Audi Q6 e-Tron
Audi Q6 e-Tron

Audi’nin elektrikli otomobil yelpazesi yeni bir aşamaya giriyor: Yeni Q6 e-Tron SUV.

Büyük Q8 e-Tron, Audi’nin elektriğe geçme yolundaki ilk hamlesiyken (2018’de e-Tron SUV olarak adlandırılıyordu) ve Q4 e-Tron, pazarın alt ucunda işleri toparlıyor (bu, Tesla Model Y ve MG 4’ün ardından Avrupa’da en çok satan üçüncü elektrikli araç olan Q6, genişleyen orta boy SUV pazarını hedefliyor. Audi açıkça Model Y, BMW’nin iX3’ü (ve onun yakında çıkacak olan Neue Klasse yedeği ), Jaguar I-Pace ve Nio’nun EL6’sı gibi arabaları hedeflediğini söylüyor .

Q6 e-Tron kesinlikle tanıdık geliyor, değil mi? En azından, arabanın ve onun elektrikli Porsche Macan arkadaşının bu kadar gecikmesinden sonra onu geçen yıl çeşitli prototip formlarında gördüğümüz için . Ama aynı zamanda ön tarafta geniş ızgara benzeri düzenleme ve ön ve arka tekerlek bombeleri gibi geleneksel Audi dokunuşlarının birçoğuna sahip olması nedeniyle. Audi, Q6 ile ışık kullanımı konusunda da büyük ses getirerek, yeni modelin sektör için bazı ilkleri bünyesinde barındırdığını ortaya koyuyor.

Yeni çift katlı aydınlatma ‘yüzü’ gelecekte Audi serisindeki daha fazla modelde, yani yaklaşan A6 e-Tron sedan ve Avant Estate’in yanı sıra ilk olarak yeni nesil Q7 SUV’da da kullanılacak.

Resimde görülen ‘plazma mavisi’nin yanı sıra bol miktarda gri ve siyahın da bulunduğu geleneksel olarak Audi bir renk paleti var. Tekerlek boyutları spesifikasyona bağlı olup Audi, seçeneklerin 18-21 inç arasında değişeceğini söylüyor.

Ve boyutsal olarak Q6 e-Tron aslında Q8 e-Tron’dan çok da küçük değil. Q6, Q8’in 4,9 m uzunluğuna kıyasla 4,77 m uzunluğunda, ancak sözde daha küçük olan Q6, aynı genişlikte ve birkaç cm daha uzun olmayı başarıyor. Bagaj alanına gelince, Q6 e-Tron’un arka kısmında 526 litrelik bir yükleme alanının yanı sıra kaputun altında 64 litrelik etkileyici derecede derin bir alan bulunuyor.

O halde ışıklarının nesi bu kadar önemli?

Audi her zaman hafif teknolojide ön sıralarda yer aldı ancak bunun için bir adım daha atılması gerekiyor. Q6, Audi’nin “ikinci nesil” OLED teknolojisiyle piyasaya sürülüyor ve aydınlatma teknolojisinin piksel sayısını ve yeteneklerini büyük ölçüde artırıyor. Ön DRL’lerde artık 61 ayrı bölüm bulunuyor (Q4 e-Tron’da bu sayı 10’du) ve arka ışık çubuğu OLED bölümü başına 60 piksel içeriyor (önceki en yüksek seviyesi olan altıya göre bu artış).

Doğal olarak bu, hem ön hem de arka DRL’ler için mevcut çeşitli ışık imzalarıyla ön ve arka tarafta bir dizi ek özelleştirme seçeneğine olanak tanıyor; hatta arkada ilk kez aktif, sürekli animasyonlu bir tasarım da dahil.

Ancak siz bunun sadece gösteriş amaçlı olduğu konusunda homurdanmaya başlamadan önce, Audi buna karşı çıkma konusunda istekli. Örneğin Q6 e-Tron, aniden fren yapmanız veya dörtlü flaşörleri açmanız durumunda arka lambalarında kırmızı bir uyarı üçgeni gösterecek. Veya arabanın otomatik park asistanını kullanıyorsanız, geri vitese girdiğinizde diğer yol kullanıcılarıyla niyetinizi paylaşmak için oklar görünür. Audi’nin far geliştirme sorumlusu Dr. Michael Kruppa, gelecekte daha da fazla animasyonun yapılabileceğini söylüyor ve ‘teknolojiye alışmamız için önce ileriye doğru küçük adımlar atmanız gerekiyor’ diyor.

Peki ya Q6 E-Tron’un iç mekanı nasıl?

Burada da oldukça yeniden yazılmış gibi hissettirecek kadar önemli bir adım değişikliği. İlk bakışta daha temiz bir tasarım için (ne yazık ki) birçok fiziksel düğmenin kaldırılmasıyla oldukça hoşnutsuz. Ancak orta konsolda bir sıra ve sürücü kapısında ışıkları, kilitleri, koltuk hafızasını ve ayna ayarlarını tek bir yerden kontrol etmek için devasa bir panel bulunan seçilmiş birkaç model var. Q6’da ayrıca Q4’tekine çok benzeyen, dokunmatik panel düğmeleriyle tamamlanan bir direksiyon simidi bulunuyor.

İç mekana hakim olan şey, Aud’un yeni ‘Dijital Sahnesi’; 11,9 inçlik dijital göstergelere ve 14,5 inçlik merkezi bilgi-eğlence ekranına ev sahipliği yapan geniş, kavisli panelinin adı. Şeklin kendisi bile markanın trapezoidal ‘Tek Çerçeve’ ızgarasını yansıtıyor ve 10,9 inç geniş ekran bilgi-eğlence ekranı seçeneği de mevcut.

Audi için yeni bir dönem, grafiklerini büyük ölçüde geliştiren ve birçok parçayı modernize eden yeni bir yazılım ve bilgi-eğlence tasarımı anlamına geliyor; uyarı bombaları bile farklı geliyor. Q6’nın merkezi ekranı Android tabanlıdır ve en yeni VW modellerinde (ID.7 , Passat , Tiguan ve Golf 8.5 gibi ) görülen ‘MIB4’ bilgi-eğlence sistemiyle pek çok ortak noktayı paylaşmaktadır – buna rağmen ağır bir Audi etkisine sahiptir. BT.

Ana ekran, sürücüye en çok kullanılan uygulamaları sunan geleneksel döşeme tabanlı bir düzene sahiptir ve özelleştirilebilir. VW’nin yeni sistemi gibi, klima kontrollerinin de alt kenar boyunca sabit bir konumu var ve bu araç çubuğunun belirli özelliklerini en çok kullandığınız şeye uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Audi’nin söylediğine göre her biri yaklaşık 100 olası komuta sahip olan yaklaşık 800 araç içi işlevi kontrol edebilen yeni nesil yapay zeka destekli bir ses asistanı da dahil. Sesli asistanın yapabileceği olağan şeylerin yanı sıra (insanları aramak, navigasyon yönlendirmesini ayarlamak, belirli klima işlevlerini etkinleştirmek vb.), döviz kurları gibi sorgular bile sorabilir veya yeni arabanızı tanımanıza yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun da ötesinde Audi, Q6’nın bilgi-eğlence sistemine karaoke uygulaması da dahil olmak üzere şarj sırasında eğlence işlevi görecek uygulamalar, oyunlar ve medya akış hizmetleri yükleme yeteneğine dikkat çekmek istiyor.

Q6 e-Tron performans özelliklerine okumaya hazır mısınız?

Şimdilik iki performans seçeneğiyle piyasaya sürülecek ve her ikisi de aynı 100kWh pil paketine sahip olacak. Lansmandan çok geçmeden daha fazla seçenek gelecek.

Q6 e-Tron quattro, her aksta 382 bg güç ve 428 lb ft homurtu üreten bir elektrik motorundan yararlanacak. 5,9 saniyede 100 km/saat hıza ulaşacak ve saatte 210 km hız yapacak.

Audi Q6 e-Tron menzili ise tek şarjla 625 km olacak.

Ayrıca, 482 bg (kalkış kontrolü kullanıldığında 509 bg’ye yükselir) ve 586 lb ft’den yararlanan, 0-62 mph hızlanmasını 4,3 saniyede tamamlayan ve 143 mph hıza ulaşan daha güçlü SQ6 e-Tron (yukarıda gri renkte gösterilmiştir) var. . Audi, SQ8’in menzilinin yaklaşık 600 km.’ye kadar çıkabileceğini, açığın esas olarak sportif modelin daha geniş lastiklerinden kaynaklandığını söylüyor.

Audi ayrıca fiyatı düşürecek daha küçük bir 83kWh pil seçeneğinin yanı sıra, yine fiyatın düşmesine ve potansiyel olarak menzilin artmasına yardımcı olabilecek bir arkadan çekiş seçeneği sunuyor. CAR, yıl içinde piyasaya sürülecek bir RS Q6 e-Tron modelinin de olacağını biliyor.

Herhangi bir akıllı teknoloji var mı?

Audi, elektrik motorlarıyla gurur duyuyor ve onların sektördeki en verimli motorlar arasında olduğunu iddia ediyor. Marka, daha iyi verimlilik ve ısı yönetimi için kuru karter yağ soğutmalı üniteleriyle ön aksta asenkron motorlar ve arka aksta kalıcı senkron motorlar kullanıyor.

Daha geniş KKD platformunun faydaları da ortadadır. Audi, 2018’deki orijinal e-Tron SUV’daki pil paketiyle karşılaştırıldığında, 100 kWh pil paketinin yüzde 30 daha yoğun olduğunu, ancak yaklaşık yüzde 15 daha hafif olduğunu ve şarj edilmesinin yüzde 30 daha az zaman aldığını söylüyor. Mühendislere göre standart bir ısı pompasının eklenmesi, otomobilin bu pompa olmadan gelmesine kıyasla yaklaşık 30 kilometrelik ekstra menzil sağlıyor.

Q8 e-Tron ve e-Tron GT gibi, Q6 e-Tron (ve ayrıca PPE platformunu kullanacak diğer arabalar), her iki tarafta birer tane olmak üzere iki AC şarj bağlantı noktasından yararlanıyor ve biri daha güçlü DC şarjı kabul ediyor oranlar. Pil hücresi entegrasyonu uzmanı Bernhard Rieger’in söylediğine göre “tamamen kolaylık sağlamak için” var.

Şarj oranlarından bahsetmişken, hangi Q6 modelini alırsanız alın, güçlü bir şarj cihazına sahip olmanız halinde 270 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Yeni Macan gibi Q6 da banka ücretlendirmesinden yararlanıyor; Kamuya açık şarj cihazı KKD platformunun 800 volt gücünü kaldıramazsa, araç aküyü ikiye bölerek her iki yarıyı da 400 voltta çalıştırarak eski şarj altyapısında bile hızlı şarj sağlıyor.

Ne zaman Q6 e-Tron satın alabilirim?

74.000 € başlangıç fiyatıyla bu ay siparişe açılacak olan lüks SUV’un teslimatına yazın başlanacak. Türkiye’ye ne zaman geleceği ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

2 comments
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Ocak ayının en çok satan sıfır otomobil markası belli oldu

2023 yılı, otomobil endüstrisi için bir dizi zorlukla karşılaşan bir dönem olarak…
Mini Aceman

Mini Aceman’e ilk bakış! 2024 Nisan ayında lansmana hazır mısınız?

Çin yapımı, aerodinamik açıdan optimize edilmiş elektrikli crossover, yeni nesil Cooper ve Countryman arasında yer alıyor
CATL'nin Yeni LFP Batarya

CATL’nin Yeni LFP Batarya, 10 Dakikalık Şarjla 600 kilometre Menzil ulaşacak!

Pekin Otomobil Fuarı’nda pek çok ilgi çekici yeni elektrikli araç görücüye çıktı ancak dünyanın en…

Tesla, Model Y fiyatını biraz artırdı

Tesla, bugün popüler Model Y Uzun Menzilli modelinin fiyatını artırdı; bu da…