Tesla Roadster
Tesla Roadster

Tesla, orijinal Roadster tasarımını ve mühendisliğini “tamamen açık kaynak” haline getirdi ve Ar-Ge belgelerini herkesin erişimine açık hale getirdi.

Orijinal Tesla Roadster on yıldan fazla bir süredir üretilmiyor ve biz hâlâ 2017’de tanıtılan ve o zamandan bu yana birkaç kez ertelenen yeni nesli bekliyoruz.

Araç oldukça nadir hale geldi.

Tesla yalnızca 2.000’den biraz fazla birim üretti ve bunların çoğu kazalar ve Arizona’daki bir garajda çıkan çok talihsiz yangınlar nedeniyle kaybedildi .

Tesla daha fazlasını inşa etmese de artık insanlar kopyalarını üretebilecek gibi görünüyor.

Elon Musk birdenbire orijinal Roadster’ı “tamamen” açık kaynak olarak kullandığını duyurdu:

Orijinal Tesla Roadster’ın tüm tasarımı ve mühendisliği artık tamamen açık kaynaktır.

Tesla, 2015 yılında tüm patentlerini bir nevi açık kaynaklı hale getirmişti . “Bir bakıma” diyorum çünkü durum tam olarak böyle değil; Tesla yalnızca, tam olarak açık kaynak olmayan patent ihlali nedeniyle dava edilmediği sürece kimseye patent ihlali nedeniyle dava açmayacağına söz verdi.

Ancak artık bu yeni çaba, Ar-Ge belgeleri de dahil olmak üzere Roadster tasarımı ve mühendisliğinin gerçek anlamda açık kaynak kullanımı haline geldi .

Otomobil üreticisi belgelerin yayınlanması hakkında şunları yazdı:

Burada verilen bilgiler Roadster meraklılarına nezaketen sunulmaktadır ve Roadster’ın tasarım aşamasında araştırma ve geliştirme amacıyla oluşturulmuştur. Üretici referansı veya tamir ve bakım malzemesi değildir ve satılan gerçek üretim modellerini veya parçaları doğru şekilde yansıtmayabilir. Bu bilgileri kullanırsanız, burada verilen bilgileri kullansanız da kullanmasanız da Tesla dışındaki personel tarafından yapılan herhangi bir işe ilişkin herhangi bir garanti vermediğimiz için tüm yasalara ve güvenlik protokollerine uyduğunuzdan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Ayrıca, bu bilgilere dayanarak parça üretir veya tasarlarsanız ya da yeni onarımlar veya prosedürler oluşturursanız, bunlardan sorumlu olmayacağımızı ve bunların orijinal Tesla parçaları veya aksesuarları ya da Tesla onaylı prosedürler olmayacağını da anlıyorsunuz.

Tesla’nın bunu neden ve şimdi yaptığı tam olarak belli değil, ancak bu, insanların Roadster için replika parçalar, hatta Roadster’ın tamamı için replika parçalar oluşturmasına yardımcı olabilir.

Servis kılavuzları zaten mevcut olmasına rağmen, insanların orijinal Roadster’larının bakımını kendilerinin yapmalarına da yardımcı olabilir.

Sizce bu hamlenin ardındaki sebep nedir? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Elektrikli Honda Prologue

Tamamen Elektrikli Honda Prologue 2024’de Satışta. Fiyatı, Menzili ve Teknik Detayları

Japon otomobil devi Honda, geçtiğimiz hafta Meksika’da seri üretimine başlanan elektrikli SUV…
Opel Astra Sports Tourer Electric

Opel Astra Sports Tourer Electric’in özellikleri, fiyatı, menzili ve diğer tüm detayları.

Opel Astra Sports Tourer Electric, Opel’in ikonik modeli olarak tanıtıldı. Bu tamamen…
Mini Aceman

Mini Aceman’e ilk bakış! 2024 Nisan ayında lansmana hazır mısınız?

Çin yapımı, aerodinamik açıdan optimize edilmiş elektrikli crossover, yeni nesil Cooper ve Countryman arasında yer alıyor
Byd Atto 2

Elektrikli SUV BYD Atto 2 Satışa Sunuldu. Sadece 13.400 Dolar!

Bu yıl tüm otomobillerinde fiyat indirimine giderek rakiplerine zor günler yaşatan BYD,…