Zeekr-batarya
Zeekr-batarya

Çin menşeli bir marka, yeni bataryasının sağlamlığını test etmek için ilginç yöntemlere başvurdu; 22 tonluk silindirle üzerinden geçme, 48 saat su altında tutma ve -45 derece soğukta 8 saat bekletme gibi.

Zeekr, 15 dakikalık şarjla 500 km menzil sunan yeni lityum demir fosfat (LFP) batarya paketini duyurdu. Bu batarya, Geely‘nin tamamen kendi geliştirdiği ve 800V elektrik mimarisi sayesinde ultra hızlı şarj desteği sunan bir teknolojiyi içeriyor.

Zeekr, yeni batarya paketinin kış aylarındaki soğuk hava koşullarında dahi diğer rakiplerinden daha iyi şarj performansı gösterdiğini iddia ediyor. Bu batarya, Geely’nin Çin’deki batarya fabrikasında üretilecek ve ilk olarak Zeekr 007 elektrikli sedan modelinde kullanılacak.

LFP bataryalar, nikel-manganez-kobalt (NMC) katotlu bataryalara göre daha ucuz, daha uzun ömürlü ve daha güvenli olmalarıyla biliniyor. Ancak enerji yoğunlukları hücre bazında NMC bataryalarına göre daha düşük. Zeekr, bu sorunu aşmak için yeni geliştirilen materyaller ve basitleştirilmiş yapısal tasarım ile batarya paketindeki hacim kullanımını yüzde 83,7’ye çıkardığını iddia ediyor.

Enerji yoğunluğunun artırılması, dayanıklılığı ile bilinen LFP bataryaların özelliklerini ortadan kaldırmaz, diyor Zeekr. Şirket, bu iddiasını batarya paketlerinin Çin Ulusal Motorlu Taşıt Kalite Kontrol ve Test Merkezi tarafından yapılan sıkı güvenlik testlerinden geçtiği bilgisiyle destekliyor.

Zeekr, yüksek hızlı şarj özelliğine sahip LFP bataryalar geliştiren ilk şirket olmasa da, Çinli batarya devi CATL’in ağustos ayında duyurduğu 10 dakikalık şarjla 400 km menzil sunan yüksek hızlı LFP batarya teknolojisi gibi, elektrikli araçların menzil endişelerinin yakın gelecekte ortadan kalkabileceği görünüyor.

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yüzde 10 ÖTV Avantajlı SsangYong Torres EVX Resmen Türkiye’de

SsangYong’un yüksek performanslı tamamen elektrikli SUV’u Torres EVX, Türkiye pazarında etkileyici bir…

ASPİLSAN Enerji, Türkiye’nin İlk Lityum İyon Pil Üretim Tesisi İle Avrupa Standartlarına Uyum Sağlıyor

ASPİLSAN Enerji, Türkiye’nin Avrupa standartlarına uyumlu ilk lityum iyon pil üretim tesisiyle dikkatleri üzerine çekiyor.
Togg-Batarya

Togg Bombayı Patlattı: Tek şarj 1000 km menzil!

Togg’un batarya ortağı Çinli Farasis, tek şarjla 1.000 kilometre üzeri menzil sağlayacak…
Lamborghini Urus

2025 Lamborghini Urus Artık 789 HP’lik Plug-in-Hybrid Versiyonuyla Geliyor!

Lamborghini, Urus’un çift turboşarjlı 4,0 litrelik V-8’ine şanzımana monte bir elektrik motoru ekleyerek Urus SE’nin toplam güç rakamını yaklaşık 800 HP’ye çıkardı.