Pony.ai
Pony.ai

Otonom robotaksi sürüşlerini Çin genelinde yıllarca genişlettikten sonra, otonom sürüş uzmanı Pony.ai , teknolojisini başka bir segmentte, yani ticari kamyonlarda ölçeklendirmeye devam ediyor. Bugün şirket, otonom kamyon teknolojisini açık yollarda paketler halinde test etmeye başlamak için Çin’in Guangzhou kentinde ilk lisansı aldığını duyurdu.

Pony.ai Inc., yedi yılı aşkın bir süre önce kurulmuş ve tamamen otonom mobilite konusunda uzmanlaşmış bir teknoloji şirketidir. Robotaksi  gelişimi, Toyota , GAC Group ve NIO Capital  gibi küresel OEM’lerle ortaklıklar yoluyla desteklenerek  Çin’in çeşitli şehirlerinde tamamen sürücüsüz sürüşlerin ilk liderlerinden biri olmasına yardımcı oldu.

Örneğin, robotaxi uygulamasının Aralık 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana Pony.ai, Çin’in Pekin ve Guangzhou şehirlerinde otonom taksi hizmetlerini ticarileştiren ilk şirket ve diğer 1. kademe şehirlerde faaliyet gösterme lisansına sahip ilk şirketlerden biri  oldu . Şangay ve Shenzen gibi. Ayrıca Tucson, Arizona gibi ABD şehirlerini genişletti  ve hatta teknolojisini Suudi Arabistan’daki fütüristik kentsel gelişim NEOM’a taşımak için bir ortaklık imzaladı .

Geçtiğimiz birkaç yılda Pony.ai’yi yakından incelemiş olsak da odak noktamız otonom yolcu EV’leri oldu. Ancak şirketin otonom ticari kamyonlara odaklanan ayrı bir kolu da var ve artık benzersiz paket formasyonlarını kullanarak Çin’deki yeni bir şehirde filosunu test etmeye başlamak için yeşil ışık yaktı.

Pony.ai
Pony.ai

L4 otonom kamyonlar Çin’in Guangzhou bölgesini test edecek

Pony.ai, bugün erken saatlerde WeChat hesabı aracılığıyla en son özerklik dönüm noktasına ilişkin ayrıntıları paylaşarak , açık yollarda PonyTron otonom kamyonlarıyla L4 formasyon testine başlamak için Çin’in Guangzhou şehrinden onay aldığını doğruladı.

Pony.ai, “formasyon” testinin, tek bir otonom kamyonun arkasında bir grup L4 sürücüsüz kamyona liderlik ettiği bir “1 + N” stratejisini içerdiğini açıkladı (yukarıda görülüyor). Başlangıç, bu formasyon sürüş tekniğinin işletme maliyetlerini büyük ölçüde azalttığını ve nakliye rotaları sırasında genel verimliliği artırdığını açıklıyor. WeChat gönderisine göre:

Ön ve arka araçlar arasındaki frenleme farkı süresini ortadan kaldırarak ve takip mesafesini kısaltarak, öndeki araç arkadaki araç için rüzgarı kesebilir, hava direncini etkili bir şekilde azaltabilir, böylece karbon emisyonlarını azaltabilir ve daha çevreci bir yolculuk elde edebilir, aynı zamanda yol kullanımını ve verimliliği artırabilir, Yol tıkanıklığını hafifletmek ve trafik kazalarını azaltmak.


Kulağa oldukça hoş geliyor!

Başlangıç ​​olarak Pony.ai, Guangzhou’daki lisansının kendisine açık yollarda toplam beş PonyTron otonom kamyonunu test etme olanağı sağladığını söylüyor. Çin’in Guangdong Eyaleti gibi bölgelerinde halihazırda otonom kamyon operasyonları mevcut olan Pony.ai, otonom kamyon testlerinde 3 milyon km (~1,9 milyon mil) yol kat ettiğini ve bugüne kadar 610.000 km otonom ticari operasyonu tamamladığını söylüyor.

Pony.ai, yeni bir şehirde yeni lisanslamanın uygulamaya konmasıyla Çin genelinde lojistik sektörünün modernleşmesine yardımcı olmak amacıyla otonom kamyon teknolojisine yönelik Ar-Ge’yi derinleştirmeye devam etmesinin mümkün olduğunu söylüyor. İşte Pony.ai’nin Robotruck kamyonunun çalışırken çekilmiş bir videosu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Lansman öncesi Tesla Cybertrucks büyük kalabalıkların ilgisini çekiyor

Tesla, lansman öncesinde showroomlarını Cybertruck birimleriyle doldurdu ve kalabalıkları çekmeyi başardı. Geçen…
Tesla Model 2 render

Elon Musk, Tesla’nın ‘25.000 Dolarlık Model 2’ elektrikli otomobilin iptal edildiğini yalanladı!

Gayri resmi olarak Model 2 olarak anılan uygun fiyatlı EV’nin başlangıç ​​fiyatının 25.000 dolar civarında olması gerekiyordu
Jeep Wagoneer S

Jeep, tamamen elektrikli Wagoneer S’in iç tasarımına ilk bakış

Jeep, ABD’deki ilk tamamen elektrikli aracı olan Wagoneer S EV’nin iç mekanına…
Kia EV6

Kia EV6 Makyajlandı!

Kia, global Twitter hesabında makyajlı EV6’nın iki teaser görüntüsünü paylaştı. Özellikle aracın…