Honda, ilk elektrikli bisikleti olan Honda e-MTB Konseptini piyasaya sürerek tüm büyük otomotiv üreticilerinin izinden gidiyor.

Bisiklet, Tokyo’daki Japan Mobility Show’da görücüye çıktı ve burada diğer önde gelen Japon motosiklet şirketlerinin ve otomobil üreticilerinin diğer fütüristik tanıtımlarına katıldı.

Honda e-MTB Konsepti daha çok yokuş aşağı bir elektrikli bisiklete benziyor ve oldukça gerçekçi bir tasarıma sahip. Oldukça abartılı olan bazı e-bisiklet konseptlerinin aksine, Honda aslında üretime ulaşabilecek bir şeye benziyor. Bu, son zamanlarda e-bisiklet konseptlerinde umut verici bir trend ve bu tasarımlardan bazılarının bir gün üretime doğru bir yol görebileceğini gösteriyor.

E-bisikletin mevcut bir Brose orta tahrik motorunu kullandığı bildiriliyor , bu da Honda’nın tekerleği yeniden icat etmesine gerek olmadığı anlamına geliyor (üzgünüm, bunun yanındayım). Honda, mevcut e-bisiklet bileşenlerini kullanarak motosikletin genel görünümüne ve yapısal tasarımına daha fazla odaklanabilir ve bisiklet parçalarını onlarca yıldır bunları zaten üreten şirketlere bırakabilir.

Tam süspansiyonlu e-bisiklet, SRAM Eagle AXS aktarma organı, Shimano hidrolik disk frenleri, ön ve arkada Fox süspansiyonu, RockShox Reverb damlalıklı sele direği, DT Swiss XM 1700 tekerlekler ve Maxxis Minion DHF lastikleri kullanıyor.

Honda için amaç, motosiklet ve bisiklet deneyimlerini dağlık arazilerin üstesinden gelebilecek tek bir üründe birleştirmekti.

Şirketin açıkladığı gibi:

Honda e-MTB Konsepti doğadaki hareketlilik alanını genişletiyor. Elektrik desteğiyle kolayca yokuş yukarı çıkan bu bisiklet, motosiklet eğlencesi ile dağ bisikleti eğlencesini birleştiren yeni bir sürüş deneyimi sunuyor. Herkesin dağlık yollarda daha özgürce sürüş keyfini yaşamasını sağlamak için geliştiriliyor.”

Honda, elektrikli bisikletleri marka genişlemesi için potansiyel bir yol olarak keşfeden ilk otomobil üreticisi veya motosiklet üreticisi olmaktan çok uzak.

En ünlülerinden bazıları arasında Harley-Davidson’un Seri 1 ile e-bisiklet atılımı , Porsche’nin Greyp ve Fazua gibi şirketlerin yanı sıra kendi Porsche e-bisikletlerini satın alarak e-bisikletlere yönelik büyük genişlemesi ve Peugeot’nun geniş elektrikli bisiklet serisi yer alıyor. .

Peugeot uzun süredir e-bisiklet alanında lider otomobil üreticilerinden biri

GM ayrıca kendi bünyesinde bir elektrikli bisiklet geliştirdi, ancak şirket bunu ticarileşmeden önce sonlandırdı.

HUMMER, Jeep gibi son zamanlarda markasını e-bisikletlere doğru genişletmeye çalıştı .

E-bisiklet pazarı büyümeye devam ettikçe, daha fazla otomobil üreticisi bunu pazarlarını genişletmenin ve ulaşım ekosistemlerine daha fazla insan getirmenin kazançlı bir yolu olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Geely Galaxy E8

Geely Galaxy E8 Satışa Sundu. Tüm Özellikleri, Fiyatı ve Menzili

665 kilometre menzile sahip, 800 volt elektrik mimarisi kullanılan bu araç, 5…

Stellantis, Elektrikli Araçlarda Avrupa Pazarında Tesla’yı Geride Bırakarak Yükseliyor

Bir zamanlar Avrupa Birliği’nin içten yanmalı yakıtlı araçları kısıtlama yönündeki baskısını sert bir şekilde eleştiren Stellantis, artık odak noktasını elektrikli araçlara kaydırmanın meyvelerini topluyor; Fransa, Çin markalarını dondururken Avrupa yapımı arabalara yönelik revize edilmiş “yeşil bonus” teşvikleri sayesinde başı çekiyor. Dün şirket, Avrupa’daki elektrikli araç satışlarında Tesla’yı geride bırakarak %37’lik bir artışla yıllık bazda %7’lik bir satış artışı duyurdu.
Alibaba IM L7

Alibaba Destekli Elektrikli Sedan IM L7: 675 KM Menzil ile Yolda!

Çinli SAIC Motor ve Alibaba Ortaklığına Ait IM Motors, Yeni Elektrikli Sedanı…
Fiat Topolino

Fiat’ın minik elektrikli modeli Topolino nihayet Türkiye’de!

Türkiye’de son yıllarda elektrikli araç teknolojisinin hızla yayılması ve kullanımının artmasıyla birlikte,…