Auto startup Callum şirketi elektrikli off-road aracı Skye’ın görüntülerini ve özelliklerini kamuoyuna tanıttı. Skye, yerden yüksekliği 13,7 inç olan uzay çerçeveli bir şasi üzerine inşa edilmiştir ve yaklaşık 2600 pound ağırlığındadır. Şarjlar arasında yaklaşık 170 mil menzil sunmaktadır.

Şirket, 2024 baharında Avrupa için özelleştirilmiş varyantlarıyla piyasaya sürmeyi planlamaktadır, ancak ABD’ye gelip gelmeyeceği hala belirsizdir. Ian Callum, dünyanın en tanınmış otomobil tasarımcılarından biridir ve Jaguar ile Aston Martin’in eski stil patronudur. Callum, 2019’da Jaguar’dan ayrıldıktan sonra kendi adını taşıyan bir şirket kurdu ve orijinal Aston Martin Vanquish’in restomod versiyonunu içeren projelerde yer aldı.

CALLUM
CALLUM

Skye, İskoç adasından esinlenen bir tasarıma sahiptir ve mühendislik direktörü Adam Donfrancesco’nun açıklamalarına göre uzay çerçeveli bir şasiye, dört tekerlekten çekişe ve gerçek arazi kabiliyetine sahiptir. Araç, 21,6 inçe kadar tekerlek hareketi ve 13,7 inçe kadar yerden yükseklik sunmaktadır. İki artı iki oturma düzenine sahip olan Skye, 159 inç uzunluğunda ve 74,8 inç genişliğindedir.

Skye’ın uzay çerçevesi, metal birleştirme bölümleri arasında karbon fiber bağlantılar kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Gövde hafif kompozit malzemeden yapılmıştır, ve süspansiyon tamamen bağımsızdır. Güç, 42,0 kWh lityum iyon pil tarafından sağlanmaktadır ve ultra hızlı şarj alternatifi sayesinde 10 dakikada tamamen doldurulabilir.

CALLUM
CALLUM

Callum, aracın hedef ağırlığının 2535 pound olduğunu belirtmiş, ancak güç rakamını açıklamamıştır. Ancak, aracın dört saniyenin altında 60 mil/saat hıza ulaşma hedefi, en az 300 beygir gücüne sahip olacağını göstermektedir.

Plan, Skye’ı Callum’un İngiltere’deki fabrikasında haftada bir adet üretmek, ancak müşteri teslimatları için 2025’ten önce başlamamak üzere inşa etmektir. Fiyat konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Callum’un mevcut planına göre Skye, Avrupa’da satılacaktır, ancak Donfrancesco, ABD federal tip onayının ek maliyet ve çaba gerektirebileceğini belirtmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Hyundai Kona Ev

Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de satışa sunuldu. Fiyatı, Menzili ve Teknik özellikleri

Hyundai’nin elektrikli araç devrimindeki son harikası, tamamen elektrikli SUV modeli Hyundai Kona Elektrik, Türkiye pazarına giriş yaptı.
Hyundai elektrikli pikap

Hyundai IONIQ T10, elektrikli pikap olarak ortaya çıkıyor!

Hyundai IONIQ T10 beklediğimiz elektrikli kamyon mu ? IONIQ T10 için yeni bir ticari marka…

Yüzde 10 ÖTV Avantajlı SsangYong Torres EVX Resmen Türkiye’de

SsangYong’un yüksek performanslı tamamen elektrikli SUV’u Torres EVX, Türkiye pazarında etkileyici bir…

MG4 Electric: Avrupa’da Lider, Türkiye’de Kasım Kampanyasıyla Öne Çıkıyor!

MG (Morris Garages), otomotiv devi SAIC tarafından üretilen köklü İngiliz otomobil markası,…