Jüri, Autopilot’un bir kazaya neden olduğunu, bir yolcunun ölümüne ve iki kişinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olduğunu iddia eden 2019’daki hatalı ölümle ilgili davada Tesla’nın hatalı olmadığını tespit etti .

Söz konusu olan, 2019 yılında Menifee, CA’da (Los Angeles’ın doğusundaki Inland Empire’da) Model 3 kullanan 37 yaşındaki Micah Lee’nin saatte yaklaşık 65 mil hızla bir palmiye ağacına çarpmasıydı. , kendisinin ölümüne ve aralarında 8 yaşında bir erkek çocuğunun da bulunduğu iki yolcunun yaralanmasına neden oldu. Davayı yolcular açtı.

Dava, Tesla’nın bilerek güvenli olmayan deneysel yazılımı halka pazarladığını ve sistemdeki güvenlik kusurlarının (özellikle Tesla tarafından bilinen belirli bir direksiyon sorunu ) kazaya yol açtığını iddia etti. Tesla, sürücünün alkol tükettiğini (sürücünün kanındaki alkol seviyesi %0,05 idi, Kaliforniya’nın %0,08 yasal sınırının altındaydı) ve Otomatik pilot açıkken sürücünün hala sürüşten sorumlu olduğunu söyledi.

Kaza sırasında araçta bulunan bir kişi, kaza anında otopilotun açık olduğunu iddia etti.

Tesla, Otopilot’un açık olup olmadığının belirsiz olduğunu söyleyerek buna itiraz etti; bu, araç kayıtlarının alınmasını ve Otopilot’un açık veya kapalı olup olmadığını ve ne zaman açık olduğunu kesin olarak belirtmeyi içeren tipik işleyiş tarzından bir farktı. Ancak bu iddialar bazen, sürücünün kaçması artık mümkün olmadığı bir kazadan hemen önce Otomatik pilot devre dışı bırakıldığında da ileri sürülüyordu.

Dört gün süren görüşmelerin ardından jüri, Tesla’nın suçlu olmadığına dair 9’a 3’lük bir kararla Tesla’nın lehine karar verdi.

Tesla daha önce bir otopilot yaralanması davasını kazanmış olsa da, bu yılın nisan ayında bu, ölümle sonuçlanan ilk dava oldu. Son davada da aynı mantık kullanıldı: Otopilot veya Tam Otomatik Sürüş devredeyken direksiyon başında olup bitenlerden sürücüler hâlâ sorumluydu (ikinci sistemin adı aksini öne sürse de). Tam Otomatik Sürüş, Lee’nin kaza anında kamuya açık değildi, ancak Lee, gelecekte mevcut olmasını bekleyerek sistemi 6.000 dolara satın almıştı.

Tesla’nın her iki otonom sistemi de, bugünlerde piyasada bulunan diğer birçok yeni otonom sürüş sistemi gibi , SAE’nin sürüş otomasyonu ölçeğinde “2. seviye”dir. Autopilot otoyolda kullanım için tasarlanmış olsa da Tesla’nın FSD sistemi çoğu arabaya göre daha fazla durumda etkinleştirilebiliyor. Ancak aracın sürüş sorumluluğunu üstlendiği hiçbir nokta yoktur; bu sorumluluk her zaman sürücüye aittir.

Denemenin geçen ay başlamasından bu yana Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’nın 3. Çeyrek konferans görüşmesindeki feci varlığı sırasında dikkate değer bir yorum yaptı . Tesla’nın, Mercedes’in ABD’de türünün ilk örneği olan Seviye 3 DRIVE PILOT sistemiyle yeni yapmaya başladığı gibi, Tesla’nın otonom sürüş sistemleri için yasal sorumluluğu kabul edip etmeyeceği ve ne zaman kabul edeceği soruldu ( Los Angeles’taki test sürüşümüz hakkında bilgi edinin ). Musk şöyle cevap verdi:

Davalara bakılırsa yasal sorumluluğumuz olduğunu düşünen pek çok insan var. İstesek de istemesek de, bu cephede kesinlikle işin içinden çıkamayız.ELON MUSK, TESLA’NIN CEO’SU

Cevabın ilerleyen kısımlarında Musk, Tesla’nın yapay zeka sistemlerini “bebek AGI” olarak adlandırdı. AGI, bilgisayarların yalnızca özel durumlarda değil, temelde her durumda bir insanın yerini alabilecek kadar tüm görevlerde yeterince iyi hale geldiği teorik bir teknoloji olan “yapay genel zeka”nın kısaltmasıdır. Kısacası Tesla’nın sahip olduğu şey bu değil ve soruyla hiçbir ilgisi yok.

Tesla gerçekten de şu anda araçlarında meydana gelen yaralanmalar ve ölümlerle ilgili birçok davayla karşı karşıya ve bunların birçoğu Autopilot veya FSD’nin sorumlu olduğunu iddia ediyor. Bunlardan birinde Tesla, mahkemede Musk’un otonom sürüşle ilgili kayıtlı ifadelerinin “derin sahte olabileceğini” iddia etmeye çalıştı.

Ayrıca yakın zamanda Musk’un biyografisinin yayımlanmasından, Tesla’nın araç içi kamerasını sürücüleri gözetlemek ve otopilot davalarını kazanmak için kullanmak istediğini de öğrendik . Görünüşe göre bu durumda buna gerek yoktu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

BYD’nin Elektrikli Araç Satış Patlaması: Nissan’ı Geride Bırakmakla Kalmıyor, Tesla’ya Meydan Okuyor!

Çin’in önde gelen EV üreticisi BYD , Kasım ayında başka bir satış rekoru kırdı. BYD,…
BYD Yuan UP

BYD Yuan UP 5 Mart’ta Çin’de tanıtılacak!

BYD Yuan UP e-Platform 3.0’da Yuan adını taşıyan ikinci model olup, ilki Yuan Plus’tır. 
Chery Fulwin T9 PHEV

Chery Fulwin T9 PHEV Çin’de tanıtıldı

Chery Fulwin T9, Çin’deki bir hükümet düzenleyicisi tarafından ortaya çıkarıldı. 2023 yılında satışa…

2025’te Çin’de Elektrikli Araç Batarya Çöpü Sorunu: Çözüm Yolları ve Küresel Oyuncular!

2025’te sadece Çin’de, elektrikli araç batarya çöpünün yılda 120 bin tona ulaşması…