Volkswagen ID.1
Volkswagen ID.1

Volkswagen, otomobil endüstrisindeki elektrikli dönüşümde geri kalmamak ve Çin markaları ile başa çıkmak için, 2027 yılına kadar pazara sürülecek olan 11 yeni elektrikli otomobil modelini tanıtmaya başlıyor. Volkswagen’ın gelecekteki otomobil piyasasında geri kalmamamak için ucuz modeller de üretmeye çalışıyor.

En Dikkat Çekici Model: ID.1

Özellikle bu yenilikçi modeller arasında yer alan ve ID.1 adıyla anılması beklenen, markanın en ekonomik elektrikli otomobili büyük bir merakla bekleniyor. Volkswagen’in binek araç kategorisindeki sorumlusu Thomas Schafer tarafından yapılan açıklamalara göre, ID.1’in yollarımızla buluşması için geri sayım başladı ve 2027 yılında satışa sunulması planlanıyor.

Ucuz Fiyat

Volkswagen, elektrikli otomobil üretiminde karşılaştığı en büyük engelin batarya maliyetleri olduğunu belirtiyor. Bu zorluk, ID.1 gibi modellerin uygun fiyatlandırma ile tüketicilere sunulabilmesi için yüksek hacimli üretimin önemini vurguluyor. Şirket, 20.000 euro seviyesinde bir elektrikli araç sunabilmek için gerekli stratejiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Avrupa ve Türkiye Piyasasında ID.1

Avrupa’da vergiler dahil fiyatının 20.000 euro seviyesinde olması beklenen Volkswagen ID.1, Türkiye pazarında ise %10 ÖTV ve %20 KDV ile yaklaşık 800 bin lira fiyat etiketiyle alıcı bulması öngörülüyor. Elektrikli otomobilin bu uygun fiyatlandırması, Çin’in ucuz modellerinin Avrupa istilasını önlemek için olduğu tahmin ediliyor.

Bir Önceki Model: ID.2

Volkswagen’ın elektrikli otomobil serüvenindeki bir diğer önemli kilometre taşı da, ID.1’den önce üretimini bir yıl ertelediği 2026 yılında satışa sunulacak olan ve 25.000 avro fiyat etiketiyle Golf muadili olarak konumlandırılan ID.2 modelidir. ID.2’nin piyasaya sürülmesi, Volkswagen’in elektrikli araç portföyünü daha da genişleterek, farklı ihtiyaç ve bütçelere hitap eden seçenekler sunma stratejisini pekiştirecek.

Volkswagen’ın elektrikli otomobil alanındaki bu iddialı adımları, markanın asya ülkelerinin hızına yetişmek ve piyasadan silinmemek , aynı zamanda otomobil endüstrisinin geleceğinde Avrupa ülkelerinin de var olduğunu ortaya koymaktadır.

2027 ve ötesi için belirlenen bu vizyon araba piyasasını daha da kızıştırarak, hem tüketicilere alternatif sunarak, hem de yeni teknolojilerin gelişmesine sebep olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Tesla, Model Y fiyatını biraz artırdı

Tesla, bugün popüler Model Y Uzun Menzilli modelinin fiyatını artırdı; bu da…
Volkswagen multivan t7

Volkswagen Elektrikli T7 Transporter’ı sonbaharda tanıtacak!

Üreticilerin yıllık basın toplantıları, hem geçmişin bir değerlendirmesini sunar hem de gelecek…
Chery iCAR 03

Chery iCAR 03 ile Piyasayı Sarsıyor: 10.000 Adetlik Aylık Satış Hedefiyle Yollarda!

Yenilik ve mükemmellikte sınır tanımayan Çinli otomobil üreticisi Chery, tamamen alüminyum şasiden…

Mercedes-Benz’in CLA EV’si Tesla Model 3’ün rakibi olacak!

Uzun menzilli yetenekleri nedeniyle “bir litrelik araba” olarak adlandırılan yeni giriş seviyesi Mercedes-Benz EV,…