Kawasaki nihayet ilk iki elektrikli motosikleti Kawasaki Ninja e-1 ve Z e-1’in son özelliklerini ve fiyatlarını açıkladı.

Her iki bisiklet de artık Kuzey Amerika pazarlarında (ABD ve Kanada) ve Birleşik Krallık’ta satışa sunuluyor.

ABD’de Ninja e-1 7.599 ABD dolarından fiyatlandırılırken, 2024 Z e-1 biraz daha düşük 7.299 ABD dolarından başlayacak.

Her iki modelin de en düşük performans özellikleri var, bu da önceki haberimizde başarı için tek umutlarının fiyatların düşük performansla eşleşmesi olduğu sonucuna varmasına yol açtı. Görünüşe göre Kawasaki, birçok kişinin beklediğinden daha düşük bir fiyatla bunu başarmayı başardı.

Fiyatlar, markanın 125cc içten yanmalı motorlu modelleriyle aynı seviyeye ulaşamasa da, yeni modelleri hâlâ banliyö elektrikli motosiklet pazarının merkezine yerleştiriyor .

Kawasaki Ninja e-1 (adil spor motosiklet) ve Z e-1 (çıplak bisiklet) aynı 5 kW’lık elektrik motorunu paylaşacak. Bu zincir tahrikli motor, 9 kW’lık maksimum güce sahip, ancak yalnızca patlamalarda.

Eco ve Road modu olmak üzere iki sürüş modu vardır. Bisikletlerde, anlık gücü ve azami hızı geçici olarak artıran bir güçlendirme düğmesi bulunur. Eco modu daha düşük güç kullanır ve 64 km/sa (40 mil/sa) ile sınırlıdır, ancak güçlendirme modunda 76 km/sa (47 mil/sa) hıza ulaşabilir. Yol modu 55 mph (88 km/h) gibi daha yüksek bir sabit hız sunar ancak 65 mph (105 km/h) değerine kadar yükseltilebilir. E-Boost özelliği yalnızca 15 saniye sürecek, dolayısıyla sürücülere sollama durumunda bu özelliği akıllıca kullanmaları tavsiye ediliyor.

Bisikletler, toplam 3 kWh kapasite sunan bir çift çıkarılabilir 1,5 kWh pil takımı kullanıyor. Bu, sorunlu SONDORS Metacycle’ın 4 kWh pil paketinden bile daha küçük ve bu da motosikletin düşük menzili konusunda eleştirilere yol açıyor.

Kawasaki , 3 kWh pil kapasitesiyle bisikletlerin, elektrikli takviye özelliğini kullanmadan Yol modunda 41 mil (66 km) menzile ulaşabileceğini söylüyor. Şirketten bu menzilin hangi hızda ölçüldüğüne dair bir açıklama yok, ancak bu rakam 73 Wh/mil’lik bir verimliliğe karşılık geliyor ve bu nedenle muhtemelen ortalama 35 mil/saat (56 km/saat) civarında bir hıza denk geliyor.

Ağırlığı 25 lb. (11,4 kg) olan pillerin her biri, tipik bir duvar prizinden dört saatten kısa bir sürede veya iki saatten kısa bir sürede %20-80 oranında şarj edilebilir.

Bu fiyatlar tipik bir Zero veya LiveWire elektrikli motosikletin yaklaşık yarısı civarında gelirken , performansın da yarısından çok daha düşük bir fiyata sahipler.

Bu, bu Kawasaki’lerin tamamen şehir odaklı motosikletler olduğu anlamına geliyor. Gerçek dünya kullanımında 40 milden (64 km) daha az bir menzil ve 55 mph’lik (88 km/s) azami hız, bunların çoğu otoyolda kullanılmasını engelliyor ve yine onları yerel şehir içi sürüşle sınırlıyor.

Ancak birçok şehir sakini için gerekli olan tek şey bu olabilir. Çıkarılabilir piller sayesinde apartman sakinleri, 23 kg’lık (50 pound) pili binalarına yerleştirebilmeleri koşuluyla sokakta park etme ve evde şarj etme keyfini yaşayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

BMW düşük maliyetli elektrikli motosikletinin üretimine başladı

Yakın zamanda BMW CE 02’nin üretim versiyonunu tanıttıktan sonra şirket şimdi de elektrikli banliyö…

Etkileyici sessiz performans sergileyen Flux Primo elektrikli arazi motosikleti ortaya çıktı

Flux Primo hızla geliyor. Slovenya merkezli Flux Performance şirketi , aşağıdaki videoyu yayınladı ve…
TOGG T10X

Togg T10X ile Nordschleife pistinde Görüldü!

Tamamen elektrikle çalışan yerli SUV modeli Togg T10x, dünyaca ünlü Nordschleife pistinde…
BYD Sea Lion 07

BYD, Sea Lion 07’yi 26.250 USD’den başlayan fiyatlarla piyasaya sürüyor 

BYD, uzun zamandır beklenen orta boy SUV Sea Lion 07’yi Çin’de resmen…