BYD SEAL
BYD SEAL

BYD yurt dışına doğru genişlerken son hedefi Hyundai ve Kia için sorun yaratabilir. BYD, bu yılın ilk yarısında Güney Kore’de elektrikli otomobil satmayı planlıyor. Uygun fiyatlı EV’leri, Güney Koreli otomobil üreticisinin kendi sahasında Hyundai IONIQ 5 , Kona Electric ve Kia EV6 ile rekabet edecek.

BYD, 4. çeyrekte Tesla’yı geçerek dünyanın en büyük EV üreticisi haline geldikten sonra yavaşlamıyor.

Çinli otomobil üreticisi, 2022’de teslim edilen 911.000 adetten %73 artışla geçen yıl 1,6 milyon adet tamamen elektrikli araç sattı.

BYD’nin Atto 3 (Çin’de Yuan Plus), Dolphin ve Seal sedan gibi uygun fiyatlı EV’leri yurtdışı pazarlarda pazar payı kazanmaya devam ediyor. Daha geçen yıl faaliyete geçtikten sonra BYD, Ocak ayında Japonya’nın EV ithalatının %20’sini temsil ediyordu .

Otomobil üreticisi, önemli pazarlarda düşük maliyetli EV’lere olan talebin artmaya devam etmesiyle geçen ay yurtdışında 36.174 araç satışı rekoru kırdı.

BYD halihazırda Tayland, Japonya, Brezilya ve Kolombiya’da lider konumdadır. Ayrıca Hindistan, Avrupa, Meksika, Avustralya ve Endonezya’daki son lansmanlarla da genişliyor.

Son hedefi şimdiden yerli otomobil üreticilerini alarma geçirmek. BYD, Hyundai ve Kia ile rekabet edebilmek için Güney Kore’de elektrikli araçlar piyasaya sürecek 

BYD Atto 3 (Kaynak: BYD)

BYD, Hyundai ve Kia’nın kendi sahasında EV’leri piyasaya sürüyor

BYD’nin Kore’de elektrikli araç satmayı hedeflediği için önümüzdeki ay Kore Çevre Bakanlığı ve ülkenin Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı ile görüşmesi bekleniyor. Konuyu bilen kaynaklar haberi Pazartesi günü doğruladı.

The Korean Economic Daily’ye göre otomobil üreticilerinin ülkede elektrikli otomobil satabilmek için aracın menzili, enerji verimliliği ve pil güvenliği de dahil olmak üzere çevre ve güvenlik sertifikalarına ihtiyacı var. Arabalar daha sonra devlet sübvansiyonları için uygunluk incelemesine tabi tutulur.

BYD Dolphin (solda) ve Atto 3 (sağda) Kaynak: BYD

Yaklaşık iki veya üç ay süren süreçte BYD’nin bu yılın ilk yarısında Güney Kore’de elektrikli araç satışına başlaması bekleniyor.

Kaynaklar, piyasaya sürülecek ilk BYD EV’nin Atto 3 olacağını söyledi. Elektrikli SUV, geçen yıl yurt dışında 100.000’in üzerinde satışla BYD’nin en çok satan aracı oldu. BYD’nin Atto 3’ü küresel EV satışlarının %40’ını oluşturdu.

Şirket ayrıca Hyundai’nin iç pazarında pazar payı kazanmayı planladığı için Dolphin elektrikli hatchback ve Seal modellerini de piyasaya sürmeyi planlıyor.

Endüstri kaynaklarına göre Atto 3, IONIQ 5, Kona Electric, Kia Niro EV ve Kia EV6 dahil olmak üzere Hyundai ve Kia elektrikli modelleriyle rekabet edecek.

Güney Kore’nin KG Mobility Corp’u, Kasım ayında ülkede bir EV pil fabrikası kurmak için BYD ile ortaklık yaptığını açıklamıştı. BYD halihazırda Kore’de otobüs ve kamyon gibi ticari elektrikli araçlar satıyor ancak şimdi binek araçlara da yayılmayı planlıyor.

Hyundai IONIQ 5 (solda) ve IONIQ 6 (sağda) Tesla Supercharger’da (Kaynak: Hyundai)

Tsunami gibi küresel pazara girmek

Sektörden bir yetkili, bu hareketin Hyundai ve Kia gibi yerli otomobil üreticilerini nasıl etkileyebileceğini açıklayarak şunları söyledi: “Çin arabaları artık düşük kaliteli modeller olarak görülmüyor.” Yetkili, “Bunlar uygun fiyatlı ve aynı zamanda gelişmiş teknoloji ve tasarımlara sahip iyi arabalar” dedi.

Rapora göre Hyundai Motor’un dış danışma komitesi, “Çin otomobilleri Çin Seddi’ni geçerek küresel pazara bir tsunami gibi giriyor” dedi. “Hyundai ve diğer küresel otomobil üreticileri pazarlarını kaybediyor” diye açıkladılar.

Meksika’da BYD Seal test sürüşü (Kaynak: BYD)

BYD’nin yaklaşmakta olan EV planları geçen hafta Çin’de sızdırıldı ve önemli segmentlerde birkaç yeni heyecan verici EV’nin piyasaya sürüldüğünü ortaya çıkardı.

Yeni “Champion Edition” Dolphin EV, daha büyük bir pil ve daha fazla menzille işleri başlatacak. Yunus satışları, Meksika, Japonya ve Avrupa’da piyasaya sürülmesinin ardından yıllık bazda %7 artışla yalnızca geçen ay yaklaşık 19.000’e ulaştı.

BYD ayrıca Tesla’nın en çok satan Model Y’si olan Sea Lion 07 ve Song L’yi hedef alan iki yeni orta boy elektrikli SUV’u da piyasaya sürüyor.

BYD Sea Lion 07, markanın ilk “orta boy şehir içi akıllı elektrikli SUV’u” (Kaynak: BYD)

Sea Lion 07, eski Lamborghini ve Audi tasarımcısı Wolfgang Egger tarafından yönetilen BYD’nin tartışmasız en şık elektrikli SUV’sidir. 4.830 mm uzunluğunda, 1.925 mm genişliğinde ve 1.620 mm yüksekliğinde olan Sea Lion 07, Tesla Model Y ile hemen hemen aynı boyuttadır (4.760 mm uzunluk, 1.921 mm genişlik ve 1.624 mm yükseklik).

Aynı zamanda Hyundai’nin IONIQ 5’i (4.625 mm uzunluk, 1.890 mm genişlik ve 1.625 mm yükseklik) ile de yarışacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Tesla Faciası: Skandal Geri Çağırma! 2 Milyon Araç Tehlikede, Autopilot Sürücüleri Aldatıyor!

Tesla, Amerika genelindeki neredeyse tüm otomobillerini geri çağırmaya hazırlanıyor. Autosteer özelliğine sahip…
Toyota BZ2x

Toyota’nın küçük SUV’si BZ2x nasıl görünecek? Menzili ve Teknik Özellikleri

2025’e kadar beklediğimiz ve Toyota’nın elektrikli araç ailesinin bir parçası olacak olan…

Huawei Aito M9’un tek parça şasili otomobili çarpışma testi. MUHTEŞEM!!

Huawei’nin yeni elektrikli aracı Aito M9, çarpışma testindeki etkileyici performansıyla dikkat çekiyor.…
Yeni Zeekr 001

Yeni Zeekr 001, 580 kW gücüyle Çin’de 37.500 Dolara satışa sunuldu!

Geely Group’un yeni Zeekr 001‘i, selefine kıyasla birçok geliştirmeyle Çin’de piyasaya sürüldü. 580 kW’a kadar güce, 700…