Mevcut olarak, sınırlı sayıda olan MX-30’u satan ancak yavaş hareket eden Mazda, nihayet uzun bir uykusundan uyanıp gerçekte yedi veya sekiz modeli içeren birkaç elektrikli araç daha üretmeyi ve bunları 2030 yılına kadar uluslararası pazarda satmayı ummaktadır. Elektrikli Miata vaadi de dahil.

Elbette, nerede, ne zaman ve ne şekilde olacağına dair kesin bir bilgi henüz mevcut değil. Ancak, Mazda CEO’su Masahiro Moro, bu bilgileri Otomotiv Haberleri ile paylaştığı bir röportajda dile getirdi. Moro, bu yılın başlarında yönetimi devralarak, Tesla dışındaki markalara ilgi göstermediklerini belirterek elektrikli araçları benimseme konusundaki isteksizliğini vurguladı. Yine de, Moro, Mazda’nın otomobil endüstrisinde lider olmak yerine kasıtlı bir takipçi olduğunu ve pazarın henüz tam anlamıyla hazır olmadığı bir dönemde Mazda’nın adım atma kararı aldığını belirtti.

Moro, Otomotiv Haberleri’ne “Elektrikli modellere olan talep bizim için hala belirsiz” dedi. “Elektrikli otomobillere olan talep hâlâ çok yavaş artıyor. Şu anda müşteriler hâlâ elektrikli araç olmayan alternatifler arıyor.”

Şirket, 2030 yılına kadar uluslararası satışlarının %25 ila 40’ının elektrikli araçlardan oluşmasını hedefliyor. EPA gereksinimlerini karşılamıyor. Ancak, Mazda, bu sönük hedefin gerçekleşmesi için 2025 ile 2027 yılları arasında piyasaya sürülmesi beklenen modüler EV platformuna dayalı yeni araçları geliştirmek için bir departman kurdu. Platformun ayrıntıları hâlâ araştırılıyor. Moro, değişen düzenlemelere ve politikalara yanıt olarak geliştirildi ve EV’leri çevreleyen finansal belirsizliğin platformun ölçeğini büyütmede rol oynayabileceğini ekledi.

İlk adım, Japonya için 2025’ten 2027’ye kadar elektrikli araçlar tasarlayıp üretmek ve ardından bunları potansiyel olarak piyasaya sürmektir. 2028’den itibaren ise Kuzey Amerika’da. Mazda, 2030 yılına kadar dünya çapında yedi veya sekiz BEV satmayı hedefliyor.

Moro, şirketin ortağı dev Toyota ile yazılım ve elektrik konularında çalışacağını ekliyor akıllı, “sosyal olarak bağlantılı pilli EV’ler” oluşturma misyonuyla bu süreç için hayati önem taşıyan yazılımlara sahiptir. Yazılımın yüzde 90’ı Toyota’nın tabanlı olacak, donanım ve işletim sistemleri de dahil.

“Yazılım ileride birçok ürünün temelini oluşturacağından çok daha verimli,” diyor Moro, Otomotiv Haberleride. “Bir şirketin tek başına yapamayacağı pek çok şey var.”

Elektrugo’nun Görüşü


Bu yılın başlarında Mazda, “elektrikli” bir Miata’nin 2026 yılı için çalışmalarda olduğunu duyurdu, ancak bunun tamamen elektrikli, hibrit veya plug-in hibrit olup olmayacağı belirtilmedi. Dolayısıyla, eğer Miata büyüsünü, olduğundan çok daha pahalı görünen, eğlenceli sürüşlü, çevik ve sportif bir elektrikli versiyonda yakalayabilirse, bu kesin bir şey olacaktır. Ancak yalnızca birkaç düzine satıştan sonra ABD’den çekilen MX-30’un görünümüne bakıldığında, Mazda’nın gerçek bir iyimserlik hissetmesi zor. Mazda, diğer Japon otomobil üreticileriyle birlikte elbette bu konuda eğrinin çok gerisinde.

Ancak Moro, Mazda’nın en iyi yaptığı şeye sadık kalacağını, küçük, hafif bir otomobil tasarlayacağını ima etti. EV ve maliyetleri düşürmeye yönelik. Yine de şirket, ABD’de rekor bir yıl kârı elde etmeye çalışıyor ve geçen yıla göre %22’lik bir artışla 389.000 araç satıyor, ancak 1986’dan bu yana bu rekoru kıramadı. Yakın zamanda her iki modelin 2024 yılı için PHEV versiyonlarını piyasaya sürdü ancak henüz tam elektrikli bir versiyon görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Toyota EPU

Toyota’nın EPU kamyonu beklediğimiz elektrikli Ford Maverick rakibi mi?

Toyota, bu hafta Japonya Mobilite Fuarı’nda Ford Maverick boyutunda elektrikli kamyon konseptini…

Hyundai Ioniq 7, elektrikli SUV gizli görüntüleri basına sızdı.

Yeni Hyundai Ioniq 7’ye benzeyen bir otomobilin prototipi Almanya yollarında görüldü .  Birkaç gün önce Nürburgring pistinin yakınında Hyundai’nin yeni elektrikli…

SWM Otomobillerinin 2023 Fiyatları ve Detayları

SWM, modellerinin fiyatlarını resmi bir lansmanla duyurdu. Premium DCT donanımına sahip olan…
BYD Qin Plus EV

BYD piyasayı alt-üst edecek! 15 bin dolara elektrikli sedan

Çin’in elektrikli araç devi BYD, sedan segmentinde devrim niteliğinde bir adım atmaya…