV XPeng G6 Avrupa’ya geliyor!

X Peng , P5 sedan ve G9 SUV’dan sonra  Avrupa’ya gelen üçüncü model olan yeni G6 elektrikli SUV – Coupé’yi…
ZEEKR 009 GRAND

ZEEKR 009 Grand’ın Lüks versiyonunu tanıtıldı. İşte Fiyatı ve Özellikleri!

EV markası ZEEKR, mevcut 009 çok amaçlı aracının (MPV) yeni ultra lüks versiyonunu tanıttı.…