Ford-Explorer-EV Tamamen elektrikli Ford Explorer (Kaynak: Ford)
Ford-Explorer-EV Tamamen elektrikli Ford Explorer (Kaynak: Ford)

Tamamen elektrikli Ford Explorer nihayet Avrupa’da satışa çıkıyor. Ford, 600 km.’ye kadar menzili ve 50.000 $ altındaki başlangıç ​​fiyatıyla yeni ve geliştirilmiş Explorer EV’nin bölgedeki satışları artırmaya yardımcı olabileceğini umuyor.

Alman mühendisliği Amerikan tarzıyla buluşuyor

Ford, yaklaşık bir yıl önce tamamen elektrikli Explorer’ı tanıtmıştı . Bu, Volkswagen’in MEB platformu üzerine inşa edilen ilk EV olup, aynısı VW ID.4’ün temelini oluşturmaktadır.

Explorer EV “Alman mühendisliğini çarpıcı Amerikan tarzıyla birleştiriyor.” Ford, elektrikli Explorer’ın markayı Avrupa’da yeniden keşfeden yeni EV dalgasının ilki olduğunu söyledi.

Ford Explorer EV Fiyatı – Özellikleri

Ford’un orta boy, tamamen elektrikli SUV’si, yaklaşık 470 L depolama alanı ve beş yolcunun rahatça sığabileceği oturma alanıyla aile maceraları için üretildi. Explorer EV, Android Auto ve AppleCarplay uyumluluğu ve gelişmiş ADAS dahil olmak üzere tamamen bağlantılı bilgi-eğlence sistemine sahip devasa 15 inçlik hareketli bir dokunmatik ekrana sahiptir.

Yaklaşık 25 dakikada %10’dan %80’e hızlı şarj sayesinde Ford Explorer EV sürücüleri hızla yollara geri dönebiliyor.

Ford başlangıçta iki versiyonun (Explorer ve Explorer Premium) 2023 sonuna kadar piyasaya sürüleceğini ve beklenen fiyatların 45.000 €’nun (50.000 $) altında başlayacağını söyledi.

Buna rağmen Ford, bataryanın yeni düzenlemelere uymaması nedeniyle lansmanı erteledi . Ford, EV’yi buna uyum sağlayacak şekilde yeni bir NMC pil takımıyla yeniden tasarladı.

Ford Explorer EV daha fazla menzille geliştirildi

Beklemeye değer olabilir. Ford Avrupa’nın Model e EV birimi başkanı Martin Sander, Autocar’a gecikmenin daha fazla kaliteye ve daha rekabetçi bir modele yol açtığını söyledi.

Sander’a göre Ford’un Explorer EV’si “altı ay önce piyasaya sürdüğümüzden daha iyi bir araç”. Ekip, ekstra zamanı “müşterilerimize mükemmel bir araç teslim ettiğimizden emin olmak için her şeyi yoluna koymak” için kullandı.

Yeni akü, Ford’un başlangıçta beklediği 311 milin üzerinde, 374 mil (600 km) menzil sunuyor.

Ford’un tek motorlu Extended Range Explorer’ı 77 kWh pil ile 45.875 £’dan (58.000 $) başlıyor. Çift motorlu versiyon, VW’nin sportif GTX EV’leri için kullanılan 335 hp güç aktarma organıyla donatılmıştır. Bu, 79 kWh’lik bir batarya ile donatılmıştır.

52 kWh bataryaya sahip daha uygun fiyatlı standart model ise daha sonra piyasaya sürülecek ve fiyatları 39.875 £ (50.000 $) civarından başlayacak.

Sander şunları ekledi: “Mühendisler sadece başka bir elektrikli araç ortaya çıkarmakla kalmayıp, farklı bir Ford aracı yaratmak için gerçekten harika bir iş çıkardılar.” Explorer EV, en az iki MEB tabanlı araçtan ilkidir. Sander’a göre ikincisi “daha sportif, biraz daha büyük” bir SUV olacak.

Ford, altı yıl içinde Avrupa’da 600.000’den fazla MEB tabanlı elektrikli araç satmayı planladığını duyurmasına rağmen Sander, otomobil üreticisinin ABD’de olduğu gibi Avrupa’daki hedeflerini de ayarladığını söyledi.

Ford ayrıca , elektrikli Explorer sürücüleri için Avrupa’daki bayilerde 400 kW’lık şarj cihazlarını dağıtmak üzere ultra hızlı EV şarj ağı Allego ile yeni bir ortaklık kurduğunu da duyurdu.

Şimdi Ford’un ABD’de elektrikli Explorer’ı piyasaya sürmesi gerekiyor. Bunun yerine Ford, odağını daha küçük, daha uygun fiyatlı EV’lere kaydırarak ABD’de daha büyük üç sıralı elektrikli SUV planlarını erteliyor .

Ford’un tamamen elektrikli Explorer’ı için 50.000 dolar + KDV + ÖTV öder miydiniz? Yorumlarınız ile düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

4 comments
  1. Yani ICE’nin maliyetinden 10.000 dolar daha fazla.

    Bunun popüler bir seçenek olmayacağını tahmin ediyorum.

    1. Her zamanki gibi yazar, ABD dolarına çevirirken Avrupa vergisini denklemin içine almıyor. 39.875 £ OTR karşılığında mevcuttur (Yolda – tüm vergiler ve harçlar ödenmiştir). %20 KDV’yi çıkardığınızda 33229 £ veya 41.960,32 $ olur, bu da 50 bin dolardan biraz daha lezzetlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq 5 yenilendi! İşte tüm detaylar

Makyaj operasyonu, Ioniq 5’in boyutlarını biraz değiştirdi.

Japon Otomobil Devleri, BYD ve Diğer Çin Elektrikli Araçlarıyla Rekabet İçin Fiyatları Düşürüyor

Japon otomobil üreticileri, BYD ve diğer Çin EV’leri tarafından pazarın dışına itilmemek için…
Geely Panda

6900 Dolara Geely Panda Karting Çin’de satışa sunuldu!

Geely Panda Karting, resmi ön satışa başladı ve 48.900 RMB’den (yaklaşık 6900…

Hyundai IONIQ 6 N, markanın şimdiye kadarki en güçlü aracı olarak çok yakında geliyor

Hyundai’nin trafiğe çıkabilen en hızlı aracı, markanın tamamen elektrikli N modellerini genişletmesiyle…