Nissan'ın Qashqai
Nissan’ın Qashqai

Nissan, İngiltere’de en çok satan crossover’larından ikisi için elektrikli versiyonlar üretmeyi planlıyor. Yeni bir rapora göre Nissan , Sunderland fabrikasında elektrikli Juke ve Qashqai üretecek.

Sky News’in çarşamba günkü raporunda Nissan’ın yeni elektrikli crossover’larını Cuma günü açıklayacağı iddia ediliyor.

Sektör kaynaklarına dayandırılan raporda, Nissan’ın projeye “yüz milyonlarca pound” ve potansiyel olarak 1 milyar £’un (1,25 milyar $) üzerinde taahhütte bulunmayı planladığı belirtiliyor.

Bir kaynak, hükümetin önemli bir garanti sağlama ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Başbakan Rishi Sunak ve Şansölye Jeremy Hunt muhtemelen kararı etkiledi.

Sunderland fabrikası halihazırda elektrikli Nissan Leaf’i üretiyor . Nissan aynı zamanda bölgede yılda 35 GWh’ye kadar pil üretebilecek EV360 pil fabrikasını da inşa ediyor.

Otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar yalnızca EV’leri piyasaya sürmeyi planlayarak Avrupa’daki içten yanmalı motorlu araç üretimini Eylül ayında sonlandıracağını duyurdu.

Pek çok fütüristik elektrikli modelin tanıtımını yapmasına rağmen bu, Nissan’ın en çok satan crossover modellerinden ikisinin elektrikli versiyonlarını ilk kez duyurması anlamına geliyor.

Nissan Qashqai e-POWER (Kaynak: Nissan)
Nissan Qashqai e-POWER (Kaynak: Nissan)

Nissan’ın en çok satan crossover’ları elektrikli oluyor

Nissan’ın Qashqai’si geçen yıl İngiltere’de en çok satan otomobil oldu ve 24 yıl içinde listelerde zirveye çıkan ilk İngiliz yapımı model oldu. Geçen yıl İngiltere’de 42.700’den fazla ünite teslim edildi.

Haber, İngiltere’nin üst düzey mali yetkilisi Jeremy Hunt’ın temiz enerji odaklı üretime 4,5 milyar £ (5,6 milyar $) yatırım yapma planlarını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi. Hunt, fonların “2030’a kadar olan 5 yıl içinde” kullanıma sunulacağını söyledi.

Nissan'ın ilk küresel elektrikli SUV'si Ariya (Kaynak: Nissan)
Nissan’ın ilk küresel elektrikli SUV’si Ariya (Kaynak: Nissan)

Yatırımın, Nissan ve Toyota tarafından memnuniyetle karşılanan otomotiv sektöründe sıfır emisyon yatırımları için 2 milyar £ (2,5 milyar $) içerdiğini de sözlerine ekledi.

Toyota yeni bir elektrikli araç planını da açıklayacak mı ? Japon otomobil üreticisi, aralarında spor araba, kamyonet ve kara kruvazörünün de bulunduğu çeşitli EV konseptleriyle ilgili tanıtım yaptı.

Nissan Sakura mini EV (Kaynak: Nissan)
Nissan Sakura mini EV (Kaynak: Nissan)

Bu arada Nissan’ın Sakura’sı Japonya’da en çok satan elektrikli araç oldu. Mini otomobil, geçen yıl hükümet teşvikleriyle yaklaşık 2 milyon Yen (13.300 $) gibi uygun bir fiyatla piyasaya sürüldükten sonra Tesla’yı geride bıraktı. Nissan daha ucuz elektrikli araçlar üretmek istediğini ima etti. 2026 yılında piyasaya sürülecek yeni bir “X-in-1” aktarma organının maliyetleri düşürmeye yardımcı olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Kia EV4

Ve Kia EV4 görüntülendi!

Yeni EV3’ün harika olduğunu düşünüyorsanız, Kia’nın yeni elektrikli sedanı onu yeni bir…
BYD SEAL U DM-i

BYD SEAL U DM-i Türkiye’ye geliyor! Fiyatı ve Tüm Özellikleri

Çin merkezli otomobil üreticisi BYD, Türkiye‘de 29 Aralık’ta yürürlüğe giren “Bazı Elektrikli…

MG, iki yıl içinde yaklaşık 20.000 Euro fiyatla yeni bir elektrikli otomobili tanıtabilir!

Cenevre Otomobil Fuarı vesilesiyle MG , %100 elektrikli otomobil serisini genişletme planlarını açıkladı ve yapılan açıklamalara göre otomobil üreticisi, Dacia Spring’e bir rakip olacağının sinyalini verdi . 

Skywell’den Türkiye’ye Büyük Yatırım: 1,6 Milyar Dolarlık Elektrikli Araç Projesi

Çinli elektronik ve otomotiv devi Skywell, Türkiye’de dev bir elektrikli araç fabrikası…