Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin öncülüğünde yürütülen proje, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Elektrikli araçların menzillerini artırmayı hedefleyen projenin liderliğini Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Kefal üstlendi. Proje kapsamında geliştirilen kompozit salıncak kolunun sadece 665 gram ağırlığında olması, standart süspansiyon sistemine gelen kuvvetlere karşı 7 kat dayanıklılık sağlaması ve elektrikli araçların süspansiyon sistemini hafifleterek menzillerini artırması büyük bir başarı olarak değerlendirildi.

Otomotiv Süspansiyon Salıncak Kolunun Kompozit Malzemeden Üretimine Yönelik Tasarım, Analiz ve Optimizasyon Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Deneysel Doğrulanması başlığı altındaki proje, üniversite-sanayi işbirliği modelini temel alarak gerçekleştirildi. Araçların sürüş esnasında önemli bir rol oynayan süspansiyon sistemi, Sabancı Üniversitesi’nin geliştirdiği kompozit malzemelerle üretilmiş salıncak kolları sayesinde daha hafif, dayanıklı ve performans odaklı bir yapıya kavuştu.

Geleneksel metal salıncak kollarının yerine konulan kompozit salıncak kolları, sadece 665 gram ağırlığıyla dikkat çekerken, süspansiyon sistemine gelen kuvvetlere karşı sağladığı en az 7 kat dayanıklılık ile öne çıkıyor. Bu yenilikçi tasarım, elektrikli araçların menzilini iyileştirmeyi ve performanslarını artırmayı amaçlamaktadır.

Projede ayrıca, kompozit salıncak kolu içine entegre edilen fiber optik sensörler sayesinde, sürücüye salıncak kolunun mukavemeti hakkında anlık bilgiler sunulmaktadır. Bu bilgi transferi, sürücünün daha bilinçli ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamasına olanak tanımaktadır.

Yetkililer, projenin yerli ve milli imkanlarla seri üretilebilen, daha güvenli, hafif ve akıllı otomobil parçalarının geliştirilmesine katkı sağladığını belirterek, projenin önemini vurgulamışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

BYD, Çin’deki otoyollarda L3 otonom sürüşü test etmeye başlayacak

Yeni bir grup otomobil üreticisinin artık otoyollarda ve otoyollarda kendi otonom sürüş…
Nio Et7

NIO ET7’nin 150 kWh Bataryasıyla 1000 km Menzil Testi ve Fiyat Detayları

Geçtiğimiz pazar sabahı, NIO CEO’su William Li, uzun bir yolculuğa çıkmak için…

VinFast VF 7 Duyuruldu: Özellikleri, Fiyatı ve Menzili Hakkında Her Şey

VF7, C segmentindeki akıllı elektrikli araçlar kategorisinde pazara sunuldu. Araç, geniş tekerlek…
Renault Symbioz hibrit

Renault Symbioz Nihayet tanıtıldı! İşte Tasarım ve Teknik özellikleri

Renault, SUV segmentindeki güçlü varlığını daha da genişleterek ürün gamını zenginleştirmeye devam…