BYD electric pickup
BYD electric pickup

Önde gelen küresel EV üreticisi BYD‘nin elektrikli pikapının yakın zamanda Avustralya’da test edildiği görüldü ve bu da yeni modelin yakında yurt dışında piyasaya sürülebileceğini gösteriyor.

BYD’nin yeni dayanıklı elektrikli pikapı yakında piyasaya çıkıyor

BYD yıllardır elektrikli bir kamyon geliştiriyor. Çin otomobil medyası web sitesi CarNewsChina, Kasım 2022’de BYD’nin tesisinde test modellerini tespit etmişti.

Geçen yıl BYD’nin elektrikli pikapı Çin’de test edilirken görüntülendi. Kamuflaja rağmen, elektrikli olduğunu düşündüren diğer özelliklerin yanı sıra sağ tarafta bir şarj portunu açıkça görebiliyordunuz.

Ekim ayında sızdırılan bir patent bize ne beklememiz gerektiği konusunda daha iyi bir fikir verdi. Görüntülerde yeni Toyota Tacoma veya Ford F-150’ye benzeyen sağlam bir EV pikap ortaya çıktı. Eski Lamborghini ve Audi tasarımcısı Wolfgang Egger, elektrikli kamyonun ön kısmında devasa bir “BYD” sembolüyle detaylandırdı.

Aynı zamanda büyük bir ön ızgara, dört kapı ve sağlam çamurluklar içerir. Çin’den gelen raporlar bunun yaklaşık 209 inç uzunluğunda olacağını öne sürüyor. Bu, Toyota’nın 225 inçlik Tacoma’sından biraz daha kısa.

BYD’nin elektrikli pikapının yakın zamanda Avustralya’da uzun zamandır beklenen sağdan direksiyonlu model olarak test edildiği görüldü.

Kamyon, üst üste dizilmiş çift LED farlar ve yan basamaklarla sağlam, bloklu bir tasarıma sahiptir. Raporlara göre çift kabinli, beş koltuklu olarak gelecek.

Yurtdışında yeni test modellerinin ortaya çıkmasıyla birlikte EV kamyonunun yakında Avustralya’ya ve ardından Güney Afrika gibi diğer pazarlara da inmesi bekleniyor.

BYD’nin yeni elektrikli pikapı, Ford’un F-150 Lightning (yakın zamanda Norveç’e inen), Geely’nin Radar R6’sı ve Dongfeng Rich 6 EV ile rekabet edecek. Henüz teyit edilmemiş olsa da kamyonun PHEV ve tamamen elektrikli güç aktarma organı seçenekleriyle gelmesi bekleniyor.

Elektrugo’nun Görüşü

4. çeyrekte Tesla’yı geride bırakan BYD, dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi haline geldi. Otomobil üreticisi, yeni EV’ler ve hızlı bir yurt dışı genişlemeyle ivmeyi 2024’e taşımayı planlıyor.

Her ne kadar Dolphin, Atto 3 ve Seal gibi düşük maliyetli modelleriyle tanınsa da BYD, lüks ve orta boy SUV’lar gibi yeni segmentlere doğru genişliyor.

BYD’nin Meksika başkanı Zhou Zou, Nikkei’ye otomobil üreticisinin ABD’ye bir ihracat merkezi kurmayı planladığı için ülkede bir fabrika kurmayı düşündüğünü söyledi. Amerikalı otomobil üreticileri Ford ve GM geçtiğimiz günlerde BYD gibi Çinli otomobil üreticilerini savuşturmak amacıyla daha düşük maliyetli EV’ler piyasaya sürme planlarını duyurdular.

Ford’un CEO’su Jim Farley, bu hafta Wolfe Araştırma Konferansı’nda, eğer otomobil üreticileri Çinlilerle rekabet edemezlerse , gelirinizin “%20 ila %30’unun” risk altında olacağını söyledi.

Görünüşe göre BYD, Ford’un elektrikli kamyon pazarındaki hassas noktasını hedefliyor. Ford’un F-150 Lightning’i geçen yıl ABD’de en çok satan EV kamyonuydu ancak Tesla Cybertruck‘un da aralarında bulunduğu yeni rakipler pazara giriyor. BYD, yeni EV pikapıyla yurt dışı pazarlarda yetenekli elektrikli seçeneklere yönelik artan talebi karşılamayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
BYD Ocean-M

BYD 3. çeyrekte piyasaya çıkacak Ocean-M hatchback’i tanıttı!

Ocean-M hatchback’in resmi lansmanı üçüncü çeyrekte 150.000 RMB (yaklaşık 20 bin dolar) ila 200.000 RMB (yaklaşık 27 bin dolar) fiyat aralığında gerçekleşecek.
batarya

Mercedes: “Katı hâl bataryaya gerek yok.”

Mercedes, Toyota’nın desteklediği katı hal batarya teknolojisi konusunda ‘gerçekçi’ bir bakış açısı…
BYD Atto 3

BYD Atto3 Türkiye’ye Resmi Olarak Giriş Yaptı: Fiyat Açıklandı, Togg’a Ciddi Rakip

Dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticilerinden BYD (Build Your Dreams), Eylül ayında…
Mustang Mach-E GT

Elektrikli Mustang Mach-E GT Türkiye’de! İşte menzili, Fiyatı ve Özellikleri

Sonunda Mustang Mach-E GT modeli, Türkiye’de!