Heybike HERO e-bisiklet
Heybike HERO e-bisiklet

Elektrikli bisiklet endüstrisinin şu anda 1920’lerin otomobil pazarına eşdeğer bir durumda olmasının güzel yanlarından biri, bazen birbirinden oldukça farklı tasarım konseptleriyle yeni ve çılgın şeyler deneyen yaklaşık yüz farklı e-bisiklet şirketinin olmasıdır. Yakın zamanda duyurulan Heybike HERO, bu fikrin en saf örneğidir ve bir şirketin “Süper hafif bir karbon fiber kadro üretelim ama aynı zamanda onu süspansiyon ve ağır, yüksek güçlü bileşenlerle dolduralım” dediğinde neler olabileceğini sergiliyor.

Bisiklet, demek istiyorum. Ardından aşağıdaki sürüş ve test videosuna göz atın. O halde Heybike HERO hakkındaki düşüncelerimizin tamamını merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Heybike HERO video incelemesi

Heybike HERO’nun teknik özellikleri

  • Motor:  1.000 W en yüksek değere sahip arka göbek motoru (ortadan tahrikli versiyonu da mevcuttur)
  • Azami hız:  31 mil/saat (50 km/saat)
  • Menzil:  60 mile kadar iddia edildi (100 km’ye kadar)
  • Pil:  48V 18Ah (864 Wh)
  • Ağırlık : 75 lb (34 kg)
  • Yük kapasitesi:  Talep edilen 400 lb (181 kg)
  • Çerçeve:  Karbon fiber tam süspansiyonlu çerçeve
  • Lastikler : 26×4″ kalın lastikler
  • Frenler:  Çift pistonlu hidrolik disk frenler
  • Ekstralar:  Renkli ekran, ön LED ışık, ön ve arka süspansiyon, destek standı, dahili kablolar, çıkarılabilir pil

Almak için çok fazla sebep var!

İlk bakışta, gördüğümüz pek çok adım adım ilerleyen kalın lastikli macera e-bisikletlerine benziyor. Ancak daha yakından bakıldığında, horst bağlantılı süspansiyon biçimindeki gizli arka süspansiyon ortaya çıkıyor. Amortisör, koltuk borusunun arkasındaki çerçeveye sıkıştırılacak şekilde güzel bir şekilde tasarlandığı için bunu ilk başta neredeyse fark etmiyorsunuz.

Ayrıca, elbette, çerçevenin görselliği bozan bir takım tuhaf açılara sahip olduğu gerçeği de var. Bunlar karbon fiberin yapısıyla mümkün oluyor. Hidroformlu alüminyumla bunun gibi harika bir çerçeve elde etmede iyi şanslar.

Ön çamurluğun bariz bir şekilde bulunmadığı çatalın üzerinde aynı yere monte edilmiş, ön tarafta biraz yerinde olmayan moto tarzı bir far var. Tam süspansiyonlu e-bisikletlerde oldukça yaygın olmasına rağmen arka çamurluk da yok.

Ortadan tahrikli bir motor varmış gibi görünebilir, ancak bu sadece bir hiledir. Heybike HERO aslında 750W orta tahrikli bir modelle geliyor, ancak 1000W hub sürücü versiyonunu da var. Bu, pedalların yanındaki orta sürücü görünümlü kutunun yalnızca boş bir boşluk olduğu veya en fazla denetleyiciyi ve fare yuvasını tutabileceği anlamına gelir.

Shimano Altus vites değiştirici şeklindeki şaşırtıcı derecede yüksek basamaklı 9 vitesli şanzıman, bu kalın arka göbek motorunun bir tarafının yanına yerleştirilmiştir ve motorun diğer tarafında 180 mm’lik bir disk rotoru bulunur. Bir çift çift pistonlu hidrolik kaliper durdurma gücünü sağlar.

Tamam ama nasıl gidiyor?

Tek kelimeyle şevkli! Bu göbek motoru, test ettiğimiz tüm göbek motorlu e-bisikletlerden daha fazla olan 100 Nm tork üretiyor. 65 veya 70 Nm’ye ulaştığınızda oldukça güçlü bir bölgeye girmiş olursunuz. 100 Nm aslında herkesin istediğinden daha fazla, ama Heybike bunu bize vermekten çekinmiyor!

Bisiklet sadece etkileyici (ve tartışmalı olarak yasal) 50 km / saate veya yaklaşık 31 mil / saate ulaşmakla kalmıyor, aynı zamanda bunu yalnızca gaz kelebeğinde yapıyor. Elbette pedal desteğinden yararlanmak için kendi pedal çevirme çabanızı gösterebilirsiniz, ancak gazı 32 km/saatin üzerinde kesen çoğu e-bisikletten farklı olarak Heybike HERO, ayaklarınız sabit bir şekilde sabit dururken maksimum hıza kadar kükremeye devam etmenizi sağlar. konum.

Yol tutuşu da beklediğinizden daha iyi, en azından 75 lb’lik kalın lastikli bir e-bisiklet için. Süspansiyon oldukça iyi hissettiriyor, ancak yine de, çoğu bir kamyon gibi idare eden 75 lb’lik kalın lastikli bir e-bisikletin zihniyetiyle bu konuya giriyorum.

Arkadaki dört çubuklu süspansiyon oldukça iyi çalışıyor ve kesinlikle beklediğimden daha iyi. Üst düzey e-bisikletlere paralarının karşılığını vermeyecek , ancak ucuz şeylerden veya sert kuyruklardan çok daha iyi, orası kesin.

Olduğu söyleniyor, bisiklet hala bir canavar. Olması gerekenden daha hafif (denediğim son tam süspansiyonlu kalın lastikli e-bisiklet neredeyse 100 lb ağırlığındaydı), ancak tüy kadar hafif değil. Buna çevik bile diyemem. Virajlı arazilerde sürüş yaparken hala dönüşlerinizi önceden planlamanız gerekiyor ve bisikletin, hızla gidilmesi gereken çok fazla sıkı saç tokası olmayan daha rahat parkurlarda tutulması gerektiğini savunuyorum. . Bu yokuş aşağı bir dağ bisikleti değil, daha ziyade eğlenceli bir macera bisikleti.

9 vitesli olması güzel, ancak çok az kişi özellikle sınırsız gaz verildiğinde muhtemelen tüm yolu koşacak. Bisiklette yerleşik bir tork sensörü vardır, bu nedenle çoğu zaman gaz verme dürtüsüne karşı koyabilirseniz, daha geniş vites aralığına ve doğal pedal destek performansı hissi için eklenen tork sensörüne sahip olmanın keyfine varacaksınız . Ancak bu tam hızlı gaz kelebeği kesinlikle güzel, özellikle de hafif bir yol bisikleti veya Sur Ron sınıfı sürüşlere benzer bir motosiklet gibi hissettirecek güç ve süspansiyona sahip bir bisiklette.

Sonuç olarak Heybike HERO’nun çok eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Bu şeyi sürerken çok eğleniyorum, ancak karbon fiber çerçevenin ek pahalılığının 2.399 ABD Doları tutarındaki ek fiyatı garanti edip etmediğinden emin değilim. Bisiklet şu anda Indiegogo’da da ön sipariş alıyor. Normalde kitlesel fonlama kampanyaları konusunda sağlıklı bir uyarıda bulunurken, bu durumda en azından Heybike’ın yıllardır piyasada olan ve müşterilerine onbinlerce e-bisiklet teslim eden, denenmiş ve onaylanmış bir şirket olduğunu biliyoruz. Bu bir gecede başlayan bir başlangıç ​​DEĞİLDİR.

Yani Heybike HERO kesinlikle parkurlarda ve hatta sokak sürüşlerinde oynamaktan keyif aldığım eğlenceli, güçlü ve hızlı tepki veren bir e-bisiklet oldu. Ancak bunun için para biriktirmek istemeniz için, karbon fiber çerçeveye ve bu korkak çerçevedeki eğlenceli turuncu görsellere gerçekçi davranmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Lotus Type 136: Yenilikçi Tasarımıyla Öne Çıkan Lüks Elektrikli Bisiklet

Lotus Type 136, bu hafta 20.000 £ veya neredeyse 25.000 ABD Doları tutarındaki etiketle tanıtıldı. Bu yüksek fiyatın arkasında Lotus rozeti kadar yüksek mühendislik ve tasarım maliyetleri de bulunuyor.

Türkiye Ticari Araçta da Elektrikliye Geçiyor

Otomotiv sektörü, büyük bir evrim geçiriyor. Geleneksel dizel ve benzinli araçlar, giderek…
e-bisiklete

Karda e-bisiklete binmek için 10 ipucu!

Karda e-bisiklete binmenize yardımcı olacak 10 ipucu!
Biktrix

Biktrix, iki zincirli yeni 2.300 W tam süspansiyonlu elektrikli dağ bisikletini tanıttı!

Off-road e-bisiklet heyecanını yaşamak istiyorsanız ancak piyasadaki tüm mevcut eMTB’lerin 750W’lık değersiz…