Byd Türkiye'ye Yatırım
Byd Türkiye’ye Yatırım

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Bu büyük yatırım, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çeşitli bakanların katılımıyla düzenlenecek olan törenle duyurulacak. Bloomberg’e bilgi veren üst düzey yetkililer, BYD’nin Türkiye’de inşa edeceği fabrikanın, şirketin Avrupa’daki ikinci fabrikası olacağını belirtti. İlk fabrikasını Macaristan’da kuran BYD, Türkiye’deki tesisini Manisa’da inşa edecek.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan Katılacak

Yetkililer, Manisa’da kurulacak fabrikanın Türkiye’nin otomotiv sektörüne büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra diğer önemli isimlerin de katılması bekleniyor.

Vergi Muafiyeti Sağlanacak

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Çin menşeli oto ithalatında yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlananlar, uygulanan ek mali yükümlülükten muaf tutulacak. Bu düzenleme, Türkiye’de yatırım yapan firmalara önemli avantajlar sunacak.

Çin Menşeli Otomobillere Ek Vergi

Geçen ay yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Çin menşeli otomobillere yüzde 40 ek gümrük vergisi getirilmişti. Ticaret Bakanlığı, bu düzenlemenin detaylarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Guangzhou Automobile Group ile TOGG Görüşmeleri Başladı

Öte yandan, Çinli Guangzhou Automobile Group ile Türkiye’nin yerli otomobil markası TOGG arasında görüşmelerin başladığı bildirildi. Bu görüşmeler, Türkiye’nin otomotiv sektöründe yeni işbirliklerine ve yatırımlara açık olduğunun bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Görüşmelerin detayı ile ilgili henüz bir bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

BMW M3 Elektrikli Bir Modelle Geliyor

Alman otomobil üreticisi olan BMW’nin en ünlü yüksek performanslı modeli olan BMW M3 spor sedan, elektrikli bir versiyona dönüşüyor. Bu gelişme, Portekiz’de düzenlenen bir yuvarlak masa röportajında BMW’nin ürün geliştirme şefi Frank Weber tarafından doğrulandı.
PEUGEOT E-208

Yeni Elektrikli Peugeot 208, 2024’dün başında Türkiye Yollarında

PEUGEOT E-208, 2021 yılının sonunda yapılan optimize çalışmalarla menzili % 6,5 artırılarak…

Volkswagen, ilk elektrikli station vagonu yeni ID.7 Tourer görselleriyle tanıtıyor

Gelecek yıl yeni bir Volkswagen EV piyasaya sürülmeye başlayacak. Volkswagen, markanın ilk elektrikli steyşın vagonu ID.7 Tourer’ın ilk görsellerini ortaya çıkardı.
Leapmotor C10

Leapmotor C10 Türkiye’de satışta. Teknik Özellikleri Menzili ve Fiyatı

Türkiye pazarında en ekonomik SUV modeli olarak dikkat çekebilecek olan tamamen elektrikli…