Elektrikli Araç Bataryası
Elektrikli Araç Bataryası

Gelecek yıl kullanım ömrünü tamamlayacak araç bataryalarının sayısının yarım milyona ulaşması bekleniyor, ancak SNE Research’in öngörüsüne göre, bu rakam 2040 yılında yıllık 4,2 milyonu geçecek.

Otomobillerde kullanılan lityum iyon hücreleri, bataryaların içindeki malzemelerin büyük bir kısmı geri dönüştürülerek, sürdürülebilir bir şekilde yeniden batarya üretiminde kullanılabiliyor.

2025’te 560 binden fazla elektrikli araç bataryası çöp mü olacak?

Geçen sene 100 bin araç bataryasını dönüştürerek 13 bin ton LFP katot malzemesi üreten dünya devi CATL, 2035 sonrası batarya üretiminde ihtiyaç duyulan malzemelerin büyük bir kısmını geri dönüşümden elde edeceğini öngörüyor. CATL, katot aktif malzemede geri dönüşüm oranını %99,3’e, lityum geri dönüşümünü ise %90’ın üzerine çıkarmak için yoğun bir ar-ge faaliyeti yürütüyor.

Ayrıca, araçlardan çıkan bataryaların enerji depolama alanlarında da kullanılabileceği önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor. Bu, atık bataryaların geri dönüşümünün yanı sıra, enerji depolama sektöründe sürdürülebilir ve ekonomik bir çözüm sunarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha etkin kullanılmasına olanak tanıyabilir.

Bu görselin Alt özniteliği boş. Dosya adı: thumbs_b_c_590e7e6072ff8ae52a96b048d9374549.webp

Batarya geri dönüşüm süreçlerinde yüksek verimliliğe sahip yerli girişimler, örneğin Novocycle gibi, 2050’de pazarın finansal büyüklüğünün 45 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu girişimler, sürdürülebilir enerji depolama çözümlerine odaklanarak, batarya geri dönüşümünde önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Toyota C-HR PHEV üretim hattından çıktı!

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Sakarya’daki fabrikasında Türkiye’de üretilen ilk Elektrikle Şarj Edilebilen Hibrit (PHEV) araç olan yeni nesil Toyota C-HR üretim hattından çıktı.
nissan qashqai 2024

2024 Nissan Qashqai: Yenilendi ve Daha da Gelişti!

Nissan Qashqai, crossover segmentinde standartları belirleyen bir isim olmaya devam ediyor. Yenilenen…

Elektrikli Devrimin Lideri: Togg, 2024’te Pazarın Zirvesine Yükseliyor!

Elektrikli araç kullanımının artış gösterdiği günümüzde, Türkiye otomobil pazarında büyük değişimler yaşanıyor.…
BYD SEAL

BYD, Güney Kore’de elektrikli araç piyasaya sürme planlarıyla Hyundai ve Kia’yı rahatsız etti!

BYD yurt dışına doğru genişlerken son hedefi Hyundai ve Kia için sorun yaratabilir. BYD,…