e-bisiklete
e-bisiklete

Karda e-bisiklete binmek heyecan verici bir deneyim olabilir , ancak aynı zamanda benzersiz zorluklar da doğurur. Elektrik gücü ve karlı koşulların birleşimi, eğlenirken güvende kaldığınızdan emin olmak için farklı bir yaklaşım gerektirir. İşte bu yıl e-bisikletle kış harikalar diyarında gezinmenize yardımcı olacak 10 ipucu.

1. Doğru Lastikleri Seçin

Kar ve buz, daha iyi kavrama özelliğine sahip lastikler gerektirir.

Tüm yaz ve sonbahar boyunca kullandığınız sokak lastikleri, virajlarda asfaltta ekstra kavrama sağlamak için kesinlikle mükemmeldi, ancak kar ve buz üzerinde tam tersi bir etkiye sahipler.

Knobbie dağ bisikleti lastikleri veya kalın bisiklet lastikleri karda sürüş için daha iyidir, ancak buzlu koşullar en iyi şekilde gerçek çivili lastiklerle sağlanır. Genellikle düşük uçta 50$ arasında ve üst uçta 150$’ın üzerinde bir fiyatla bulunabilirler .

e-bisiklete
İyi bir Juiced e-Bike sürüşünü seviyorum, ancak bu yaz moped lastikleri kar için en iyi seçim değil

Şaka (biraz da olsa gerçek) her zaman çivili kar lastiklerine ucuz bir alternatifin lastiklerinizin etrafına sarılan bir avuç fermuar olduğu yönünde olmuştur, ancak artık normal lastiklere takılacak şekilde tasarlanmış fermuarlı bağlantı işlevine sahip gerçek ürünler var. lastiklere sahiptir ve çivili lastiklere ucuz bir alternatif sunar. Birçoğu araba lastikleri içindir , ancak bunları bisiklet lastiklerine iki kez sarabilirsiniz. Kaldırıma geri döndüğünüzde sürüş konforunuza kesinlikle bir miktar etki edecektir, ancak buz üzerinde pürüzsüz kauçuktan çok daha iyi olacaktır. Bunu uzun vadeli bir çözüm olarak düşünmeyin… ve jant frenleriniz varsa denemeyin!

2. Lastik Basıncını Düşürün

Lastik basıncının azaltılması, lastik ile karlı yüzey arasındaki temas alanını artırarak kavramayı artırır. Kardayken lastik basıncını azaltmak ücretsiz olarak daha fazla çekiş gücü elde etmenin en basit ve en kolay yoludur.

Çok alçaktan gitmemeye dikkat edin, çünkü bu, özellikle karın altına gizlenmiş sert bir engele çarptığınızda düzlüklerin sıkışmasına neden olabilir. Kalın lastiklerde, etrafta herhangi bir engel olmadığını bilmediğiniz sürece muhtemelen 5 PSI’nın altına inmekten kaçınmak isteyeceksiniz. Dağ bisikleti lastiklerinde karda 10 PSI’nın üzerinde kalmak iyi bir kuraldır.

Lastik basıncı

Yola döndüğünüzde basıncınızı artırmak için küçük bir elektrikli pompa da taşımak isteyebilirsiniz. Cebinizde unutabileceğiniz kadar küçük bir pompayı test ettim !

3. Frenleme Tekniğinizi Ayarlayın

Karlı koşullarda fren yapmak ekstra dikkat gerektirir. Ani duruşlardan kaçının ve kuru kaldırımda yapacağınızdan daha erken fren yapmaya başlayın.

Kontrolü korumak için hem ön hem de arka frenleri eşit şekilde kullanın. Şüpheye düştüğünüzde arka freni tercih edin. Arka tekerleğinizi kolayca kaydırabilirsiniz, ancak ön tekerleğin kilitlenmesi sizi göz açıp kapayıncaya kadar yana doğru yatırabilir!

Frene basarken sakin ol!

4. Hızı Azaltın

Yüksek hızlar, kaygan yüzeyler için bir tehlikedir. Beklenmeyen engellere veya kaygan zeminlere hızlı tepki vermek için daha yavaş, kontrollü bir hızda sürüş yapın.

İnanın bana, her şey beyaz bir kar örtüsüyle kaplandığında zaten normalden daha hızlı gittiğinizi zannedeceksiniz!

Hızı azalt!

5. Alt Destek Modunu Kullanın

Yüksek güç modları arka tekerleğin patinaj yapmasına neden olabilir. E-bisikletinizde daha düşük bir destek modunun kullanılması, özellikle duraktan başlarken veya tepelere tırmanırken çekişin korunmasına yardımcı olur.

Gaz koluyla sürüş yapıyorsanız, hem yavaşça devreye sokup hem de bıraktığınızdan emin olun. Kuru kaldırım ihtiyacımız olan tüm çekişi sağladığından ve çoğu e-bisiklet arka lastiği döndüremediğinden, e-bisiklet gaz kelebeğimizi bir açma/kapama düğmesi gibi kullanmak gibi kötü bir alışkanlığa sahibiz. Ancak dışarısı karlı ve buzlu olduğunda, ani hızlanmanın veya frenlemeden önce gaz kolunu kesmenin çekiş kaybına yol açabileceğini göreceksiniz.

Yerler kaygan olduğunda güç seviyenizi düşürün!

6. Pilinizi Sıcak Tutun

Soğuk sıcaklıklar pil performansını azaltabilir. Kullanılmadığı zaman pilinizi kapalı alanda saklayın ve çok soğuk koşullarda sürüş yaparken pili bir pil kapağıyla yalıtmayı düşünün. Pilinizi asla donma noktasının altındayken (32°F veya 0°C) şarj etmeyin.

Birçok şirket, donma noktasının altındaki sıcaklıklarda sürüşlerde pilinizin çalışma ısısını daha uzun süre korumasına yardımcı olan neopren kauçuktan kendi pil kılıflarını yapar. Üreticinizin kendine ait olmaması durumunda işinize yarayabilecek evrensel pil kılıfları da vardır .

Pilinizi sıcak tutun
Pilinizi evcil hayvan gibi sıcak tutun.

7. Uygun Şekilde Giyin

Sıcak kalmak için katmanlar giyin ve su geçirmez dış giyimi unutmayın. Ekstremitelerinizi sıcak tutmak için uygun eldivenler ve botlar çok önemlidir. Gidon eldiveni, parmaklarınızı sıcak tutarken frenleri ve vites değiştiricileri çalıştırmak için daha ince eldivenler giymenize olanak tanıyan bir başka harika tüyodur.

Ayrıca yüzünüzü korumak için yün veya termal maske takmayı da düşünün.

Kar sürüşünde sıklıkla motosiklet kaskı gibi tam kapalı bir kask takacağım. Boynumu sıcak tutan bir atkı veya kar maskesiyle, üst kısmını motosiklet kaskıma sokup yüzümü sıcak tutabiliyorum.

Kayak veya snowboard kaskları da tüm yüzünüzü kapatmadan kulaklarınızı sıcak tutmanın harika bir yolu olabilir.

Kayak kaskları sizi daha sıcak tutar ve bu kaskta Mips güvenliği bile vardır!

8. Görünür Olun

Kış günleri daha kısadır ve görünürlük zayıf olabilir. Diğer yol kullanıcıları tarafından görülmenizi sağlamak için ışıkları ve yansıtıcı giysi veya aksesuarları kullanın.

Parlak renkler kışın her zamankinden daha önemli ve 7 dolarlık yüksek görünürlüklü bir yelek, korunmasız bir bisiklet şeridindeyken araç sürücüleri için daha görünür olmanın basit ve ucuz bir yoludur.


RedShift pedallarım bisikletimin daha fazla açıdan daha görünür kalmasına yardımcı oluyor
RedShift pedallarım bisikletimin daha fazla açıdan daha görünür kalmasına yardımcı oluyor

9. Rotanızı Planlayın

Buzlu veya yoğun karla kaplı yollardan kaçının. Temizlenmiş veya trafiğin az olduğu yollara sadık kalın.

Bazen beni ana yollardan uzak tutan daha uzun rotaları seçiyorum, böylece hava koşulları nedeniyle zor anlar yaşayan araç sürücüleri konusunda endişelenmeme gerek kalmıyor. İstediğim son şey karda araba kullanmayı bilmeyen birinin karda bisiklet sürmemi zorlaştırması.

10. Düzenli Bakım

Kar ve sulu kar pas ve korozyona neden olabilir. Zincir ve dişlilere özellikle dikkat ederek e-bisikletinizi düzenli olarak temizleyin. Zincirinizdeki bir miktar yol tuzu, eğer temizlemeye dikkat etmezseniz, birkaç sürüşten sonra onu kızgın bir kırmızımsı kahverengi tonuna dönüştürebilir.

Tuz ve nemden kaynaklanan hasarları önlemek için bisikletinizin zincirini ve dişlilerini sık sık yağlayın. Kışın kuru durumdaki bir yağlayıcıdan ıslak durumdaki bir yağlayıcıya geçmek de iyi bir fikirdir.

Karda e-bisiklete binmek, özellikle güneşli ve sıcak bir yazdan sonra eğlenceli ve canlandırıcı bir deneyim olabilir. Çevreye verdiğimiz sorumsuz zararlar nedeniyle karlı kışlar daha az karlı hale geldikçe, kar devam ettiği sürece karda sürüş yapmak için her şansı değerlendirmeliyiz.

Ancak ne kadar eğlenceli olursa olsun, kışın bisiklet sürmek ekstra önlemler gerektiren benzersiz bir zorluktur.

Bu ipuçlarını takip ederek güvenliği birinci önceliğimiz olarak tutarken karlı manzaranın keyfini çıkarabiliriz. Unutmayın, hava nasıl olursa olsun her yolculuk keşfetme ve keyif alma fırsatıdır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Lectric Ebikes’in Macera Tarzı E-Bisikleti: Lectric XPeak

Lectric Ebikes’in her şeyi ortaya koyduğu düşünüldüğünde, şimdi harika fiyatlı Lectric XPeak’e de göz atma zamanı. Bu e-bisiklet, tam boyutlu kalın lastikli sınıfının sunduğu macerayı yaşamanıza olanak tanır. Şirketin tanınmış Lectric XP 3.0’ın yanı sıra sunulan
Gocycle-CX-Grey-Rear-Side

Premium e-bisiklet markası Gocycle, gördüğünüz en şık görünümlü kargo bisikletini tanıtıyor!

Gocycle hakkında bir şeyler biliyorsanız şık, egzotik tasarımlarla tasarlanmış şık elektrikli bisikletler…

İki yerli girişim Zaxe ve Byqee iş birliğiyle bisikletler elektrikli hale geliyor

Türkiye’de ulaşım, spor ve eğlence amacıyla kullanılan bisikletler, son zamanlarda elektrikli dönüşüm…

Türkiye Ticari Araçta da Elektrikliye Geçiyor

Otomotiv sektörü, büyük bir evrim geçiriyor. Geleneksel dizel ve benzinli araçlar, giderek…