Ekonomik sıkıntıların yaşandığı Türkiye’de, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar sonucunda vatandaşlar tasarruf tedbirlerini araştırıyor. Ülkede otomobil sahibi olan yaklaşık 20 milyon vatandaş, ulaşım masraflarının artmasıyla karşı karşıya. Son 4 ay içinde benzin ve motorin fiyatlarına gelen yüzde 100’lük zam, vatandaşların bütçesini olumsuz etkiliyor.

Benzinli araç sahipleri, akaryakıt masraflarını azaltmanın yolu olarak LPG taktırmayı düşünürken, motorinli araç kullanıcıları ise bu duruma çare bulmakta zorlanıyor. Şu an için motorinli bir aracın kilometre başına yakıt maliyeti en az 2 lira 50 kuruş olarak hesaplanıyor, benzinli araçların kilometre başına tükettiği yakıt ise en az 2 lira.

Yüksek yakıt masrafları, bazı otomobil üreticilerini daha tasarruflu araçları piyasaya sürmeye yönlendirdi. Son olarak satışa sunulan bir otomobil, kilometrede sadece 10 kuruş yakıt tüketmesiyle büyük ilgi çekti. Vatandaşlar, bu otomobili satın alabilmek için sıraya girmeye başladılar. Motorinli bir otomobilin bu yeni araçtan 25 kat fazla yakıt tüketmesi, dikkat çekici bir farkı ortaya koyuyor.

Dacia Spring, dikkat çeken tasarımı ve üstün performansıyla elektrikli araçlar arasında öne çıkıyor. Şehir içi ve şehir dışı sürüşlerde etkileyici bir verimlilik sunan Dacia Spring, 100 kilometrede sadece 10 TL’lik bir yakıt maliyetiyle uzun mesafeler kat etme fırsatı sunuyor.

Kısacası, Dacia Spring otomobili kilometrede sadece 10 kuruş yakıt tüketiyor. Ayrıca, hızlı şarj özelliği sayesinde kısa sürede şarj edilebiliyor. Tam şarj süresi, şarj istasyonunun kapasitesine bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle ortalama 1-2 saat sürüyor. Türkiye’de bu otomobili satın almak isteyen birçok kişinin sıraya girmesi bekleniyor.

2 comments
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
NIO ET9'un dikkat çeken özelliklerinden biri de 'Steer-by-wire' tamamen elektronik direksiyon sistemi ve dört tekerden dönüş özelliği.

NIO ET9, Fiyatı ve Özellikleri

NIO ET9, lüks otomobil standardını baştan aşağı değiştirecek özelliklere sahip; firmanın amiral…
Renault Kangoo

Yeni Renault Kangoo Elektrikli Türkiye’de satışta! İşte Fiyatı ve Menzili

Yenilikçi tasarımı ve çevre dostu teknolojisiyle dikkat çeken Yeni Renault Kangoo, artık…

Callum’un Yeni Elektrikli Off-Road Aracı Skye: Özellikler ve Lansman

Auto startup Callum şirketi elektrikli off-road aracı Skye’ın görüntülerini ve özelliklerini kamuoyuna…
Chery ARRIZO 8 PHEV

Chery ARRIZO 8 PHEV Fiyatı, menzili ve özellikleri!

Chery, geleceğin mobilite ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek teknolojisini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor.