Geçtiğimiz aylarda, “Otomobil üreticileri elektrikli araç talebini fazla tahmin etti” gibi manşetlerle karşılaştık. Ancak Hyundai ve Kia gibi bazı markalar, elektrikli araçlarına olan talebin güçlü kalmasıyla “çok yükselişte” olduklarını gösteriyor.

Koreli otomobil üreticilerinin üst düzey yöneticileri, Los Angeles Otomobil Fuarı öncesinde ABD’de elektrikli araçlara yönelik güçlü bir talep gördüklerini belirttiler. Hyundai‘nin küresel başkanı Jose Munoz, bu konuda hâlâ iyimser olduğunu ifade ederek, “Batarya elektriği konusunda hâlâ çok iyimserim” dedi ve EV satışlarının yıldan yıla ikiye katlanmasını kanıt olarak sundu.

Hyundai ve Kia‘nın ilk özel elektrikli araçları olan IONIQ 5 ve EV6, Ekim ayında ABD’de satış rekorları kırarak, Kia da dahil olmak üzere Hyundai’yi ABD EV pazarında Tesla’nın ardından ikinci sıraya taşıdı. Tescil verilerine göre Hyundai, Eylül ayına kadar ABD pazarının %4,8’ini talep etti. Aynı dönemde Kia ise toplam %7,5 veya 64.000 elektrikli araçla pazarın %2,7’sini oluşturdu.

Elektrikli araç tescilleri yılın ilk dokuz ayında %61 artarak yaklaşık 853.000’e ulaştı.

BloombergNEF’e göre elektrikli araçlar, yılın ilk yarısında toplam ABD satışlarında %7 sınırını aştı ve bu yıl 1 milyona ulaşma yolunda ilerliyor.

Hyundai Motor Group Metaplant Amerika genel montaj tesisi ve boyahane inşaatı 19 Ekim 2023 (Kaynak: HMGMA)

Hyundai, ABD’deki ilk elektrikli araç fabrikasının inşaatına geçen Ekim ayında başladı. Jose Munoz, “Savannah (Georgia)’daki akülü elektrik tesisi yatırımlarımız devam ediyor. Bu yüzden önümüzdeki yılın ekim ayına kadar hazır hale getirmek için elimizden geleni yapıyoruz” diyerek, şirketin yatırımlarını hızlandırdığını belirtti.

Hyundai, geçen ay en popüler modellerinde kira fiyatlarını düşürerek Tesla’yı takip etti. Ayrıca, 2 Ocak 2024 tarihine kadar seçili EV’lerin satın alınması veya kiralanmasıyla birlikte ücretsiz bir EV şarj cihazı sunan promosyonunu da uzattı.

IONIQ 5

Yüksek faiz oranları ve enflasyon endişelerine rağmen Hyundai, büyümeye devam ediyor. Şirket, ABD elektrikli araç fabrikasındaki ilerlemeyi ikiye katlamak ve ivmesini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Elektrikli araç pazarındaki hızlı büyüme ve talep, otomobil üreticilerinin rekabetçi modelleri piyasaya sürdüğü bir dönemde devam ediyor. Hyundai ve Kia, ABD’deki güçlü elektrikli araç talebinin liderliğini sürdürmeyi hedefliyor. Sizce, EV pazarı soğuyor mu, yoksa otomobil üreticileri daha rekabetçi modellerle beklentileri mi yükseltiyor? Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Togg T10X D-Smart

D-Smart GO, Togg T10X kullanıcılarının hizmetinde!

Türkiye’nin önde gelen mobilite alanında hizmet sunan küresel teknoloji markası Togg ile…

Ocak ayının en çok satan sıfır otomobil markası belli oldu

2023 yılı, otomobil endüstrisi için bir dizi zorlukla karşılaşan bir dönem olarak…

Tesla, ilk Autopilot kaza sonucu ölüm davasını kazandı

Jüri, Autopilot’un bir kazaya neden olduğunu, bir yolcunun ölümüne ve iki kişinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olduğunu iddia eden 2019’daki hatalı ölümle ilgili davada Tesla’nın hatalı olmadığını tespit etti .
zeekr-001

Otomobil Devi Zeekr, Yenilikçi Güncellemelerle 001 Modelini Tanıttı

Çin merkezli otomobil üreticisi Zeekr, en son modeli 001 için heyecan verici…