yeni elektrikli araçlar 2024
yeni elektrikli araçlar 2024

Dünya için elektrikli otomobil pazarı için büyük bir yıl yaklaşıyor, çünkü tüm büyük otomobil üreticileri, yeni sıfır emisyonlu araç zorunluluğu kapsamında önemli ölçüde daha yüksek oranda EV satmak zorunda kalıyor .

Basit bir ifadeyle, bir firmanın 2024 yılında Dünya’da sattığı her beş arabadan birinin hiç karbon salmaması gerekiyor ve bu arabaların da elektrikli olması gerekiyor.

O halde çoğu markanın önümüzdeki aylarda EV tekliflerini büyük ölçüde genişletmeye hazır olması iyi bir şey.

Yeni katılımcılar, Citroën ë-C3 ve Dacia Spring gibi uygun fiyatlı seçeneklerden, Alfa Romeo 33 Stradale gibi milyonlarca sterlinlik sanat eserlerine kadar çeşitlilik gösteriyor. Herkese uygun bir şeyler geliyor.

2024’te satışa sunulacak tamamen yeni elektrikli otomobillere ilişkin yazımızı okumaya devam.

Abarth 600e

Fiat’ın sevimli yeni elektrikli crossover’ının eğlence odaklı versiyonunun, daha küçük Abarth 500e ile benzer şasi ayarlamaları alması , yol tutuşunu iyileştirmek için daha alçak ve daha sert sürüş yapması bekleniyor. Ayrıca, temel otomobilin 154 bg’lik gücüyle karşılaştırıldığında hafif bir güç artışı, ayrıca Abarth’a özgü parlak bir boya ve daha agresif bir stil elde edebilir.

Alfa Romeo 33 Stradale

Alfa Romeo’nun yeni  süper otomobili hem benzinli hem de elektrikli güç aktarma organları sunacak; ikincisi, toplam 739 bg’lik bir çıkış için üç motor kullanacak. Adından da anlaşılacağı gibi sadece 33 adet üretilecek ve Alfa bunların kaçının elektrikli olacağı konusunda ağzını sıkı tutuyor. 

Alfa Romeo Milano

Alfa’nın ilk ana akım EV’si Jeep Avenger’ın sportif kardeşi olacak ve Alfa Romeo’yu Mito’nun kullanımdan kaldırılmasından bu yana ilk kez B segmentine geri götürecek . Çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir aktarma organına ve ilgi çekici yol tutuşunu ön planda tutan bir şasiye sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. Daha sıcak bir Quadrifoglio versiyonu da düşünülüyor.

Aiways U5

Aiways U5, 2020’den bu yana Avrupa ana karasında satışa sunulan, Çin’den gelen, ilham verici olmasa da yetenekli bir aile SUV’sidir  . Bu yılın sonlarında Avrupa’da Skoda Enyaq’a rakip olacak fiyatla satışa sunulacak.

Alpine A290

Alpine’ın ana pazara girişi, yakında çıkacak olan yeni Renault 5’i temel alan elektrikli bir hatchback olan A290 ile başlayacak. Öne monteli motorda geleneksel sınırlı kaymalı diferansiyeli simüle etmek için tork vektörleme ile çevikliğe öncelik vermek üzere tasarlandı ve A110’un dört pistonlu frenlerine ek olarak yol tutuşundan ödün vermeden sürüşü iyileştirmek için hidrolik tamponlar dahil bir dizi şasi yükseltmesi

Alpine GT X-Over

A290’ın yanı sıra, Renault Mégane E-Tech’in CMF-EV platformunu temel alan kritik C- SUV sınıfına bir giriş de olacak . Lotus Eletre ve Polestar 3’e benzer bir teklif olması bekleniyor : Bir aile için yeterli alana sahip, aynı zamanda sportif bir karaktere sahip lüks bir model.

Audi A6 E-tron

Elektrikli A6’nın gelişi, Audi’nin arabalarına nasıl rozet taktığı konusunda büyük bir değişikliği de beraberinde getirecek: ICE modelleri tek rakamlı isimler alacak, EV’ler ise çift rakamlar kullanacak. Yeni A6, 643 km. menzil ve 500 bg’nin üzerinde güç çıkışı potansiyeli sunan PPE mimarisini (aynı zamanda yeni Q6 tarafından da kullanılıyor) temel alacak.

Audi Q6 E-tron

Audi, enerji israfını en aza indirmek için hileli silikon karbür yarı iletkenleri kullanarak A6’nın kalın eşdeğeri için verimliliğe öncelik verdi. Sonuç, BMW iX’in benzerleriyle aynı seviyede, yaklaşık 100kWh’lik bir bataryayla 600 km. menzildir . 

BMW i5 Touring

Lüks bir elektrik arazisi mi istiyorsunuz? Şimdiye kadar tek seçeneğiniz Porsche Taycan’ın Cross Turismo ve Sport Turismo versiyonlarıydı ancak BMW‘nin i5 sedana hatchback bagajı eklemesiyle bu durum yakında değişecek. Bunun, menzil ve performans açısından minimum ödün vererek bagaj kapasitesini önemli ölçüde artırmasını bekliyoruz.

BMW iX2

BMW’nin giriş seviyesi coupé-SUV’sinin ikinci nesil versiyonu, 308 bg ve 364 lb ft’lik bir elektrikli güç aktarım mekanizmasına sahip. Resmi olarak 450 km. menzil ve 130 kW’lık maksimum şarj oranı sunuyor.

BYD Seal U

Çinli dev  BYD, bu yılın sonlarında Avrupa serisini Seal U olarak adlandırılan Tesla Model Y ile genişletecek . 71kWh ve 87kWh pil kapasiteleriyle etkileyici Seal sedan ile aynı e-Platform 3.0’ı temel alıyor, artı 150 kW’a kadar hızlarda şarj etme yeteneği. BYD’nin fiyatlandırma stratejisine uygun olarak, Model Y’nin altında klması bekleniyor.

Citroen ë-C3

Yeni C3’ün elektrikli versiyonu gelecek yıl çıkacak en önemli otomobillerden biri çünkü Türkiye’nin en ucuz EV’lerinden biri haline getirecek. Bu, 100kW’a kadar hızlarda şarj etme yeteneği ile resmi olarak 600 km. menzil sağlayan 44kWh lityum-demir-fosfat pil paketini bir araya getiriyor.

Cupra Tavascan

Volkswagen ID 5’in sportif kardeşi , 335 bg ve 501 lb ft tork üreten çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir aktarma organıyla satışa sunulacak. ID 5’tekiyle aynı ünite olan 82kWh’lik bir bataryaya sahiptir ve 282bhp’lik tek motorlu modellerde 550 km. menzil sağlar.

Dacia Spring

Spring halihazırda Avrupa’da büyük bir satıcı ama İngiltere’ye inmeden önce en büyük eksikliklerinden biri olan iç malzeme kalitesine değinilecek. Bunu yaparak Dacia, mücadeleyi Citroën’e taşıyacak ve kağıt üzerinde benzer özellikler sunarken potansiyel olarak ë-C3’ün başlangıç ​​fiyatını biraz aşacak.

Fiat 600e

Benzinli Fiat 500X’in yerine geçen model, ön tekerlekleri aracılığıyla 154bhp ve 192lb ft güç gönderen, öne monteli tek bir motorla repertuvarına elektrikli bir aktarma organı ekliyor. 400 km. menzil sağlayan 54kWh (51kWh kullanılabilir) batarya ile donatılmıştır. 

Fiat Panda

Fiat patronu Olivier François’e göre, yeni nesil Panda’nın arkasındaki yol gösterici felsefe “Az çoktur”. Bu, Stellantis markası Citroën’in ë-C3’üne benzer, 2019’un Centoventi konseptinden büyük ilham alan küçük, değer odaklı bir crossover olacak. 

Fiat Topolino

Bir markanın kimliğini Topolino kadar cesur bir şekilde ifade eden çok az araba vardır.  Fiat’ın ‘dolce vita’ zihniyetine uygun olarak yeniden tasarlanan Citroën Ami, retro bir stil ve tek renk seçeneği kazanıyor: nane yeşili  Hatta kapı yerine gece kulübü tarzı halatlı bir tane bile alabilirsiniz.

Ford E-Transit Özel

Birleşik Krallık’ın en çok satan ticari aracının elektrikli versiyonu olduğu göz önüne alındığında, belki de yılın en önemli modeli. Yeni nesil Volkswagen Transporter ile eşleştirilen yeni E-Transit Custom van, her ikisi de 306 lb ft tork üreten 134 bg ve 215 bg arkaya monteli motor seçenekleriyle satışa sunulacak. Yük taşıma kapasitesi bir tonun biraz üzerindedir. 

Ford Explorer

Ford’un Volkswagen Grubu ile olan ortaklığı, Alman devinin MEB platformunu temel alan bir aile SUV’si olan Explorer’ı da ortaya çıkardı. 168 bg, 282 bg ve 335 bg seçenekleriyle sunulacak olup, en menzilli Max modelinin şarjlar arasında 500 km. yol kat etmesi hedefleniyor. Explorer, yeni pil mevzuatından kaynaklanan bir gecikmenin ardından bu yaz gelecek.

Ford Mustang Mach-E Rallisi

Ford Focus RS’den ilham alan Mustang Mach-E spor SUV’nin bu off-road odaklı versiyonu, gücü 480 bg’ye çıkarıyor ve özel olarak ayarlanmış Magneride şoklara sahip. 

Hyundai Ioniq 5N

İlk işaretler Ioniq 5 N’nin sektörde nadir görülen bir dönüm noktası olduğunu gösteriyor. Porsche Taycan’dan daha keskin yol tutuşu, muazzam 641 bg’lik gücü (aşırı yüklemede) ve baş döndürücü sürüş modları ile dünyanın en iyi benzinli motorlu sürücü arabalarıyla mücadele edebilecek ilk EV’dir. 

Jeep Recon

Jeep Wrangler’ın bu elektrikli alternatifi 600 bg güç ve 0-100 km/s hızlanma süresi 3,5 saniye olacak. Kapılar da çıkarılabilir, ancak bunun rüzgârlı Blighty’de ne kadar yararlı olacağından emin değiliz.

Kia EV3

Kia’nın daha uygun fiyatlı elektrikli otomobiller sunma çabası altında bir fiyata gelecek olan EV3 ile başlıyor. Hyundai Motor Group’un E-GMP platformu tarafından destekleniyor ve muhtemelen 215 bg’den 302 bg’ye kadar değişen çıkışlarla birden fazla güç aktarma organı sunacak.

Lotus Emeya

Lotus’un kötü şöhretli Carlton’dan sonraki ilk sedanı, Eletre’nin daha ince bir versiyonu olup, SUV ile aynı 905 bg ve 726 lb ft güç aktarma organlarını sunar. Hızlı R görünümünde şarjlar arasında 490 km. sağlayan Eletre’ye “genel olarak benzer” bir menzil sunduğu söyleniyor. Fiyatların da Çin yapımı kardeşinin fiyatlarını yansıtması bekleniyor.

Maserati Granturismo Folgore

402bhp’lik üç motor, bu grand Tourer’a toplam 751bhp ve 996lb ft güç sağlıyor; bu, yalnızca pilin bu tür bir güç akışını henüz karşılayamaması nedeniyle sınırlı. 0-62mph hızlanma sadece 2,7 saniyede tamamlanır ve maksimum hız 199mph’dir. 

Maserati Grecale Folgore

Maserati’nin 2025 yılına kadar piyasaya süreceği altı elektrikli otomobilden biri olan Grecale, ünlü İtalyan markasının geleceğine yön vermede etkili olacak. SUV, 500 bg’den fazla güç üretecek ve 4,5 saniyede 0-100 km/s hıza ulaşacak.

Maserati MC20 Folgore

Maserati’nin elektrikli spor otomobillerinin bayrak taşıyıcısının, güç aktarma organlarını Granturismo ile paylaşması bekleniyor, ancak bunu daha hafif, daha kompakt bir gövdede ve doğrudan performansa daha fazla odaklanarak yapması bekleniyor.

Mini Aceman

Yeni Aceman, Cooper ve Countryman arasına sıkıştırılmış bir crossover olup, eskinin Çin tarafından geliştirilen yeni Spotlight platformunun uzatılmış bir versiyonuna dayanmaktadır. 181 hp ve 215 hp elektrik motorlarıyla sunulacak ve sıcak bir John Cooper Works versiyonunun 2026 civarında gelmesi planlanıyor.

Mini Cooper

Yeni nesil Mini hatchback, bu da size 181 bg’lik bir motora ve şarjlar arasında 300 km menzile sahip giriş seviyesi bir Cooper E sağlıyor. Kamuflajlı bir prototiple yapılan erken bir sürüş, dar ön kısım ve virajlardaki oyunbazlık ile sürüşün hala keyifli olduğunu gösteriyor.

Mini Countryman

Countryman SUV, Audi Q4’e rakip olacak şekilde hem boyut hem de fiyat açısından büyüdü. Lansmanda iki elektrikli motor sunulacak: 201 bg’lik tek motorlu, arkadan çekişli ve 309 bg’lik çift motorlu, dört tekerlekten çekişli. Her ikisi de 64,7 kWh pil kullanıyor ve 460 km. menzil sağlıyor. 

Peugeot e-3008

Stellantis’in yeni STLA Medium mimarisiyle desteklenen ilk otomobil, iki batarya boyutu sunuyor; en kapasiteli 98 kWh’lik versiyonu, 700 km. menzil sunuyor. İlk izlenimimiz, bunun, sahip olunması güzel olan, ancak yetenekten yoksun, pahalı bir aile crossover’ı olduğu yönünde.

Polestar 3

Polestar 3, eşofman ve spor ayakkabı giyen, daha sportif, dinamik bir karakter vaat eden bir Volvo EX90’dır. Bir prototipin direksiyon başında geçirilen süre, sürüşün gerçekten eğlenceli olduğunu ve iç mekanın fiyat etiketini karşıladığını gösteriyor; bu da aynı zamanda eşdeğer BMW iX ve Mercedes-Benz EQS SUV’un da altını çiziyor .

Polestar 4

Polestar’ın şimdiye kadarki en çevre dostu arabası aynı zamanda en tuhafı; geleneksel arka camdan vazgeçip tavana monte kamerayı tercih ediyor. Bu, Polestar’ın 4’ün başlık rayını yeniden konumlandırmasına olanak tanıyarak daha eğimli bir tavan çizgisi ve dolayısıyla daha uzun bir menzil sağladı. 

Porsche Macan Electric

İkinci nesil Macan, 603 bg’den fazla güç ve 738 lb ft’den fazla tork geliştiren çift motorlu güç aktarım mekanizmasıyla Audi Q6 E-tron tarafından da kullanılan PPE mimarisini benimsiyor. Bu, V6 motorlu Macan GTS’nin 435 bg ve 406 lb ft’sinden önemli ölçüde daha fazla, ancak 0-62 mph süreleri karşılaştırılabilir: Elektrikli SUV sprint’i 4,4 saniyede tamamlarken benzinli SUV 4,5 saniyede tamamlıyor.

Range Rover Elektric

Bu uzun zaman oldu. Range Rover nihayet 2024’te elektrikli motora kavuşacak ve JLR patronları onun bugüne kadarki en gelişmiş Range Rover olacağının sözünü verirken, aynı zamanda günümüzün V8 amiral gemisiyle kıyaslanabilir bir performans sunuyor. 850 mm derinliğindeki sulardan geçebilme özelliği sayesinde off-road özellikleri bile sağlam görünüyor.

Renault4

Yeniden canlanan Renault 4, mekanik yapısının çoğunu daha küçük olan Renault 5 ile paylaşacak ancak onu daha büyük ve daha modaya uygun bir crossover gövdeyle paketleyecek.

Renault5

En azından Renault patronu Luca de Meo’ya göre yeni 5’te eğlence ön planda. Ampr Small platformu (eski adıyla CMF-B-EV), mevcut Renault Zoe tarafından kullanılan burulma kirişinden çok daha fazla çeviklik sağladığı söylenen çok bağlantılı bir arka aksa sahip. Yeni akü düzeni ve motor tasarımı sayesinde önemli ölçüde tasarruf sağlanarak ağırlık da mümkün olduğunca azaltıldı. 

Renault Scenic E-Tech

Otuz yıl öncesinin paradigma değiştiren MPV’si olmayabilir ancak en yeni Scenic, geniş ve modaya uygun bir aile taşıma aracı olmaya devam ediyor. Doğrudan Tesla Model Y’yi hedef alıyor ve çok satan Amerikan SUV’sinin fiyatını düşürürken neredeyse 160 kilometre daha fazla menzil sunuyor. 

Smart #3

#3, sürüşü #1’den daha iyi bir otomobil  ve aynı zamanda iyi bir değer, ancak zayıf bilgi-eğlence ve sürücü destek sistemleri nedeniyle hala sınıf standardını tam olarak karşılamıyor. 

Opel Crossland

Yeni Crossland, mevcut otomobilden daha büyük ve daha cesur olacak; yükseltilmiş bir hatchback yerine tam anlamıyla küçük bir SUV olacak. Küçük kardeşi Corsa gibi o da benzinli ve elektrikli motorlarla satışa sunulacak. İkincisinin, yaklaşık 400 km. menzil için Stellantis’in tercih ettiği 154 bg öne monteli motor ve 51 kWh pil kombinasyonunu kullanması bekleniyor. 

Vauxhall Grandland

Grandland, yeni STLA Medium platformuyla desteklenen elektrikli bir SUV olarak yeniden tasarlanacak ve potansiyel olarak 650 kilometreden fazla menzile ve hızlı dört tekerlekten çekişli güç aktarma sistemine olanak sağlayacak. Mevcut Grandland’e benzer bir öneriye sahip olacak ancak daha gösterişli bir tavan çizgisine sahip olacak ve yeni bir isim de alabilir.

Volkswagen ID 7

Bunu Tesla Model 3’ün rakibi olarak değil, Mercedes-Benz EQE’ye göre çok daha ucuz bir alternatif olarak düşünün. ID 7, son derece pratik ve konforlu bir iç mekanın yanı sıra, tercih ettiğiniz versiyona bağlı olarak 620 ila 700 km menzil sunar. 

Volvo EX30

Bu küçük SUV şık ve sürüşü harika ancak iç kısmı beklentileri karşılamıyor. Kalitesi iyi ancak en önemli kontrollerin arkasında saklandığı dokunmatik bilgi-eğlence sisteminin hakimiyeti tadı bozuyor. 

Volvo EX90

Volvo’nun elektrikli amiral gemisi yazılım sorunları nedeniyle ertelendi ancak bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Lidar sensörleri, güneş ışığını taklit eden iç aydınlatma ve çift yönlü şarj ve çok daha fazlası ile gerçek bir teknoloji şöleni sunuyor.

Xpeng G6

Çinli elektrikli araç üreticisi Xpeng’in İngiltere lansmanı, Tesla Model Y’nin rakibi olan G6 ile başlayacak. Çin’in CLTC test döngüsüne göre, SUV’da 66kWh ve 87.5kWh olmak üzere iki pil boyutu bulunuyor ve 580 ​​ila 750 km. arasında menzil sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

MG’nin Yeni Elektrikli SUV Modeli Marvel R Electric Türkiye’de!

Doğan Trend Otomotiv, Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve İngiltere’nin köklü ve saygın otomobil markalarından MG’nin (Morris Garages) Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda, MG’nin yüzde 100 elektrikli yeni premium SUV modeli olan Marvel R Electric, Türkiye pazarına sunulmuştur.

Audi, Porsche ile Ortaklaşa Geliştirilen KKD Elektrikli Araç Platformu İçin Elektrik Motorları Üretmeye Başladı

Audi, uzun süredir beklenen ve Porsche ile birlikte geliştirilen Premium Platform Elektrikli…
BYD Yuan UP

BYD Yuan UP 5 Mart’ta Çin’de tanıtılacak!

BYD Yuan UP e-Platform 3.0’da Yuan adını taşıyan ikinci model olup, ilki Yuan Plus’tır. 

2023 Yılının En İyi 13 Çin Elektrikli Otomobil Markası Nelerdir?

Çin’in Elektrikli Araç Sektörü: Öncü Firmalar ve Yenilikçi Tasarımlar Çin’de, Tesla kadar…