Toyota, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olarak, elektrikli araçlarına manuel vites eklemek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Firmanın aldığı yeni patent, manuel olarak 14 vites seçeneğine işaret ediyor.

Modern otomobillerde manuel vites sistemlerinin giderek azaldığı gözlemlendiği teknoloji editörü tarafından belirtiliyor. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte bu sistemlerin artık tozlu raflara yönelik bir yolculuğa çıktığını ifade eden editör, şehirleşme ve artan trafik şartlarına rağmen halen önemli bir sürücü kitlesinin manuel vitesi tercih ettiğini vurguluyor. Toyota’nın, bu sürücülerin taleplerini göz önünde bulundurarak elektrikli araçlar için sanal manuel şanzıman üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Toyota’nın geliştirdiği sanal manuel şanzıman, bataryalı elektrikli araçlar için duyurulan yeni teknolojilerin bir parçası olarak öne çıkıyor. Patent başvurusuna göre, sanal manuel şanzıman sürücülere altı vitesle sınırlı kalmaksızın çeşitli tork modelleri arasından seçim yapma imkanı tanıyacak. Bu sayede sürücüler, kendi sürüş tarzlarına uygun olarak 14 farklı vites arasından seçim yapabilecekler.

Patent, sürücülerin tıpkı normal bir manuel araçta olduğu gibi vites seçebilecekleri, ancak vitesler arasında geçiş yaptıkça sanal bir modelin bir sonraki oran dizisini sunduğu bir senaryoyu açıklıyor. Örneğin, altıncı vites seçildiğinde, ekranda diğer mevcut oranlar görüntülenecek ve sürücü, yedinci vitese veya daha ileriye geçebilecek.

Geçtiğimiz yıl Toyota’nın teknolojiyi test etmek için yeni Lexus UX 300e üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Deneyimleyenler, sanal manuel viteslerin sistemin gerçeğine oldukça benzer bir şekilde çalıştığını söylüyorlar. Teknolojinin 2026’dan önce yaygınlaşması beklenmese de, sabit bir devir seçimi yapılabildiği ve devir sesinin hoparlörler aracılığıyla sağlandığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Aşırı düşük sıcaklıklarda çalışabilen yeni batarya hücreleri geliştiriliyor!

South 8 Technologies, Advanced Automotive Battery Conference (AABC) kapsamında, ileri seviye lityum…
Sony ve Honda Afeela

Sony ve Honda, Güncellenmiş Afeela Prototipini CES 2024’te Tanıtıyor!

Sony Honda Mobility, CES 2024’te Afeela prototipinin güncellenmiş bir versiyonunu tanıttı. Şık elektrikli sedan, birkaç revizyona tabi tutuldu ve şirket, en son yinelemenin üretim görünümüne öncekinden daha yakın olduğunu belirtti.
Chery Türkiye

Chery, Türkiye’deki Satış ve Servis Ağını Genişletiyor

Türkiye otomotiv pazarına 2023’ün ilk çeyreğinde giriş yapan Chery, 40 bin 590…

Tesla Cybertruck Teslimatları Başladı: İşte Özellikler ve Fiyatı!

Tesla, temel sürüm için 61.000 dolardan başlayan fiyatlarla 470 mil (756 km)…