BYD-Q3
BYD-Q3

Dünyanın en büyük EV üreticisi BYD , bu hafta ilk sodyum iyon pil tesisinin temellerini attı. BYD, planlanan yıllık 30 GWh kapasiteyle 1,4 milyar $ (10 milyar RMB) yatırım yapıyor.

Muhtemelen BYD’nin genel EV hacminde Tesla’yı geride bırakarak dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi haline geldiğini duymuşsunuzdur . Ancak BYD aynı zamanda dünyanın önde gelen pil üreticisidir.

Lityum iyon şu anda araçlardaki birincil pil olmasına rağmen şirketler daha düşük fiyatlar, daha fazla menzil, daha hızlı şarj ve daha az hammadde kullanımı sağlamak için yeni kimyalar geliştiriyor.

BYD dünyanın önde gelen pil üreticisidir.

BYD’nin Blade Battery’si Tesla, Hyundai, Toyota ve Ford gibi diğer otomobil üreticilerinin EV’lerine güç sağlıyor. Blade Pil, BYD’nin FinDreams tarafından tasarlanıp üretilen bir LFP pilidir.

FinDreams, 2020 yılında BYD’nin Blade Pilini üretmeye başladı. Geçtiğimiz Haziran ayında birim, sodyum iyon pillere genişlemek için Huaihai Holding Grubu ile kendi ortak girişimini kurdu.

Şirket, dünyanın en büyük sodyum pil sistemleri tedarikçisi olmayı hedefliyor. Huaihai, ekonomik değerini gördükten sonra yıllar önce sodyum pilleri keşfetmeye başladığını söyledi.

BYD Dolphin EV (Kaynak: BYD)
BYD Dolphin EV (Kaynak: BYD)

BYD ilk sodyum iyon pil tesisini kurmaya başladı

Sodyum iyon piller lityuma göre daha ucuz bir alternatif sunar ancak daha düşük enerji yoğunluğuna sahiptir. Piller, daha yüksek enerji yoğunluğuna ihtiyaç duymayan düşük maliyetli küçük arabalarda veya iki tekerlekli araçlarda en kullanışlıdır.

FinDreams ve Huaihai, Kasım ayında Xuzhou’da ilk BYD sodyum iyon pil tesisini kurmayı kabul etti.

BYD Atto 3 (Kaynak: BYD)
BYD Atto 3 (Kaynak: BYD)

Tesis, şirketler arasındaki ilk işbirliği değil. BYD ve Huaihai, bir yıl önce, Kasım 2022’de Blade pil üretimi için bir tesis kurmak üzere ortaklık kurmuştu. İnşaat geçen Ocak ayında başladı ve Mart ayında erken üretim planlanıyor.

2022’de BYD‘nin sodyum iyon pil üretimine 2023’te başlayacağı ve Seagull’ın yeni teknolojiyi alan ilk EV olacağı yönünde söylentiler ortaya çıktı. Ancak BYD’nin Seagull’ı Nisan ayında LFP (lityum demir fosfat) Blade Batarya ile yürümeye başladı.

YiWei sodyum iyon pille çalışan EV (Kaynak: JAC Motors SA)
YiWei sodyum iyon pille çalışan EV (Kaynak: JAC Motors SA)

Haber, JAC Group’un Volkswagen tarafından desteklenen yeni bir EV markası olan YiWei’nin ilk sodyum iyon pille çalışan EV’sini üretmeye başlamasının ardından geldi. İlk model geçen hafta üretim hattından çıktı ve teslimatların bu ay başlaması bekleniyor.

Yiwei Tech Başkanı Xia Shunli, sodyum iyon pillerin “kitlesel elektrikli araçların kitlelere yayılmasını teşvik eden düşük maliyetli bir çözüm” olacağını söyledi.

Pil devi CATL ayrıca Nisan ayında Chery Auto’nun iCar markasının sodyum iyon pillerini kullanan ilk marka olacağını açıkladı.

Kaynak: CarNewsChina

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Vokvo

Volvo ve CATL eski EV Bataryalarını dönüştürecek!

Tamamen elektrikli bir geleceğe yönelen ilk eski otomobil üreticilerinden biri olan Volvo, karbon ayak izini azaltmak için şimdiden büyük adımlar atıyor.

ExxonMobil, Elektrikli Araç Pilleri İçin Lityum Üretimine Giriş Yapıyor

ExxonMobil, Batarya tedarik lideri olmak için ABD’de lityum sondajına başlıyor.

Toyota’nın Yeni Nesil Katı Hal EV Pilleri ve Çığır Açan Batarya Teknolojisi

Gerçekçi olmayan uzun menzilli yeteneklere sahip çığır açıcı katı hal EV pilleriyle…

Tesla Cybertruck’ın Steer-by-Wire Teknolojisi Nedir?

Tesla, 48V sisteme geçişiyle steer-by-wire teknolojisindeki güç talebini karşılayabilme yeteneğini vurguluyor. Cybertruck’ın…