“Bursa’da 6 yatırımcının bir araya gelmesiyle oluşturulan yerli araç, fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü. Amperino CEO’su Haluk Özbek, şirketin uluslararası standartlarda bir araç üretmeyi hedeflediğini vurgulayarak,”16 yaşındaki gençlerimiz motosiklet ehliyetiyle aracımızı kullanabilecekler. Dolayısıyla aynı zamanda gençlerimiz ilk şoförlüklerini öğrendiği araç da olacak” dedi. Ayrıca, ilk araç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilecek.” dedi.

Go Green Türkiye Fuarı, Bursa’da kapılarını açtı. 16-18 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyaret edilecek olan fuarda, Amperino markası altında faaliyet gösteren 6 girişimci firmanın ürettiği L-7 serisi ‘City Car’ segmenti araç ön plana çıktı. Fuar kapsamında, 8 bin metrekarelik alanda sergilenen aracın prototipi, ilk gününden itibaren birçok meraklı tarafından detaylı bir şekilde incelendi. 16 yaşındaki bir gencin motosiklet ehliyeti ile kullanabileceği bu aracın prototip menzili 150 kilometre olup, kolaylıkla 200 kilometreye kadar çıkabilme özelliğine sahiptir. Tamamen yerli üretim olan araç, yüzde 100’e yakın yerlilik oranıyla dikkat çekiyor ve şarj istasyonlarında ve evlerde rahatlıkla şarj edilebiliyor. 2025 yılında seri üretime geçmesi planlanan aracın satış fiyatı, 15 ile 18 bin dolar arasında olacak şekilde düşünülmektedir. 50 mühendisin 4 yıldır üzerinde çalıştığı araç, tamamlandıktan sonra farklı ülkelere ihraç edilecek.

İlk araç Cumhurbaşkanına hediye edilecek

İlk fuarlarına katıldıklarını belirten Özbek, “İlk aracımızı da Cumhurbaşkanımıza hediye etmek istiyoruz. Zira Cumhurbaşkanımızın hem batarya hem de elektrikli araçlarla ilgili ülkemizi önemli merkezlerden birisi yapacağız hedefine bizde sahip çıkıyoruz. Aracımızın C-100 serisi dedik, özellikle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ithafen böyle bir isimlendirme yapmış olduk. İlerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Yüzde 100’e yakın yerlilik oranı

“Biz özellikle bu araçlar segmente edildiğinde ‘City Car’ dediğimiz şehir içi kullanımı önceleyen L-7 sınıfı daha mini araçlarla bu endüstriye adım atmış olduk” diyen Özbek, “Aracımız üç kişilik L-7 sınıfındaki en hacimli, heybetli araçlardan bir tanesidir. Yüzde 100’e yakın yerlilik oranıyla üretiliyor. Bizler dördüncü yılımızdayız. 50’ye yakın laboratuvarlarda çalışan mühendislik ekibimizle işimizi buraya kadar getirdik” ifadelerini kullandı.

2025 başından itibaren seri üretim olacak

Aracın 2025’in başından itibaren seri üretim çalışmalarına başlamayı düşündüklerini aktaran Özbek, “Bu arada tabiki hem görüşmelerimizin devam ettiği yatırımcılarla görüşerek daha güçlü sermayelerle daha yüksek adetli seri üretimler hedefindeyiz” diye konuştu.

Mevcut şirketlerde bine yakın çalışanla yüzde 70 ihracat yaptıklarını dile getiren Özbek, “Kendi sektörlerimizde yüzde 70 oranında ihracat ile çalışıyoruz. Bu araçlarda da ihracat oranının yüzde 50’lerde olması en büyük arzumuzdur. Ürünün standartları ve fiyat baremi ile ihracatta da çok hızlı yol alacak diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Menzil 200 kilometreye kadar çıkacak

Şuan ki prototip aracın menzilinin 150 kilometre olduğunu söyleyen Özbek, “Fakat çok rahat 200 kilometreye kadar çıkabiliyoruz. Hem evlerde hem şarj istasyonlarında çok rahat doldurulabilecek” dedi.

16 yaşındaki gençler motosiklet ehliyetiyle kullanacak

L-7 sınıfının içeriği hakkında da bilgiler veren Özbek, “16 yaşındaki gençlerimiz motosiklet ehliyetiyle aracımızı kullanabilecekler. Dolayısıyla aynı zamanda gençlerimiz ilk şoförlüklerini öğrendiği araç da olacak. Şehir içi kullanım dikkate alındığında çok iyi bir kilometre ile üretime başlamış olacağız” şeklinde konuştu.

15-18 bin dolar arasında satışa çıkacak

15-18 bin dolar arasında bir fiyatla piyasaya çıkması planladıklarını belirten Özbek, “Hem Türkiye’deki hem de Bursa’daki yeni bir elektrikli araç girişimlerinden bir tanesi olması, büyük ilgiye vesile oldu. Sadece Bursa ve Türkiye’deki diğer illerden değil, Avrupa’dan da gelen misafirlerimiz var. Böyle bir şey de bizleri heyecanlandıyor. 4 yıldır yaptığımız çalışmaları yakından takip edenler de bugün burada bizleri yalnız bırakmadı. Devletimizin verdiği teşviklerle büyük yol aldık. Prototip geliştirmelerimiz sürüyor. Bu ülkemiz için değerli bir başlangıçtır. Farklı sektörlerde çalışan yatırımcıların ülkesinin geleceğine, gençlerini destekleyecek şekilde aktarmasını çok önemli. Emin adımlarla ilerleyerek, şehir içi ulaşım L7 sınıfı dediğimiz konsepti mükemmel bir şekilde oturtmak istiyorum. Orada markalaşmak istiyoruz. İlerleyen zamanlar da ise farklı segmentlerde üretim yapacağız. Türkiye’de ‘City Car’ çok büyük ihtiyaç. İnsanlar araç alamadığı için motosiklet almaya yöneldi. Biz eminizki motosiklet kullanıcıları, bu araç piyasaya çıktığında ilk önceliği olacaktır. Bataryanın ömrü uluslararası standartlarda olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
otonom sürüş

Yapılan araştırmaya göre sürücülerin çoğu otonom araçlara güvenmiyor

Tam otomatik araçların söz verilen geleceği henüz gerçekleşmedi. Ancak, bu durum olumlu…
Tesla Berlin

Tesla 2,2 milyon aracını geri çağırdı!

Tesla, elektrikli otomobillerinin bazı modellerindeki ikaz ışıklarının yazı boyutunun oldukça küçük olması…
Renault 5 E-Tech

İşte Renault 5 E-Tech %100 Elektrikli! Menzili ve Özellikleri

Renault, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, efsanevi Renault 5’in tamamen elektrikli versiyonu olan…
Nio ET9

Nio, ET9 birkaç gün önce SkyRide şasisini ve aktif süspansiyonunu tanıttı!

Tianxing tam aktif süspansiyonu “dünyanın ilk entegre hidrolik tam aktif süspansiyonu” olarak adlandırılıyor ve aktif süspansiyon elektrikli tahrik ünitesi ile donatılmıştır. Toplam süspansiyon stroku 220 mm’ye ulaşıyor. NIO yetkilisi “dalgalı yolların engebeli olmayacağını” söyledi.