Gerçekçi olmayan uzun menzilli yeteneklere sahip çığır açıcı katı hal EV pilleriyle ilgili planların açıklanmasının ardından, Toyota’nın teknolojisinin bu hızlı değişime yetişmekte zorlanacağı görünüyor.

Toyota, sektördeki konumunu sağlamlaştırmak amacıyla haziran ayında bir teknik brifingde iddialı bir batarya yol haritasını paylaştı.

Planlar arasında iki yeni nesil EV pili bulunuyor: biri performans, diğeri popüler versiyonlar. 2026’da çıkacak olan performans pili, 1.000 km’lik CLTC menziline sahip yeni nesil bir EV’yi güçlendirecek. Diğer taraftan popüler versiyon, mevcut bZ4X’e kıyasla %20 daha fazla menzil ve %40 daha düşük maliyetle tasarlandı. Bu versiyon, içerisinde LFP pilleri barındıracak ve 2026-2027 yıllarında “pratik kullanıma sunulması” planlanıyor.

Toyota bZ4X (Kaynak: Toyota)

Toyota’nın mevcut bZ4X modeli 382 mil CLTC menziline sahipken, %20’lik bir artış, bu değeri 458 km’nin üzerine taşıyacak. Şirket, bu artışı “popüler fiyat aralığındaki” elektrikli araçlarda kullanmayı amaçlıyor. Ayrıca düşük maliyetli bataryanın yanı sıra, daha fazla performans için bipolar yapı ve yüksek nikel katot içeren yüksek performanslı bir batarya da geliştirecek.

Toyota, katı hal EV pilleri konusundaki “teknolojik atılımın” ardından gelişimin hız kazandığını belirtti. Bu piller, %20 daha uzun menzil ve 20 dakikada hızlı şarj etme kapasitesine sahip olacak. Ayrıca, menzili %50 artırmayı hedefleyen daha yüksek seviyeli bir pil planlanıyor. İki versiyon düşünülüyor; biri 621 km menzile sahip olacak, diğeri ise 745 km’yi aşacak.

Toyota’nın katı hal pilleri, teknolojiyi 2027-2028’de pazara sunmayı hedefliyor. Ancak bu gerçekleşirse, başlangıçta muhtemelen son derece sınırlı olacak.

Seri üretimin Toyota Times’ın son gönderisine göre “2030 ve sonrası için” planlandığı belirtiliyor. Ancak, üretimin sadece “on binin üzerinde araç” için yeterli olacağı belirtiliyor, bu da Toyota’nın üretim planlarıyla uyumlu bir durumu ifade ediyor.

Toyota EV konseptleri (Kaynak: Toyota)

Toyota, 2030 yılına kadar küresel hacminin yaklaşık üçte biri olan 3,5 milyon EV satmayı hedefliyor. Ayrıca, 2026 yılına kadar on yeni EV modelini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Ford Mustang Mach-E GT 2024

2024 Mustang Mach-E, Daha Fazla Menzil ve Arttırılmış Teknik Özellikler!

Ford, daha fazla menzil, daha hızlı hızlanma ve daha hızlı şarj sunan…
Chery Sterra ET

Chery’nin 700 km menzile sahip elektrikli SUV’u Sterra ET resmen üretime geçiyor!

Chery, Kasım 2023’te tanıttığı elektrikli SUV modeli Sterra ET’yi gelecek hafta resmen…

Togg Yine Zamlandı! İşte zam oranı ve yeni rakamlar

Türkiye’nin kendi milli ve yerli otomobili Togg, son günlerde büyük bir ilgi…

Ocak ayının en çok satan sıfır otomobil markası belli oldu

2023 yılı, otomobil endüstrisi için bir dizi zorlukla karşılaşan bir dönem olarak…