Bir zamanlar Avrupa Birliği’nin içten yanmalı yakıtlı araçları kısıtlama yönündeki baskısını sert bir şekilde eleştiren Stellantis, artık odak noktasını elektrikli araçlara kaydırmanın meyvelerini topluyor; Fransa, Çin markalarını dondururken Avrupa yapımı arabalara yönelik revize edilmiş “yeşil bonus” teşvikleri sayesinde başı çekiyor. Dün şirket, Avrupa’daki elektrikli araç satışlarında Tesla’yı geride bırakarak %37’lik bir artışla yıllık bazda %7’lik bir satış artışı duyurdu.

Fiat, Ram ve Peugeot’nun ana şirketi Stellantis, elektrikli araç satışlarındaki artış için popüler Jeep Avenger, Citroën Ami ve Peugeot E-208 modellerinin satışlarına teşekkür edebilir. Dün açıklanan ve Euroactiv tarafından tespit edilen rakamlara göre şirketin geliri 45,1 milyar Euro.

Grubun genel kurul toplantısına katılan CFO Natalie Knight, genel AB satışlarında “Avrupa’da Tesla’nın ardından ikinci sırayı aldık” dedi. Tesla satışlarda üçüncü sırada yer alırken, VW Group en büyük ödüle layık görüldü. “Çabalarımızı ilerletmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, aynı zamanda kısa vadeli sektör zorluklarına yanıt veriyor ve elektrik ve teknolojik dönüşümümüzü sürdürüyoruz.”

2021’de kurulan Stellantis, Avrupa Birliği’nin 2035’ten sonra yeni içten yanmalı motorlu araçların satışını kısıtlama çağrısının ilk eleştirmenlerinden biriydi; şirket CEO’su Carlos Tavares, 2022 gibi yakın bir tarihte yeni kuralları “dogmatik” ve “otomobile karşı organize bir hareket” olarak nitelendirdi.

Elbette bu yenilenen odak noktası, dikkatleri daha ucuz Çin yapımı arabalardan daha yeşil üretim döngülerine sahip yerli arabalara kaydırmaya yönelik büyük bir Avrupa stratejisinin bir parçası. Çin, son 15 yılda Avrupa elektrikli araç pazarında en üst sırada yer alırken, Çinli markalar 2022’de %8’lik paya sahip olacak. Avrupa Komisyonu verileri, 2025 yılına kadar %15’e bir sıçrama bekliyor ve bu da Avrupalı otomobil üreticileri için büyük bir darbe olacak. Çin’in BYD’si ayrıca geçtiğimiz yıl üç aylık kâr kazançlarında büyük bir artış olduğunu ve yıllık %82 artışla 1,42 milyar dolara (1,34 milyar Euro) yükseldiğini açıkladı.

Başkan Emmanuel Macron yakın zamanda alıcıları Çin modellerinden Fransız ve Avrupalı modellere yönlendirmek için, AB yapımı elektrikli arabalar için ayda 100 Euro’luk yeni bir kiralama planı da dahil olmak üzere yeni teşvikleri açıkladı. Fransız hükümeti ayrıca, AB’de üretilen arabaları satın aldıkları sürece ilk kez elektrikli araç satın alacaklara büyük bir nakit teşviki sunacağını duyurdu. Bir zamanlar tüm elektrikli araçlar için geçerli olan 5.000 Euro’luk sabit nakit teşviki olan yeşil bonus, artık otomobilin üretimini ve yaşam döngüsünü hesaba katıyor ve üretim süreçlerinde ağır CO2 emisyonuna sahip Çin ve yabancı yapımı otomobilleri donduruyor. Fransa, 2027 yılı sonuna kadar 1 milyonun üzerinde elektrikli araç üretmeyi taahhüt etti.

Stellantis, tamamen elektrikli Citroën ë-C3’ü, 44kWh pil paketi ve 320 km (199 mil) menzile sahip uygun fiyatlı bir elektrikli araç olarak yakında pazara sunmayı planlıyor. Fiyatlar Avrupa için 23.300€’dan başlıyor. Stellantis ayrıca İtalya’nın Torino kentindeki Mirafiori kompleksinde yeni bir Pil Teknolojisi Merkezi açtı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Chery İspanya

Chery Türkiye’de değil, İspanya’da üretecek!

Çin merkezli otomotiv devi, yatırım rotasını belirledi. Daha önce Türkiye’nin de bir…
Renault Kangoo

Yeni Renault Kangoo Elektrikli Türkiye’de satışta! İşte Fiyatı ve Menzili

Yenilikçi tasarımı ve çevre dostu teknolojisiyle dikkat çeken Yeni Renault Kangoo, artık…
Chery, OMODA 5

Chery Omoda5 Ocak 2024 Fiyat Listesi Yenilendi. Zam YOK!

Chery’den Zam Yok, Sürpriz Kampanya! Chery, yeni yıla zam yapmadan giriş yaparken, özel kampanya detaylarını paylaştı!
Porsche Panamera

2024 Porsche Panamera Turbo E-Hybrid: Çevre Dostu Performansın Zirvesi

Stuttgart’un ünlü süper sedanı, 2024 Porsche Panamera Turbo E-Hybrid, çevre dostu ve…