Yeni bir grup otomobil üreticisinin artık otoyollarda ve otoyollarda kendi otonom sürüş sistemlerini test etmesine izin verilmesiyle, Çin’de L3 otonom sürüş teknolojisini ilerletme rekabeti hızlanıyor. Bunlardan sonuncusu arasında, L3 teknolojisini yüksek hızlı yollarda test etmek için izin almak üzere Mercedes ve BMW’ye katılan Çinli araç devi BYD de yer alıyor.

BYD, Shenzhen’deki yüksek hızlı yollarda L3 otonom sürüş sistemine sahip araçları test etmek için izin aldığını duyurdu. Otomobil üreticisine ilk kez 21 Temmuz’da Çin’de bunu yapması için lisans verildi ve şirket resmi Weibo hesabında yaptığı açıklamada bunu söyledi. Reuters , bu ayın başlarında BMW Group’un ayrıca Şangay’daki otoyollarda L3 otonom sürüş için bir test lisansı aldığını söylediğini bildirdi. Mercedes Benz az önce kendisinin de Pekin’deki belirlenmiş otoyollarda L3 otonom testlerini gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

L3 otonom sürüşte öncü olan Mercedes-Benz, geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk sertifikalı SEA Seviye 3 sistemi ve ABD’de kullanılabilme kapasitesine sahip tek sistem olarak Drive Pilot sistemini ABD ve Avrupa pazarlarında tanıttı . Yalnızca S Sınıfı için mevcut olan Sürüş Pilotu, Nevada, Kaliforniya ve Almanya gibi çok sınırlı bölgelerde test edilmek üzere yasal olarak onaylanmıştır ve yakın zamanda genişletilmesi beklenmektedir. Çin’de şirket, 2021’den bu yana kapalı yollarda test ettiği L3 sistemlerini artık Çin’in altyapı ve trafik koşullarına uyarlıyor. O zamandan bu yana araştırma ekibi, “yerel yol işaretleri ve işaretlemelerine uyum sağlayarak” sürekli iyileştirmeler yapıyor. China Daily’ye göre algoritmaları optimize etmek .

L3 Otonom Sürüş

SAIC Motor ve e-ticaret devi Alibaba’nın elektrikli araç markası olan IM Motors da L3 otomobillerin ürün girişi için hükümete başvuruda bulundu ve şirket, modellerinin ülkenin L3 pilot programına giren ilk modeller arasında olduğunu söyledi Reuters’e göre. IM Motors geçen hafta BMW ile birlikte L3 araçlarını Şanghay’daki yüksek hızlı yollarda test etme izni verildiğini duyurdu.

L2’den L3’e geçiş çok büyük bir gelişme; otomobil üreticileri trafik kazalarının sorumluluğunu esasen sürücünün yerine alıyor ve bu da destekli sürüşten otonom sürüşe önemli bir geçişin sinyalini veriyor. “Koşullu otonom sürüş” olarak bilinen SEA Seviye 3, sürücülere başka şeyler yapma özgürlüğü verirken teknoloji, yolu izlemek ve trafik durumlarını insan müdahalesi olmadan izlemek de dahil olmak üzere sürüşün birçok yönünü yönetiyor. Elbette insan sürücülerin çağrıldıklarında direksiyona geçmesi gerekiyor.

Dünyanın en büyük araç pazarı olan Çin, otomobil üreticileri Arcfox ve Deepal’e L3 sistemlerini ülkedeki kapalı yollarda test etme izinlerini de verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
MG Cyberster roadster

MG’nin yeni Roadster Cyberster özellikleri, renkleri ve daha fazlası!

MG Cyberster’la tanışın. İlk kez 2021’de Şangay Otomobil Fuarı’nda konsept olarak gösterilen , garip…
Hyundai Kona Ev

Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de satışa sunuldu. Fiyatı, Menzili ve Teknik özellikleri

Hyundai’nin elektrikli araç devrimindeki son harikası, tamamen elektrikli SUV modeli Hyundai Kona Elektrik, Türkiye pazarına giriş yaptı.
Yuki Hector Pro

4 kişilik mini elektrikli Yuki Hector Pro şimdi satışta! Fiyat ve özellikleri

Yuki, yerli bir marka olarak bilinen elektrikli araçlarıyla dikkat çekiyor. Şimdi de 4 kişilik tamamen elektrikli mini aracı Yuki Hector Pro ile karşımızda. Daha önce Yuki Amy ve Yuki Amy Mini modelleriyle ilgi toplayan Yuki, şimdi de yeni modeli Hector Pro’yu satışa sundu.
Pekin Otomobil Fuarı

Pekin Otomobil Fuarı’nda Dikkat edilecek 10 Araba

BMW, Lamborghini ve Mini gibi büyük markaların ilk çıkışlarını ele alırken, burada etkinlikteki diğer çılgın konseptlerden ve EV’lerden bazılarının özetini bulacaksınız.