Fisker inc
Fisker inc

Fisker Inc., varlık açısından hafif kalmayı sürdüren ancak amiral gemisi Ocean modelinin satışlarını artırmaya yardımcı olabilecek yeni bir EV satış stratejisini duyurdu. Bu sabah Fisker, doğrudan satış modeline ek olarak yaklaşık 100 bayi ortağından oluşan bir ağ oluşturma planlarını paylaştı.

Fisker Inc. ($FSR), orijinal üretim hedeflerinin oldukça altında seyreden cesaret verici bir 2023 yılının ardından şimdiden 2024’ün başlarında yeni bir sayfa açmayı planlıyor. Amerikalı otomobil üreticisinin geçtiğimiz yıl üretim hedeflerini birkaç kez düşürdüğünü gördük; en son Aralık ayı başlarında likiditeye öncelik vermek için eğildi .

Fisker Ocean

Nihai üretim hedefi yıllık 10.000 adede ulaştı; başlangıçta vaat edilen 42.400’den çok uzaktı, ancak yine de ilerleme kaydedildi. Fisker, hedeflerini dört kez düşürerek 2023’te 10.000’den fazla Ocean EV üretmeyi ve bunlardan yaklaşık 4.700’ünü teslim etmeyi başardı ve şirket stoklarının hızla yükselmesine neden oldu .

Fisker, sermayeye öncelik vermek için güncellenmiş üretim stratejisini açıkladığında, aynı zamanda birkaç otomobil üreticisiyle olası stratejik ortaklıklar hakkında “ileri düzey görüşmelerde” bulunduğunu ve daha fazla ayrıntının 2024’te geleceğini de paylaştı.

Henüz herhangi bir OEM ortaklığının haberini alamamış olsak da Fisker, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yeni bir bayi ortakları ağını doğruladı.

Fisker, ilk çeyrekte satışlara başlayacak bayi ortaklarını duyurdu

Fisker, Kasım 2023’ten bu yana potansiyel bayilerle görüşmelerde bulunduğunu ve şu anda Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaklaşık 100 bayiden oluşan bir ortak ağ kurmak için (Ocean) çarkları harekete geçirdiğini paylaştı.

Fisker, mevcut doğrudan satış modeliyle birlikte bayilerinin daha az yerel rekabetle daha büyük pazar bölgelerinden yararlanarak (izin verildiğinde) pazarlıksız fiyatlandırma mümkün kılmasını umuyor. Fisker Inc. başkanı ve CEO’su Henrik Fisker şunları söyledi:

2023 yılı boyunca gördüğümüz gibi EV pazarı önemli ölçüde değişti. Hızlı büyüyen bir
startup olarak Fisker, Fisker Ocean’a yönelik artan talebi karşılamak ve gelecekteki ek modellerin lansmanına hazırlanmak için gereken marka erişilebilirliğini ve satış kanallarını devreye sokarak stratejik çabalarını dönüştürüyor. Sonuç olarak, iş modelimizi geliştiriyoruz ve bu yıl ABD ve Kanada’da 50’ye kadar bayi ortağı ve Avrupa’da da benzer sayıda bayi lokasyonu eklemeyi planlıyoruz. Varlık hafifleme stratejimize uygun olarak Bayi Ortaklığı modelinin Fisker’in satış ve teslimat ağını daha hızlı genişletmesine olanak tanımasını bekliyorum.

Fisker’in Türkiye de ne zaman satışa çıkacağı ise henüz belli değil.

Fisker, bu yeni bayi ortaklarının mevcut tesislerinde büyük veya pahalı değişiklikler yapmasını gerektirmediğini, bunun da EV satışları ve servisi başlamadan önceki teslim süresini sınırlamaya yardımcı olduğunu söyledi. Avrupa’da ise Fisker, popüler acente modelini izleyeceğini ve doğrudan satışlara devam ederken ilgili pazarlardaki satış ve dağıtım ortaklarıyla anlaşmalar imzalamayı planladığını açıkladı.

Son olarak Fisker, bayi ortaklarının ilk elektrikli araçlarını 2024’ün ilk çeyreği sonuna kadar almaları yönündeki beklentilerini paylaştı ve PEAR gibi daha yüksek hacimli araç modelleri geldiğinde tüm bu ilk ortakların yerinde olmasını planlıyor.

Fisker Ocean Fiyatı Menzili ve Teknik özellikleri

KategoriDeğer
Güç ve Hız
Motor Gücü302 HP (222 kW)
Motor SayısıTek Motor
Sürüş SistemiArkadan Çekişli
Motor TürüPermanent Magnet Synchronous Motor
Batarya ve Şarj
Batarya80 kWh
Menzil483 km
DC Şarj Hızı150 kW
Fiyat$37,499
Ekstra Özellikler
Araç TürüElektrikli SUV
Çıkış Tarihi2022
Üretim YeriABD
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

2025’e Damga Vuracak: Togg, Avrupa Yollarında Boy Gösterecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Brüksel ziyareti sırasında yaptığı açıklamada,…

MG4 Electric: Avrupa’da Lider, Türkiye’de Kasım Kampanyasıyla Öne Çıkıyor!

MG (Morris Garages), otomotiv devi SAIC tarafından üretilen köklü İngiliz otomobil markası,…
hyundai Casper

Hyundai Casper, Avrupa’ya Elektrikli geliyor!

Hyundai, birkaç yıl önce tanıttığı mini modeli Casper’ı, Güney Kore’de zaten satışa…
togg

Togg T10X Satışlarında Önemli Düşüş!

Yerli otomobil sektöründe, ocak ayında sipariş döneminin başlamasıyla birlikte Togg T10X teslimatlarının…