Renault Symbioz hibrit
Renault Symbioz hibrit

Renault, SUV segmentindeki güçlü varlığını daha da genişleterek ürün gamını zenginleştirmeye devam ediyor. Fransız üretici, Captur ve Austral arasındaki boşluğu doldurmak için yeni Renault Symbioz’u tanıttı.

2017’de ilk kez duyduğumuz “Symbioz” ismi, eski Yunanca “birlikte yaşamak” anlamına gelen “symbiosis” kelimesinden türetilmiş Fransızca “symbiose” kelimesinden geliyor.

Yeni Renault Symbioz, geleneksel SUV tasarımını koruyarak dikkat çekiyor. Ön kısımda Captur’un makyajlı versiyonundan tanıdık olan yeni tasarım dili kullanılmış. Keskin çizgiler ve agresif ön tasarım, otomobile dinamik bir hava katıyor. Yan tarafta ise alışılmış Alpine rozeti ve çift renkli jantlar göze çarpıyor. Arkadaki LED stopların şekli ise dikkat çekici.

Teknik Özellikleri

Renault Symbioz, Clio, Captur ve Duster gibi CMF-B platformunu kullanıyor ve 4413 mm uzunluğunda. Bu, C-SUV segmentinde yer almasına rağmen, Austral’den yaklaşık 10 cm daha kısa olduğu anlamına geliyor. Ancak iç mekanda geniş bir yaşam alanı sunuyor.

Otomobilin içi ferah ve teknolojik detaylarla dolu. Opsiyonel olarak sunulan panoramik cam tavan, yaşam alanını daha ferah hale getiriyor. Konsolda üç kollu direksiyon, dijital gösterge ekranı ve entegre Google hizmetlerine sahip 10.4 inçlik dikey multimedya ekranı bulunuyor. Arka koltuklar kaydırılabilir ve bagaj hacmi 492 ila 624 litre arasında değişiyor. Ayrıca iç mekandaki saklama alanları toplam 24.7 litreye kadar ulaşıyor.

Renault Symbioz Hibrit motor ile 145 Beygir

Yeni Renault Symbioz’un kaputu altında tam hibrit bir sistem bulunuyor. Bu sistem, 94 beygirlik 1.6 litrelik bir benzinli motor, 52 beygirlik ana elektrik motoru ve 24 beygirlik küçük bir ek motoru birleştiriyor. Toplamda 145 beygir güç üreten sistem, otomatik şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere güç sağlıyor.

Şanzıman tipi, köpek dişlerini andıran dişlilere sahip bir dogbox olarak adlandırılıyor ve herhangi bir sarsıntı yaşanmadan vites geçişlerini gerçekleştiriyor.

Toplamda 24 gelişmiş sürüş destek sistemiyle donatılan yeni Renault Symbioz, temmuz ayında ön siparişe açılacak. Fiyatlandırma hakkında henüz herhangi bir bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

2024 Hyundai KONA Elektrik

Yenilenen 2024 Hyundai Kona Elektrik, tüm yönleriyle göz alıcı bir güncelleme geçirdi.…
Tesla Model-3 Perofrmance 2024

Tesla, 2,9 saniyede 0-100 km/saat hıza ulaşan yeni Model 3 Performance’ı resmen tanıttı!

Tesla, yeni Model 3 Performance’ı resmi olarak açıkladı ve siparişlerini açtı ve…
BYD Sea Lion 07

BYD’nin Sea Lion 07’siyle Elektrikli SUV Segmentine Çarpıcı Giriş!

Çin’in önde gelen elektrikli araç üreticisi BYD, Cuma günü gerçekleşen 2023 Guangzhou…

Elektrikli araçlarda ısı pompası nedir ve hangi işlevi görür?

Isı Pompasının Tarihçesi Isı pompası teknolojisi ilk olarak 19. yüzyılda keşfedilmiş ve 20.…